Skocz do zawartości

Receptury z Brew Dog


ili

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. jak każdy zdążył już zauważyć Brew Dog udostępnił wszystkie swoje receptury piw. Mam pytanie dot. czasu dodawania chmielu. Określają oni czas dodawania chmielu poprzez "START", MIDDLE", oraz "END". Jak mam rozumieć takie oznaczenia?? Start to rozumiem, że 60 min. Middle około 30 min, a end

10 min ? 5 min ? czy 0 min?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, chcę zacząć swoją przygodę z warzeniem Brew Doga od Nanny State - Bezalkoholowej Ipy. 

Mam kilka pytań co do receptury

 

1. Czy te słody to odpowiedniki tych z receptury?

 

 
MUNICH             -  Słód Monachijski typ II (Strzegom)    (czy crystal?)
 
CARAMALT        -  Słód Caramalt (Fawcett) 
 
CRYSTAL 150    - Słód Karmelowy 150 (Strzegom)
 
AMBER               - Słód Amber (Fawcett) 
 
DARK CRYSTAL - Słód Dark Crystal 300 EBC (Fawcett) 
 
CHOCOLADE      - Słód Chocolate (Fawcett) 
 
RYE                     - Słód Żytni (Strzegom)    (czy crystal?)
 
WHEAT                - słód crystal wheat          (czy zwykły pszeniczny?)
 
2. Ile powinna trwać fermentacja? rozumiem że "Attenuation Level" to stopień odfermentowania. Jak uzyskać te 28%?
 
3. Jakie chmiele są najbliższe profilem do Amarillo i Ahtanum, (ewentualnie jakie byście polecali zamiast nich) z tej listy : Chinook, Mosaic,Citra,Willamette,Warrior, Equinox, Zeus,Epic,Enigma,Green Bullet.
 
4. Czy jest sens dopłacać 15zł do płynnych czy us-05 w zupełności wystarczą?
 
5. Czemu takie krótkie zacieranie (30min w 65°C) 
 
6. Czy śrutować słód (większość jest nieaktywna enzymatycznie)
 
 
Pozdrawiam, dodam jeszcze że miło ze strony Brew Dog'a :)
 
 
 
                           

post-14884-0-20453100-1456445201_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

1. Czy te słody to odpowiedniki tych z receptury?

 

W pierwszej kolejności: http://www.brew.is/files/malt.htmlhttp://torontobrewing.ca/skin/frontend/default/torontobrewing/images/info-sheets/grain-subs.pdf

 

Liczba przy słodach kryształowych (np. 120) oznacza barwę w jednostkach SRM więc by znaleźć odpowiednik Strzegomia to musisz przemnożyć SRM przez 1,97. Generalnie jednak słody specjalne ze Strzegomia nie należą do najlepszych, a w Polsce są dostępne słody Briessa czy Fawcetta więc nie wiem czy jest sens szukać zamiennika akurat w  Strzegomiu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Cześć, chcę zacząć swoją przygodę z warzeniem

Weź najpierw poczytaj. Zadając pytania czty śrutować słód pokazujesz, że kompletnie nie masz pojęcia za co się zabierasz. Na temat słodów też chyba niewiele wiesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. jak każdy zdążył już zauważyć Brew Dog udostępnił wszystkie swoje receptury piw. Mam pytanie dot. czasu dodawania chmielu. Określają oni czas dodawania chmielu poprzez "START", MIDDLE", oraz "END". Jak mam rozumieć takie oznaczenia?? Start to rozumiem, że 60 min. Middle około 30 min, a end

10 min ? 5 min ? czy 0 min?

 

End obstawiałbym jako 0' po wyłączeniu palnika ;)

 

 

 

1. Czy te słody to odpowiedniki tych z receptury?     MUNICH -  Słód Monachijski typ II (Strzegom)  (czy crystal?)   CARAMALT  -  Słód Caramalt (Fawcett)    CRYSTAL 150  - Słód Karmelowy 150 (Strzegom)   AMBER - Słód Amber (Fawcett)    DARK CRYSTAL - Słód Dark Crystal 300 EBC (Fawcett)    CHOCOLADE  - Słód Chocolate (Fawcett)    RYE - Słód Żytni (Strzegom)  (czy crystal?)   WHEAT  - słód crystal wheat  (czy zwykły pszeniczny?)

