Skocz do zawartości

FermControl – urządzenie do utrzymywania stałej temperatury fermentacji


gradzus

Rekomendowane odpowiedzi

Równolegle do prac nad BeerMakerem (http://www.piwo.org/topic/20345-beermaker-%E2%80%93-automat-do-warzenia-piwa/) zaczęliśmy prace nad urządzeniem do kontroli temperatury fermentacji bez konieczności tozakupu lodówki. Trzeba wreszcie zacząć warzyć jakieś lagery:)

 

Na razie mogę powiedzieć tylko tyle, że za chłodzenie będzie odpowiadało ogniwo Peltiera. Zdajemy sobie sprawę, ze wszystkich ograniczeń tego podejścia.

Urządzenie nie będzie typową chłodnicą służącą do schłodzenia brzeczki ze 100 stopni do temperatury fermentacji (nie chcę nawet myśleć, jaką wydajność prądową powinien mieć zasilacz - pewnie setki A, i ile ogniw byłoby potrzebnych). Założenie jest takie, że urządzenie będzie służyło do utrzymania temperatury fermentacji już po wstępnym schłodzeniu. Do lodówki też nie wkładamy wrzącej brzeczki i nie liczymy na to, że w przeciągu kilkunastu minut zostanie schłodzona. Nasze urządzenie będzie spełniało funkcję lodówki, ale będzie bardziej kompaktowych wymiarów, tańsze, utrzymywało zadaną temperaturę i sterowane przez wifi. Dodatkowo pracujemy nad serwisem online, do którego będzie można logować temperatury z FermControlera, które to następnie będą przedstawione w formie wykresów temperatury od czasu.

 

Prawdopodobnie w przeciągu 2-3 tygodni pokażemy wyniki:) 

 

 

Temat został wydzielony z http://www.piwo.org/topic/20199-zbiorowy-zakup-browar-bavaria/?p=388399

BeerMaker - automat do warzenia piwa: http://www.piwo.org/topic/20345-beermaker-%E2%80%93-automat-do-warzenia-piwa

Edytowane przez gradzus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać ludzie w różnych miejscach na świecie wpadają na podobne pomysły:)

Przejrzałem podanego linka i nasze założenia i schematy na papierze wyglądają podobnie, z tą różnicą, że my będziemy sterowali przez stronę www, i dodatkowo prezentowali wykres temperatur i pracy urządzenia. Oczywiście jak przystało na prototyp nie będzie tak ładnej obudowy:D I cena - 300$ - trochę dużo. Jeśli uda nam się to zrobić za 1/3 ceny będą chętni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać ludzie w różnych miejscach na świecie wpadają na podobne pomysły:)

Przejrzałem podanego linka i nasze założenia i schematy na papierze wyglądają podobnie, z tą różnicą, że my będziemy sterowali przez stronę www, i dodatkowo prezentowali wykres temperatur i pracy urządzenia. Oczywiście jak przystało na prototyp nie będzie tak ładnej obudowy:D I cena - 300$ - trochę dużo. Jeśli uda nam się to zrobić za 1/3 ceny będą chętni?

Trzymam kciuki za powodzenie, ale temat trochę trudny. Różnych, różnistych lodówek ci u nas dostatek, a one będą chyba największą konkurencją dla tego typu urządzenia.

 

A mnie marzy się np., żeby ktoś w końcu zrobił sterownik do warzenia. Takie połączenie elegancji Boleckiego i możliwości Pamela. Wiem, że planujecie coś podobnego i osobiście odpuściłbym sobie te plastikowe wiadra. Myślę, że stać Was/nas na więcej.

 

I błagam, proszę nie pisać, że urządzenie nie będzie miało ładnej obudowy. A niby dlaczego? Czy jesteśmy skazani na sterczące kable, trzeszczące obudowy czy inne niedogodności? Czy estetyczne zakończenie projektu na prawdę spowoduje drastyczny wzrost kosztów? Wiele rzeczy "kupuje się oczami". :P

 

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że sprawność urządzenia, a co za tym idzie kWh będzie dość ważnym czynnikiem jeżeli chodzi o decyzje zakupu.

