Skocz do zawartości

kabel grzewczy


Jasiu

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym zmontować komorę do zakwaszania brzeczki lacto w podwyższonej temperaturze 30-35C i nie wiem w jaką moc kabla grzewczego powinienem celować. Generalnie będę wykorzystywał do tego lodówkę, w której normalnie fermentuję (wydaję mi się, że chociaż trochę izoluje ciepło, a nie chcę robić osobnej skrzyni, bo nie mam za bardzo miejsca), sterownik i kabel przyczepiony do jej ścian. Czy takie rozwiązanie w ogóle brzmi sensownie? Ktoś stosuje? Jeśli tak to jakiej minimalnej mocy kabel powinienem nabyć, aby bez problemu utrzymywał te 30C+? Lodówka stoi w temperaturze mniej-więcej 18C.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupowałem kabel grzewczy 25W 400cm (silikonowy terariowy) do tego sterownik rt-2

z perspektywy czasu kupiłbym dłuższy kabel

co do instalacji - opleciony tym przewodem 25l słój szklany (chomik gdów), okręcony karimatą - temp została osiągnięta po dobie od włączenia (35°C)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjmując, że chcesz grzać od 18 do 35 stopni typową warkę 20l, to nam daje lekko ponad 1400 kilodżuli. Bez strat do otoczenia. Na podstawie doświadczeń cml, weźmy poprawkę, że potrzebujesz, powiedzmy, ok 2000 kJ ciepła.

Teraz matematyczne czary mary - weź liczbę 555 i podziel ją przez ilość godzin, którą chcesz poświęcić na podgrzewanie, a otrzymasz potrzebną liczbę watów w grzałce.

 

Kabli grzewczych można też poszukać w Polsce u producentów. Zetknąłem się zawodowo - bez wydawania fortuny można kupić na przykład kabel z termostatem, bo waty są ważne, ale dobrze by było nie zagotować brzeczki z rozpędu. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Witam. Odświeżam troszkę temat. Mam pytanie odnośnie temperatury kabla grzewczego bo szukam w necie i nie mogę się doszukać. Za dwa tygodnie będę fermentował pilsnera w nowym miejscu czyli w altance na działce. Temperatura w środku będzie prawie taka sama jak na zewnątrz pomyślałem żeby zrobić pudło styropianowe na na spód dać kabel grzewczy powiedzmy 80w 800cm, tylko że nie wiem czy da radę podgrzać mi wnętrze do 10 st. Nawet przy minusowych temperaturach. Styropian jest grubości 10cm. Dlatego pytam czy ktoś z was bawił się takim czymś. Do dyspozycji mam jeszcze regulator temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Styropian oklej ekranem zagrzejnikowym wewnątrz, a kabel umieść nie od spodu, tylko z boku. Kup dłuższy i zamontuj na dwóch ścianach. Od spodu może Ci grzać za mocno i zbyt nierownomiernie.

Kabel podłączony do sterownika temperatury na pewno radę.

Edytowane przez zygberto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Myślę o kupnie kabla grzewczego do zakwaszania brzeczki lacto i fermentacji kveikami. Chcę dobić do 40°C. Mam pudła styropianowe na fermentor. Jaką długość i moc kabla polecacie? Długość pewnie 5-6m na fermentor 30l wystarczy. Myślałem o tym kablu http://allegro.pl/przewod-grzewczy-50w-6m-silikonowy-kabel-grzejny-i6611819983.html6 metrów, 50w. Do tego oczywiście termostat, ale tutaj wybór jest prosty.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

nie no wylaczonej :) ja jak chlodze ponizej pokojowej temp to kabel grzewczy wylaczam, jak warzylem na balkonie w okolicach zimy to tylko kabel bez chlodzenia, wiec tutaj bym dal tylko grzanie, inaczej by mnie kondensacja zalala. No i musze kabel wymienic na conajmniej 50W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.