Skocz do zawartości

Przyprawianie Witbiera


PawełZ

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów! Postanowiłem uwarzyć swoje pierwsze piwo i padło na Witbiera. Od znajomego dowiedziałem się, że o ile z samym procesem nie powinienem mieć problemu to ten styl bardzo łatwo zepsuć przy przyprawianiu, stąd proszę bardziej doświadczonych użytkowników o radę.

Składniki mojego piwa:

 

słód pilzneński 2,2 kg

pszenica niesłodowana 1,8 kg

płatki owsiane 0,4 kg

Chmiel Lubelski, granulat, 25 g

(zestaw z centrum piwowarstwa)

 

Drożdże Gozdawa Classic Belgian Witbier

 

Przyprawy które chciałbym dodać:

-skórka słodkiej pomarańczy

-skórka gorzkiej pomarańczy

-trawa cytrynowa

-kolendra

 

Jakie ilości poszczególnych przypraw i z jakim czasem gotowania proponujecie na 20l piwa? Chciałbym otrzymać orzeźwiające piwo o wyraźnym posmaku cytrusów, przepadam np. za witbierem z serii "podróże kormorana".

Czy przyprawy powinienem gotować w siateczce i później wyciągnąć? Co z kolendrą, powinna być zmielona i rozpuszczona w brzeczce? (spotkałem się z instrukcją zalecającą mielenie, a znajomy zaś odradził mówiąc, że otrzymał niepijalny napój kolendrowy).

Z góry dziękuję za wszelkie rady :)

Edytowane przez PawełZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz kilka receptur: http://blog.homebrewing.pl/?p=687

 

http://www.wiki.piwo.org/Witbier,_Krzysztof_Juszczak_(josefik)

 

http://www.wiki.piwo.org/Witbier,_Piotr_Wypych_(coder)

 

Jak widzisz kolendry max 15 g. Ja bym raczej mielił jeżeli ma oddać coś do piwa od siebie.  Wrzucałbym też dodatki na ostatnie 10 minut gotowania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może kolendre rozgnieść, ale nie mielić? Wtedy dałaby się wyciągnąć, a chyba powinna zostawić w piwie swój aromat?

Dzięki za receptury, wiem już mniej więcej ile dawać kolendry i gorzkiej pomarańczy, niestety wciąż nie mam pomysłu na ilość słodkiej pomarańczy i trawy cytrynowej, ktoś może używał w swoim Witbierze?

 

Myślę, że jednak spróbuję swoich sił, mam już wszystkie składniki, a w razie problemów z samym warzeniem pomoże mi bardziej doświadczony kolega.

Rzecz jasna liczę się z tym, że może wyjść średnio, ale to jest styl za którym najbardziej przepadam.

Edytowane przez PawełZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

dziedzicpruski, dnia 15 luty 2016 - 21:04, napisał: dal sobie luzu z resztą dodatków, na cholerę to. I mój typ w tym duchu

No co Ty tam jest w składzie 20g curacao, a to wg tego już fanaberia ;)

 

A w temacie to ja akurat do witka lubię pofantazjować np. z miętą , rumiankiem, cynamonem, mandarynkami itd.

Niezłe "lemoniadki" i "ludwisie" wychodzą :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież poza dziwną goryczą to całe kurakao nic nie wnosi, lepiej dać ze 2 cytryny, znaczy skórki z nich,przynajmniej jakiś zapach jest.

Oczywiście, że wnosi. Na samym curacao bez żadnych świeżych skórek można zrobić świetnego wita.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
A w temacie to ja akurat do witka lubię pofantazjować np. z miętą , rumiankiem, cynamonem, mandarynkami itd.

Czy jak mięta, to także curacao, czy wtedy już bez?

 

EDIT:

Ok, już wiem, że tak :).

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, ja od zawsze do witków sypię 15 g kolendry zgniecionej w moździerzu i nikt mi nie zarzucił, że za mocno czuć. Co więcej, najbliżsi, którzy najwięcej tego piją uważają, że Witbier z Kormorana jest niezły, tylko taki trochę "bez smaku" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 3 lata później...

Odświeżę temat :)

do gotowania witbiera dawałem świeża skórkę pomarańczy. Piwo jest teraz na burzliwej, sprawdzam BLG i czuć tylko smak płatków, brak posmaku przypraw i pomarańczy. Jak mogę sensownie teraz dodać pomarańczy aby było ja czuć? Zlać na cicha i wtedy dodać czy nic to nie da? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Mateo90 napisał:

Odświeżę temat :)

do gotowania witbiera dawałem świeża skórkę pomarańczy. Piwo jest teraz na burzliwej, sprawdzam BLG i czuć tylko smak płatków, brak posmaku przypraw i pomarańczy. Jak mogę sensownie teraz dodać pomarańczy aby było ja czuć? Zlać na cicha i wtedy dodać czy nic to nie da? 

 

Ile dodałeś i na jak długo?

Możesz dodać i teraz, nie musisz przelewać piwa. Warto pomacerować wcześniej skórkę w alkoholu, żeby nie ryzykować infekcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Mateo90 napisał:

Dodałem 10g na 10 min przed końcem gotowania. Piwa wyszło 23 L.

Jak długo powinna być w alkoholu?

Wrzuć do alkoholu teraz, a dodaj na cichą, będzie najbezpieczniej.

Smaki i aromaty wychodzą tak naprawdę dopiero w gotowym, ułożonym piwie, więc nie przesadź z ilością.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.