Trudno teraz gdybać, jest zbyt wiele zmiennych - sprawność samego urządzenia, izolacja fermentatora... Kiedy prototyp będzie gotowy zrobimy stosowne pomiary i się nimi tu podzielimy.

 

Trzymam kciuki za powodzenie, ale temat trochę trudny. Różnych, różnistych lodówek ci u nas dostatek, a one będą chyba największą konkurencją dla tego typu urządzenia.

Wydaje mi się, że jeśli urządzenie będzie nieco tańsze od lodówki, a jednocześnie zajmowało mniej miejsca i miało możliwość precyzyjnego kontrolowania temperatury to kilku chętnych się znajdzie.

 

A mnie marzy się np., żeby ktoś w końcu zrobił sterownik do warzenia. Takie połączenie elegancji Boleckiego i możliwości Pamela. Wiem, że planujecie coś podobnego i osobiście odpuściłbym sobie te plastikowe wiadra. Myślę, że stać Was/nas na więcej.

Mam nadzieję, że uda się to zrealizować. Plastik będzie tylko opcją, oprócz tego będzie też wersja w nierdzewce.

 

I błagam, proszę nie pisać, że urządzenie nie będzie miało ładnej obudowy. A niby dlaczego? Czy jesteśmy skazani na sterczące kable, trzeszczące obudowy czy inne niedogodności? Czy estetyczne zakończenie projektu na prawdę spowoduje drastyczny wzrost kosztów? Wiele rzeczy "kupuje się oczami".

Pisząc o braku ładnej obudowy miałem na myśli to, że w tej fazie nie będziemy projektowali i zamawiali własnej obudowy. Oczywiście nie będzie sterczących kabli, sterownik zostanie umieszczony w jakiejś standardowej obudowie.

Edytowane przez gradzus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

cena - 300$ - trochę dużo. Jeśli uda nam się to zrobić za 1/3 ceny będą chętni?

Za 400 zł? Za tyle to można kupić nową lodówkę do fermentacji, która będzie pracować 4 razy taniej. Oczywiście sterowanie i wizualizacja też komuś może się przydać, ale bez przesady... Rejestrator temperatury też nie jest taki drogi. Ja osobiście byłbym zainteresowany za góra 150zł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Za 400 zł? Za tyle to można kupić nową lodówkę do fermentacji, która będzie pracować 4 razy taniej. Oczywiście sterowanie i wizualizacja też komuś może się przydać, ale bez przesady... Rejestrator temperatury też nie jest taki drogi. Ja osobiście byłbym zainteresowany za góra 150zł.  
 
4 razy taniej? Śmiem polemizować... Poza tym dla osoby dysponującą małą ilością miejsca (brak możliwości ustawienia dodatkowej lodówki)  kompaktowe urządzenie może być ciekawą alternatywą.
Jeśli zrobisz coś takiego za 150zł to sam chętnie to od Ciebie kupię:) Policz sobie same koszty części urządzenia, dodaj cenę zasilacza, sterownika i oprogramowania. A funkcjonalności serwisu, pod który będzie podpięte urządzenie będą rozwijane - wykres temperatury to dopiero początek. Jedni chcą "bubla" poniżej kosztów produkcji, inni porządnego rozwiązania. Staramy się zbudować coś dobrego, ograniczając koszty, ale nikt nie będzie sprzedawał czegoś poniżej kosztów samych części.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

400 zł kosztuje lodówka, która wymiarami wewnętrznymi niewiele przewyższa wymiary fermentora. Nie zrobisz urządzenia, które będzie wiele mniejsze - izolacja! Koszty pracy lodówki sprężarkowej i na ogniwie Peltiera wynikają z zasady pracy. Mam nadzieję, że ta różnica nie jest Ci obca. 

Myślałem, że interesują Cię opinie nt. zainteresowania Twoim urządzeniem i ewentualna cena, za którą ktoś by to kupił. Przedstawiłem moje zdanie. Ktoś inny może będzie zainteresowany za 1000 zł, czego Ci życzę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

400 zł kosztuje lodówka, która wymiarami wewnętrznymi niewiele przewyższa wymiary fermentora. Nie zrobisz urządzenia, które będzie wiele mniejsze - izolacja! Koszty pracy lodówki sprężarkowej i na ogniwie Peltiera wynikają z zasady pracy. Mam nadzieję, że ta różnica nie jest Ci obca. 