 

Nie rozumiem po co niektóre słody robisz jako odpowiedniki w strzegomskim słodzie, jak ich oryginały są dostępne w Polsce:

Munich - tu może pozostać Strzegom, ale w oryginale założę się że jest monachijski Wyermann albo castlemalting

Crystal 150 -  Castlemalting Belgia (dostępne w TB i CP)

Rye malt - Żytni słód są też Wyermanna i castlemalting

Wheat to zwykły pszeniczny.

 

 

 

2. Ile powinna trwać fermentacja? rozumiem że "Attenuation Level" to stopień odfermentowania. Jak uzyskać te 28%?

Co to za pytanie? Normalnie jak każde piwo, odfermentowanie nie jest zależne bezpośrednio od długości fermentacji tylko od prawidłowej  ilości drożdży, ich kondycji, natleniania brzeczki oraz dobrej temperatury i warunków fermentacji. A czas zwyczajowe 2 tygodnie burzliwej i tydzień cichej z chmielami na zimno.

 

 

 

3. Jakie chmiele są najbliższe profilem do Amarillo i Ahtanum, (ewentualnie jakie byście polecali zamiast nich) z tej listy : Chinook, Mosaic,Citra,Willamette,Warrior, Equinox, Zeus,Epic,Enigma,Green Bullet.

Żadne te chmiele są bardzo specyficzne i ciężko je zastąpić choć jest rozpiska:  Link (dosłownie30 sekund googlowania!!!!) Więc sam widzisz Ahtanum można zastąpić amarillo a amarillo ahtanum :D Jak chcesz robić podróbkę to bym domówił te chmiele i nie kombinował.

 

 

 

4. Czy jest sens dopłacać 15zł do płynnych czy us-05 w zupełności wystarczą?

Sens jest pytanie czy umiesz się obchodzić płynnymi drożdżami? Po twoich pytaniach widzę, że nie bardzo. Możesz kupić też polski odpowiednik  - FM52 Amerykański sen, ale może lepiej 2 saszetki US-05.

 

 

 

5. Czemu takie krótkie zacieranie (30min w 65°C) 

A skąd mamy to wiedzieć? Tak sobie autorzy założyli i zrobili. Wiesz że to piwo ma 0,5%? Jest to właściwie bezalkoholowe i takie zacieranie przy tej ilości słodu załatwia widać sprawę i zdążą się cukry zatrzeć. W nim z tego co widzę chodzi o nachmielenie wody wręcz bo ma aż całe 2 blg... a goryczka na poziomie 55 IBU ;) Nie piłem tego piwa, ale wydaje mi się przegięte.

 

 

 

6. Czy śrutować słód (większość jest nieaktywna enzymatycznie)

Co to za idiotyczne pytanie, a jak masz zamiar wyciągnąć z niego cukry. Z tego co wiem monachijski jest czynny enzymatycznie, chyba że Ty posiadasz inne opracowania.

 

 Smul&Sons  weź opanuj wiki dobrze i warzenie piwa, bo pytasz się o totalne podstawy, które wynikają z procesu warzenia piwa, a ostatnie pytanie przekracza wszelkie możliwe ramy dobrego smaku.

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że ogolnie to piwo to wyslodki po jakiejś innej IPIE. Co najwyzej dodali jakiś świeży słód na 30 min.. 2 blg z takiej ilości slodow to chyba by się zrobilo bez zacierania tylko poprzez natychmiastowe wysladzanie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co jest złego w zacieraniu 30min w 65stC? Fajne, treściwe piwo wyjdzie.

