Skocz do zawartości

Osad na butelkach po krecie, wodorotlenku sodu NaOH


Katharsis

Rekomendowane odpowiedzi

Ktoś się orientuje czymże jest biały osad powstały po potraktowaniu butelek kretem?

 

Cel był taki by ułatwić sobie życie i skrócić robotę z butelkami...

Butelki napełniłem prawie do pełna gorącą wodą z kranu 55-65°C, do każdej trafiło kilkanaście granulek biedronkowego "kreta". Godzinna przerwa: wesołe syczenie, pienienie, bulgotanie i rozprawianie się z tym co w butelkach mogło pozostać, widoczne czy też nie. Po czym zawartość wylałem i wypłukałem zimną wodą przy pomocy dyszy ciśnieniowej, z zewnątrz opłukałem pod prysznicem.

I sądziłem że na tym robota się skończy.  :beer:

 

Niestety na butelkach zauważyłem biały osad, zakładam że jest również wewnątrz, z wierzchu nie chce się dać spłukać pod gorącym strumieniem prysznicowym.

 

Pytanie czym to jest i czy muszę się go pozbyć? Internet wspomniał coś o solach powstających w kontakcie z CO2 z powietrza.

 

Czy mimo wszystko nie uniknę szczoty i detergentu?  :ble:

Edytowane przez Katharsis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwasek cytrynowy to usuwa.

Nie używaj biedronkowego kreta - tym bardziej jak syczy. Nie wiem jak ten biedronkowy akurat, ale dużo kretów ma w składzie oprócz naoh jeszcze aluminium - ono w kontakcie z naoh zachodzi w burzliwą reakcję i syczy - co pomaga oderwać syf z rur, ale zostawia nalot który się strasznie kiepsko usuwa. Kup sobie czyste naoh z neta albo najtańszego kreta co w składzie ma tylko >30% wodorotlenku sodu i nic więcej

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlewam do pierwszej butelki w kracie rozpuszczoną torebkę kwasku cytrynowego w 0,5L wody i przelewam z jednej butelki do drugiej. Po 3 kratach zmieniam roztwór na świeży. Myłem już sporo butelek taką metodą z kretem i polecam. Dużo wygodniej mi przelewać i wylewać tego typu substancje niż naparzać szczotką. Jednorazowo butelkuję około 200 butelek, więc to sporo szczotkowania ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie kwas fosforowy przy okazji zakupu, lepszy do kwasku cytrynowego.

Wiesz gdzie można kupić kwas fosforowy w większych opakowaniach niż 250ml ? Na Aledrogo nic nie ma, albo słabo szukam :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kup sobie kwas fosforowy przy okazji zakupu, lepszy do kwasku cytrynowego.

Wiesz gdzie można kupić kwas fosforowy w większych opakowaniach niż 250ml ? Na Aledrogo nic nie ma, albo słabo szukam :(

 

http://www.ichemia.pl/30,kwas-fosforowy-ortofosforowy-85-1kg.htmlkupowałem tutaj, ług też jest, sklep ok, tylko z wysyłką się nie spieszyli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.