Jump to content

kabel grzewczy


Jasiu
 Share

Recommended Posts

Chciałbym zmontować komorę do zakwaszania brzeczki lacto w podwyższonej temperaturze 30-35C i nie wiem w jaką moc kabla grzewczego powinienem celować. Generalnie będę wykorzystywał do tego lodówkę, w której normalnie fermentuję (wydaję mi się, że chociaż trochę izoluje ciepło, a nie chcę robić osobnej skrzyni, bo nie mam za bardzo miejsca), sterownik i kabel przyczepiony do jej ścian. Czy takie rozwiązanie w ogóle brzmi sensownie? Ktoś stosuje? Jeśli tak to jakiej minimalnej mocy kabel powinienem nabyć, aby bez problemu utrzymywał te 30C+? Lodówka stoi w temperaturze mniej-więcej 18C.

 

Link to comment
Share on other sites

kupowałem kabel grzewczy 25W 400cm (silikonowy terariowy) do tego sterownik rt-2

z perspektywy czasu kupiłbym dłuższy kabel

co do instalacji - opleciony tym przewodem 25l słój szklany (chomik gdów), okręcony karimatą - temp została osiągnięta po dobie od włączenia (35°C)

Link to comment
Share on other sites

Przyjmując, że chcesz grzać od 18 do 35 stopni typową warkę 20l, to nam daje lekko ponad 1400 kilodżuli. Bez strat do otoczenia. Na podstawie doświadczeń cml, weźmy poprawkę, że potrzebujesz, powiedzmy, ok 2000 kJ ciepła.

Teraz matematyczne czary mary - weź liczbę 555 i podziel ją przez ilość godzin, którą chcesz poświęcić na podgrzewanie, a otrzymasz potrzebną liczbę watów w grzałce.

 

Kabli grzewczych można też poszukać w Polsce u producentów. Zetknąłem się zawodowo - bez wydawania fortuny można kupić na przykład kabel z termostatem, bo waty są ważne, ale dobrze by było nie zagotować brzeczki z rozpędu. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Witam. Odświeżam troszkę temat. Mam pytanie odnośnie temperatury kabla grzewczego bo szukam w necie i nie mogę się doszukać. Za dwa tygodnie będę fermentował pilsnera w nowym miejscu czyli w altance na działce. Temperatura w środku będzie prawie taka sama jak na zewnątrz pomyślałem żeby zrobić pudło styropianowe na na spód dać kabel grzewczy powiedzmy 80w 800cm, tylko że nie wiem czy da radę podgrzać mi wnętrze do 10 st. Nawet przy minusowych temperaturach. Styropian jest grubości 10cm. Dlatego pytam czy ktoś z was bawił się takim czymś. Do dyspozycji mam jeszcze regulator temperatury.

Link to comment
Share on other sites

Na spokojnie utrzyma Ci te 10C w styropianowym pudle. Oczywiście podłącz pod regulator, bo inaczej będzie przegrzewał na bank.

 

edit: Zakładam, że mieszkasz na terenie gdzie niżej niż te -15C nie schodzi raczej. :D

Edited by Jasiu
Link to comment
Share on other sites

Styropian oklej ekranem zagrzejnikowym wewnątrz, a kabel umieść nie od spodu, tylko z boku. Kup dłuższy i zamontuj na dwóch ścianach. Od spodu może Ci grzać za mocno i zbyt nierownomiernie.

Kabel podłączony do sterownika temperatury na pewno radę.

Edited by zygberto
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Myślę o kupnie kabla grzewczego do zakwaszania brzeczki lacto i fermentacji kveikami. Chcę dobić do 40°C. Mam pudła styropianowe na fermentor. Jaką długość i moc kabla polecacie? Długość pewnie 5-6m na fermentor 30l wystarczy. Myślałem o tym kablu http://allegro.pl/przewod-grzewczy-50w-6m-silikonowy-kabel-grzejny-i6611819983.html6 metrów, 50w. Do tego oczywiście termostat, ale tutaj wybór jest prosty.  

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

nie no wylaczonej :) ja jak chlodze ponizej pokojowej temp to kabel grzewczy wylaczam, jak warzylem na balkonie w okolicach zimy to tylko kabel bez chlodzenia, wiec tutaj bym dal tylko grzanie, inaczej by mnie kondensacja zalala. No i musze kabel wymienic na conajmniej 50W

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.