Treściwe to bym nie powiedział bo 65 to temp. tak na pograniczu wydzielania się beta amelazy i alfa amelzay, a jak nie podgrzejesz podczas zacierania to ci jeszcze spadnie o 2-3 stopnie. Tak mi się wydaje.

Edytowane przez ili
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydrukowalem wszystkie receptury i powiem tyle, że jest bardzo dużo błędów w recepteurach. Chodzi mi o ilości chmielu jakie są dodawane. Jak oni chcą uzyskać 100 ibu z 13,5g dodanego na starcie. Masakra. To wyglada jak by nikt nie sprawdzał tego co napisali. To sa tylko błędy w chmilu a ciekawe ile jest jeszcze innych w recepturze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no moim zdaniem przeliczyli wprost dzieląc recepture z iluś hekto na 20 litrów i wkleili w doca. Nikt się nad tym porządnie nie pochylił.

To nie tak. Jak by było tak jak mówisz to wszystkie by były złe a tak nie jest. W części receptur jak przeanalizujesz to widać, że ilość chmielu  mniej więcej  odpowiada wielkości IBU. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czytałeś te receptury ? Rozmumiem ze 2,5g chmielu na 60 min i 7,5 g na koncu gotowania otrzymasz 65 ibu. Nie trzeba warzyc zeby wiedzieć, że to nie jest do zrobienia. Jak by co receptura nr 9 new zeland pale ale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no czytałem dlatego mówię, że coś zdupy to poprzeliczali. pewnie po prostu to podzielili proporcjonalnie.

 

załóżmy, że dla 20 litrów na goryczkę rzucasz 30g. przeliczając to wprost, dla 1000 litrów potrzebowalibyśmy 1500g chmielu. a tak na prawdę to dla tego samego IBU dla takiej pojemności potrzebne jest np 500g, a nie 1500. przeliczając to znowu na warkę 20 litrów dostaniesz 10g, a nie początkowe 30. stąd pewnie ich te dziwne wartości typu 2.5g.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A idąc dalej - jest w ogóle sens to fermentować? Nie lepiej od razu zabutelkować i zapasteryzować?

No chyba nawet nie ma wyjścia. Trzeba fermentować od razu w butelkach, bo później refermentacja do jakiegoś normalnego poziomu (np. 2,3) to albo zdrowe podniesienie ilości alkoholu albo na 20l warkę musisz dać ponad 4l syropu :-) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

 

1. Czy te słody to odpowiedniki tych z receptury?

 

W pierwszej kolejności: http://www.brew.is/files/malt.htmlhttp://torontobrewing.ca/skin/frontend/default/torontobrewing/images/info-sheets/grain-subs.pdf

 

Liczba przy słodach kryształowych (np. 120) oznacza barwę w jednostkach SRM więc by znaleźć odpowiednik Strzegomia to musisz przemnożyć SRM przez 1,97. Generalnie jednak słody specjalne ze Strzegomia nie należą do najlepszych, a w Polsce są dostępne słody Briessa czy Fawcetta więc nie wiem czy jest sens szukać zamiennika akurat w  Strzegomiu.

 

Jesteś pewien że jednostki podane w recepturach to SRM ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

OK. Złota łopata jak nic ale nie mogę znaleźć żadnego innego wątku o tych przepisach (a wydąwało mi się, że był!).

Do rzeczy: Robił ktoś Libertine Black Ale z tego pdf?

Albo z www: https://brewdogrecipes.com/recipes/libertine-black-ale

Jeśli tak, to chętnie cośtam bym dopytał.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, zasada napisał:

OK. Złota łopata jak nic ale nie mogę znaleźć żadnego innego wątku o tych przepisach (a wydąwało mi się, że był!).

Do rzeczy: Robił ktoś Libertine Black Ale z tego pdf?

Albo z www: https://brewdogrecipes.com/recipes/libertine-black-ale

Jeśli tak, to chętnie cośtam bym dopytał.

 

kiedys sie bawiłem i wklepywałem różne receptury w kalkulatory. Za  uja nie wychodziło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.