Skocz do zawartości

gdzie najlepiej śrutują słód?


wojtasstyle

Rekomendowane odpowiedzi

Witam domowych piwowarów!

 

To mój pierwszy post na tym zacnym forum. Niedawno rozpoczęła się moja przygoda z piwowarstwem domowym, na pierwszy ogień poszedł tradycyjnie Stout, zestaw był z browamatora bo tam też się zaopatrywałem w sprzęt.

I tutaj moje pytanie.. słód wydał mi się kiepsko rozdrobniony, gdzie Wy zaopatrujecie się w słód? jaki sklep polecacie? gdzie dobrze śruutują. 

Wiem że najlepiej było by samemu śrutować ale na razie nie mogę sobie pozwolić na zakup śrutownika, tyle już zainwestowałem że dziewczyna by mnie zabiła jak bym jeszcze coś kupił :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie wszędzie podobnie. 

Po co zaprzątasz sobie tym głowę na początku? I tak nie osiągniesz prawdopodobnie maksymalnej wydajności z grubiej nawet ześrutowanego słodu. Nie warto się o to martwić, musisz wyrobić sobie sam zdanie czy wolisz drobniej czy grubiej, a wtedy pewnie przyjdzie czas na śrutownik :) 

Jeśli filtrujesz oplotem to pamiętaj jedynie żeby napisać do sklepu, że używasz oplotu i prosiłbyś o drobniejsze ześrutowanie pod oplot. Sklepy z reguły zachowawczo śrutują pod sita, oplot ma trochę łatwiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo drobno zmielony słód, to także nic dobrego, nawet jak filtracja pójdzie Ci sprawnie, to z rozdrobnionej łuski możesz mieć sporo tanin i innych nieciekawych rzeczy w piwie. Generalnie śrutuję sam ale każdy sklep powinien zamieszczać informację na jakim sprzęcie śrutuje oferowane przez siebie słody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Generalnie śrutuję sam ale każdy sklep powinien zamieszczać informację na jakim sprzęcie śrutuje oferowane przez siebie słody.

Proszę bardzo , T150 , 80S, S600, G7 .... komu co to mówi , a tym bardziej początkującemu ? Wystarczy jak by sklepom zachciało się  ( niema czegoś takiego jak powinien )    podać   grubość mielenia . A biorąc pod uwagę że teoretycznie to też zależy od surowca ..... zaprzątanie głowy . Tym bardziej ze wchodząc na poziom większy niż kilka warek większość mieli sama na swoi potrzeby    i   wedle własnych upodobań i nie koniecznie sprzętem nawet w 10% dorównującemu temu co mają na sklepach ( średnica wałków , sposób napędzania , ilość wałków ,  a nawet zwykłe śrutowniki a nie gniotowniki ) . A jak widać z opisów swoich wyrobów , domowi piwowarzy bardzo  sobie te piwa chwalą i spokojnie dają rady z filtracją i wydajnością .  Czyli ... to jak mielą sklepy raczej można przyjąć za całkiem dobry poziom , a problemów doszukiwać się gdzie indziej  ;)  . Co dotyczy grubości mielenia , między mąką a bardzo grubym zmieleniem różnica w wydajności jak na domowe potrzeby nie aż taka wielka , te dane jak by komuś chciało się można znaleźć w wielu książkach  . Ot tak to widzę .

Edytowane przez czeburaszka710
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.