Myślałem, że interesują Cię opinie nt. zainteresowania Twoim urządzeniem i ewentualna cena, za którą ktoś by to kupił. Przedstawiłem moje zdanie. Ktoś inny może będzie zainteresowany za 1000 zł, czego Ci życzę. 

Podzielam opinię Krzysiek9999 . Na forum Elektroda temat jest wystarczająco opisany. Wnioski ostateczne to - ogniwa Peltiera z przyczyn ekonomicznycz należy stosować tam gdzie nie da się zastosować ukladów tradycyjnych czyli sprężarkowych.Jednym słowem efekt końcowy nie jest taki super. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@krzysiek9999

zgadzam się, ale pisz przed ":degustacja"

 

 

 

Na forum Elektroda temat jest wystarczająco opisany

nie no, jaja se sobie robisz, albo używasz internetów od tygodnia?

Elektoroda.pl już niestety nie jest miarodajnym źródłem informacji, aczkolwiek ja też uważam, za Peltier jest do dupy rozwiązaniem (:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@krzysiek9999

zgadzam się, ale pisz przed ":degustacja"

 

 

 

Na forum Elektroda temat jest wystarczająco opisany

nie no, jaja se sobie robisz, albo używasz internetów od tygodnia?

Elektoroda.pl już niestety nie jest miarodajnym źródłem informacji, aczkolwiek ja też uważam, za Peltier jest do dupy rozwiązaniem (:

Schematu też bym z elektrody nie użył ale podstawowe wiadomości tak. Dawno tam nie zaglądałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autor do teraz nie odniósł się do pierwszego postu, w którym zapytałem co ma na myśli pisząc, że urządzenie będzie tańsze od lodówki.

 

Trzymam kciuki za projekt i życzę rezultatów takich jak sobie zaplanowaliście i mam nadzieję, że w późniejszym czasie podzielisz się spostrzeżeniami i efektami prac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Urządzenie będzie tańsze w zakupie od ceny najtańszej lodówki + sterownika. To, że w eksploatacji będzie droższe nie ulega wątpliwości, ale są sytuacje, w których wyższe koszty eksploatacji rekompensują kompaktowe wymiary i wygoda użytkowania. Po drugie zapewne nie będzie pracowało 24h na dobę przez 365 dni więc nie przesadzajmy z tymi kosztami...
Z dalszymi komentarzami wstrzymujemy się do pierwszych testów. Jest zbyt wiele zmiennych, żeby na tym etapie projektu ocenić sprawność urządzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywalasz jedną szafkę z kuchni 60cm wstawiasz tam chłodziarkę pod blatową i po sprawie

A mina Twojej kobiety gdy wejdzie po raz pierwszy do tak przemeblowanej kuchni (jej kuchni) bezcenna....

 

A tak poważnie. W blokach gdzie średnia wielkość mieszkania to 50m2 i nie mieszka sie samemu, nie ma miejsca na drugą lodówkę/chłodziarke.

Z zainteresowaniem będę śledził rozwój tego projekciku, bo sam też coś takiego już buduję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie tworzę coś podobnego.

https://www.dropbox.com/s/1bdpf787ujudedo/20160125_191922.mp4?dl=0  <-wideło z prototypu

Na tą chwilę koszty wyglądają następująco. Ogniwo peltiera (zamówione 5 sztuk z chin) sztuka jakieś 6zł.

Aluminiowy blok wodny około 12 zł również z chin.

2 radiatory komputerowe z wiatrakami koszt około 100zł.

Pompka akwariowa zanurzeniowa około 30zł

Zasilacz 200W używany za 50zł

 

 

Moja konstrukcja to "kanapka z 2 ogniw peltiera" pomiędzy zamocowany blok aluminiowy.

Dotychczasowy wynik to schłodzenie 0,5 l wody (czynnika chłodzącego) do 2 stopnic celsjusza przy temperaturze otoczenia 22 stopnie. Także całkiem zacnie.

