Skocz do zawartości

koniec fermentacji i drożdże na powierzchni?


Rekomendowane odpowiedzi

hej,

 

od wtorku fermentuję us05kami piwko o OG około 15 stopni blg. obecnie blg wynosi juz 3 i generalnie wszystko było by pięknie gdyby nie to, że na powierzchni piwa utrzymują się drożdżowe "oczka". nigdy dotąd nie miałem takiego problemu.

Co robić? przelewać piwo na cichą czy czekać aby oka opadły? I skąd ewentualnie takie zachowanie drożdży? Z góry dzięki.

post-11071-0-33481800-1456596294_thumb.jpg

post-11071-0-20222200-1456596304_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zlewaj z nad osadu (Oczywiście jak dofermentuje (nie zmienia się gęstość od 3 dni), górna warstwa i tak opadnie do dna. Ewentualnie wstaw fermentor z piwem do zimnego;1-5 stopni. Wtedy drożdze i osady powinny opaść. US-05 tak mają. Nie przejmuj się i rób po swojemu :)

Cierpliwości

 

PS. Mieszałeś to piwo przed zrobieniem zdjęcia? Wgląda jakby browar był wprowadzony w ruch wirowy i dopiero co się zatrzmał :P

Edytowane przez Pindin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej,

 

od wtorku fermentuję us05kami piwko o OG około 15 stopni blg. obecnie blg wynosi juz 3 i generalnie wszystko było by pięknie gdyby nie to, że na powierzchni piwa utrzymują się drożdżowe "oczka". nigdy dotąd nie miałem takiego problemu.

Co robić? przelewać piwo na cichą czy czekać aby oka opadły? I skąd ewentualnie takie zachowanie drożdży? Z góry dzięki.

 

Ja bym poczekal. W końcu to dopiero 5 dni. Jak drożdże posprzątaja po sobie to opadna, poza tym mogą jeszcze dofermentować stopień czy półtora. Jak pływają, to znaczy że są jeszcze aktywne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej,

 

od wtorku fermentuję us05kami piwko o OG około 15 stopni blg. obecnie blg wynosi juz 3 i generalnie wszystko było by pięknie gdyby nie to, że na powierzchni piwa utrzymują się drożdżowe "oczka". nigdy dotąd nie miałem takiego problemu.

Co robić? przelewać piwo na cichą czy czekać aby oka opadły? I skąd ewentualnie takie zachowanie drożdży? Z góry dzięki.

Zadaj sobie trochę trudu i poszukaj na forum. US-05 tak mają, że zbijają się i długo unoszą na powierzchni piwa.Daj drożdżom zrobić swoje, lepiej przelać dwa dni za późno niż dwa dni za wcześnie. Cierpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 dni fermentacji burzliwej to poniżej standardów Tomka K . Poczekaj przynajmniej jeszcze tydzień to że blg nie spada nie oznacza tego że masz przelać na cichą Ogólnie temat wałkowany na forum najczęściej . Powiem tak 14 dni burzliwej (tu mnie co niektórzy wyśmieją bo nie da się ustalić drożdżakom harmonogramu) i  7-14 cichej.

Edytowane przez morfitru75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja propozycja jest taka, aby nie zlewać piwa na cichą, tylko je przetrzymać w tym samym fermentorze, jedyne co to na cichą wrzuć balingomierz niech się pławi (wrzucenie na burzliwą spowoduje, że oblepi się osadem i nie zobaczysz nic). Szansa, że wyczujesz dłuższy kontakt z drożdżami jest niewielka, a unikniesz napowietrzenia piwa oraz ryzyka infekcji. Znajomy, którego do tego przekonywałem stwierdził, że zawsze mu się wydawało, że piwa, których nie chciało mu się zlać na cichą były lepsze :)

Daj tym drożdżom dokończyć robotę spokojnie, moim zdaniem za 2 tygodnie będziesz miał czysto na powierzchni.

Edytowane przez tolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.