Jump to content

Altbier i biscuit


kamilg20
 Share

Recommended Posts

Cześć. Jestem początkujący, ale mam nadzieję, że nie dostanie mi się za delikatne eksperymentowanie z modyfikacją gotowych zestawów :) Zamierzam za 1-2 tygodnie uwarzyć alta z tego zestawu http://www.alepiwo.pl/?produkty/zestawy-surowcow/piwa-swiata/alt-bier.html Z drugiej strony bardzo intryguje mnie słód biscuit. Nigdy nie miałem z nim do czynienia, ale zaciekawiły mnie opisy jego właściwości aromatycznych. Teraz pytanie. Czy warto dodać do tego alta nieco słodu biscuit? Czy lepiej połączyć go z innym zestawem? Jeżeli warto to w jakich ilościach go użyć żeby nie przekombinować?

Edited by kamilg20
Link to comment
Share on other sites

A mógłbyś mi zaproponować ile dać caramunich i biscuit? Może sam sobie zestaw zrobię. I może jeszcze instrukcję warzenia jakbyś mógł :) Jeżeli ten caramunich w tej ilości ma zepsuć piwo to wolałbym na własną rękę działać.

Link to comment
Share on other sites

Przesadzony caramunich oznacza więcej karmelu w piwie? Jak mniej więcej wyjdzie to smakowo?

To zależy jaka infekcję złapiesz  :D

 

Caramunich w tej ilości oznacza, że da się to pić po dłuższym czasie,karmel to cukier przypalony, jak to będzie smakowało nietrudno sobie to wyobrazić,po jakimś czasie smak łagodnieje,układa się,szlachetnieje.

Jak już chcesz tak bardzo karmelowe,to daj  tego caramunich 200 g, 200  biscuit i będzie dobrze, ja bym pewnie dał 200-300 g caramunich i tyle z karmelów,do dodanie koloru  pewnie z 50 g jakiegoś palonego.

Link to comment
Share on other sites

Zapytałem w tym sklepie czy można wprowadzać modyfikacje w zestawach. Dostałem odpowiedź, że nie ma problemu. Także mam teraz pytanie, czy taki skład będzie ok:

Pilzneński 1 kg

Monachijski 3 kg

Caramunich II 0,25 kg

Biscuit 0,25 kg

Chmiel Magnum 20 g

S-33

Wyczytałem, że biscuit jest nieaktywny enzymatycznie. W związku z tym, czy warto dorzucić 0,25 kg pszenicznego dla pienistości czy uzupełnić monachijskim?

Edited by kamilg20
Link to comment
Share on other sites

Jeszcze się zapytam o te drożdże. Czytałem różne opinie. Jedne pozytywne inne negatywne. Ponoć dość płytko odfermentowują (4 Blg). Brać je czy zastąpić innymi? Znalazłem drożdże dedykowane do tego stylu Gozdawa Old German Altbier 9. Jakieś rady co do drożdży?

Proponowałeś też jakiś palony słód na kolor. Może 50 g czekoladowego?

Edited by kamilg20
Link to comment
Share on other sites

 

 

Proponowałeś też jakiś palony słód na kolor. Może 50 g czekoladowego

No,zapomniałem o tym,wyliczeń wychodzi ,ze oryginalny zasyp ze sklepu jest na granicy stylu  dolnym zakresie, po modyfikacji jeszcze jaśniejszy,wiec trzeba dać jakiś  palony,może być czekoladowy ,jak na 20 l to 50-70 g powinno być doborze,tylko ten ciemny 1200 EBC

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.