Ostatnio zakupiłem na forum chłodnicę nierdzewną - to ona będzie zanurzona w fermentujacej  warce.

WIem, że część osób będzie pisać o wysokich kosztach eksploatacji. Docelowo myślę, żeby wewnątrz zbiornika z czynnikiem chłodzącym umieszczać jakiś wkład chłodzący.

Pompka będzie pracować cały czas, a ogniwo peltiera będzie się uruchamiać dodatkowo, jeśli temperatura czynnika zrobi się zbyt wysoka. Myślę, że wtedy koszty eksploatacji mogą zmaleć.

Dlatego dodatkowo stworzę wkrótce prosty układzik na arduino sterujący pracą ogniw/pompki.Ogniwo peltiera ma jeszcze jedną zaletę . Odwracając polaryzację można również dogrzewać, więc dostajemy kompletne narzędzie do kontroli temperatury

Obecnie czekam jeszcze na części, myślę, że pierwsze testy całości wykonam za około miesiąc.

Liczę , na wymianę doświadczeń i obserwacji...
:)

Edytowane przez wojtek83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie tworzę coś podobnego.

https://www.dropbox.com/s/1bdpf787ujudedo/20160125_191922.mp4?dl=0  <-wideło z prototypu

Na tą chwilę koszty wyglądają następująco. Ogniwo peltiera (zamówione 5 sztuk z chin) sztuka jakieś 6zł.

Aluminiowy blok wodny około 12 zł również z chin.

2 radiatory komputerowe z wiatrakami koszt około 100zł.

Pompka akwariowa zanurzeniowa około 30zł

Zasilacz 200W używany za 50zł

 

 

Moja konstrukcja to "kanapka z 2 ogniw peltiera" pomiędzy zamocowany blok aluminiowy.

Dotychczasowy wynik to schłodzenie 0,5 l wody (czynnika chłodzącego) do 2 stopnic celsjusza przy temperaturze otoczenia 22 stopnie. Także całkiem zacnie.

Ostatnio zakupiłem na forum chłodnicę nierdzewną - to ona będzie zanurzona w fermentujacej  warce.

WIem, że część osób będzie pisać o wysokich kosztach eksploatacji. Docelowo myślę, żeby wewnątrz zbiornika z czynnikiem chłodzącym umieszczać jakiś wkład chłodzący.

Pompka będzie pracować cały czas, a ogniwo peltiera będzie się uruchamiać dodatkowo, jeśli temperatura czynnika zrobi się zbyt wysoka. Myślę, że wtedy koszty eksploatacji mogą zmaleć.

Dlatego dodatkowo stworzę wkrótce prosty układzik na arduino sterujący pracą ogniw/pompki.Ogniwo peltiera ma jeszcze jedną zaletę . Odwracając polaryzację można również dogrzewać, więc dostajemy kompletne narzędzie do kontroli temperatury

Obecnie czekam jeszcze na części, myślę, że pierwsze testy całości wykonam za około miesiąc.

Liczę , na wymianę doświadczeń i obserwacji.

:)

Poo coo  tyle korowodu ? Kupiłem lodówkę za 50zł i hula :) . Odnoszę wrażenie ,że tu ponownie odkrywa się lodówkę. To monstrum ma obsługiwać przeciętnie zorientowana osoba ( z umiejętnościami na poziomie ustawień komórki) :roll: . To forum piwowarów a nie elektroników na poziomie arduino. No ale zobaczymy może.....

Edytowane przez jun22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie marzy się np., żeby ktoś w końcu zrobił sterownik do warzenia.

Czy ktoś wogóle próbował zrobić sterownik w oparciu o arduino? Proste rozwiązanie z wyświetlaczem i kilkoma przyciskami można zrobić w cenie 60zł. Sam zrobiłem troche bardziej skomplikowany sterownik oparty o arduino w moim automacie http://www.piwo.org/topic/18763-automat-warzelniczy-40l/

Oczywiście problemem pozostanie estetyka takiego rozwiązania ale widze że na rynku już się pojawiają gotowe obudowy http://botland.com.pl/obudowy-do-arduino/3850-obudowa-do-arduino-uno-z-lcd-keypad-shield.html

Edytowane przez kadet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.