Jump to content
Sign in to follow this  
kamilg20

Altbier i biscuit

Recommended Posts

Cześć. Jestem początkujący, ale mam nadzieję, że nie dostanie mi się za delikatne eksperymentowanie z modyfikacją gotowych zestawów :) Zamierzam za 1-2 tygodnie uwarzyć alta z tego zestawu http://www.alepiwo.pl/?produkty/zestawy-surowcow/piwa-swiata/alt-bier.html Z drugiej strony bardzo intryguje mnie słód biscuit. Nigdy nie miałem z nim do czynienia, ale zaciekawiły mnie opisy jego właściwości aromatycznych. Teraz pytanie. Czy warto dodać do tego alta nieco słodu biscuit? Czy lepiej połączyć go z innym zestawem? Jeżeli warto to w jakich ilościach go użyć żeby nie przekombinować?

Edited by kamilg20

Już sama ta recepta jest trochę przegięta, 500 g caramunich2 to dużo,jak dasz dodatkowo do tego zasypu powiedzmy 200-300 g biscuit za cholerę go nie poczujesz, no i same opisy, większość z nich to radosna twórczość producentów i sklepów które je sprzedają.

Przesadzony caramunich oznacza więcej karmelu w piwie? Jak mniej więcej wyjdzie to smakowo?

A mógłbyś mi zaproponować ile dać caramunich i biscuit? Może sam sobie zestaw zrobię. I może jeszcze instrukcję warzenia jakbyś mógł :) Jeżeli ten caramunich w tej ilości ma zepsuć piwo to wolałbym na własną rękę działać.

Przesadzony caramunich oznacza więcej karmelu w piwie? Jak mniej więcej wyjdzie to smakowo?

To zależy jaka infekcję złapiesz  :D

Caramunich w tej ilości oznacza, że da się to pić po dłuższym czasie,karmel to cukier przypalony, jak to będzie smakowało nietrudno sobie to wyobrazić,po jakimś czasie smak łagodnieje,układa się,szlachetnieje.

Jak już chcesz tak bardzo karmelowe,to daj  tego caramunich 200 g, 200  biscuit i będzie dobrze, ja bym pewnie dał 200-300 g caramunich i tyle z karmelów,do dodanie koloru  pewnie z 50 g jakiegoś palonego.

Zapytałem w tym sklepie czy można wprowadzać modyfikacje w zestawach. Dostałem odpowiedź, że nie ma problemu. Także mam teraz pytanie, czy taki skład będzie ok:

Pilzneński 1 kg

Monachijski 3 kg

Caramunich II 0,25 kg

Biscuit 0,25 kg

Chmiel Magnum 20 g

S-33

Wyczytałem, że biscuit jest nieaktywny enzymatycznie. W związku z tym, czy warto dorzucić 0,25 kg pszenicznego dla pienistości czy uzupełnić monachijskim?

Edited by kamilg20

Ok. Zastanowie się nad tym. Nawet jeśli bym dołożył ten monachijski to zwiększy się wydajność co najwyżej. Zawsze to więcej piwka :)

Jeszcze się zapytam o te drożdże. Czytałem różne opinie. Jedne pozytywne inne negatywne. Ponoć dość płytko odfermentowują (4 Blg). Brać je czy zastąpić innymi? Znalazłem drożdże dedykowane do tego stylu Gozdawa Old German Altbier 9. Jakieś rady co do drożdży?

Proponowałeś też jakiś palony słód na kolor. Może 50 g czekoladowego?

Edited by kamilg20

Znalazłem drożdże dedykowane do tego stylu Gozdawa Old German Altbier

z suchych to jest dobry wybór

Proponowałeś też jakiś palony słód na kolor. Może 50 g czekoladowego

No,zapomniałem o tym,wyliczeń wychodzi ,ze oryginalny zasyp ze sklepu jest na granicy stylu  dolnym zakresie, po modyfikacji jeszcze jaśniejszy,wiec trzeba dać jakiś  palony,może być czekoladowy ,jak na 20 l to 50-70 g powinno być doborze,tylko ten ciemny 1200 EBC