Skocz do zawartości

Alternatywne chłodzenie


Medi

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

zbliża się warzenie pierwszej warki, w związku z tym mam pytanie dotyczące chłodzenia.
Czytałem gdzieś, niestety nie mogę znaleźć gdzie, że można chłodzić brzeczkę butelkami z zamrożoną wodą.
Oczywiście butelki po wyjęciu z zamrażalnika poszłyby na chwilę kąpieli w OXI a temperatura ~ -18 również ubiłaby większość żyjątek.
Butelki wcześniej byłyby wyparzone.
Czy ktoś próbował chłodzić brzeczkę w ten sposób? Czy jest duże ryzyko infekcji?

Dodam, że piwko to English Pale Ale, drożdże S-04

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Medi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem bardzo duże. Z tego co się orientuję (sam używam chłodnicy) chłodzenie za pomocą zamrożonych butelek polega na zanurzeniu garnka w wannie z wodą do której wrzuca się zamrożone PET-y. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd my to mamy wiedzieć? Nie sądzisz że to zależy od temperatury wody, ilości lodu, mieszania, powierzchni oddawania ciepła, materiałów, temperatury otoczenia i jeszcze kilku czynników?

Nie przejmuj się tak tym. Rzuć do wanny, daj tyle petow ile masz i czekaj aż będzie ok. Po pierwszym razie będziesz wiedział czy ta metoda ci odpowiada czy nie, mi nie odpowiadała i szybko kupiłem chłodnicę .

Ja wolałbym przy ujemnych temp wystawić garnek na zewnątrz, ale jak wolisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

~ -18 również ubiłaby większość żyjątek.
To że człowiek nie przeżyje nie znaczy że inne organizmy tego nie zrobią. Wielu piwowarów mrozi drożdże i potem robi na nich piwo, wiele umiera ale jednak wiele też przezywa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swoja pierwszą warkę 20l chłodziłem w starej stalowej wannie zasypanej śniegiem ;) w garażu gdzie było ok. +2 stopnie raz wylałem wodę z wanny i zasypałem ponownie śniegiem po 1,5h miałem 17 stopni w garze, także taki proces trwa dość długo mimo, że warunki pogodowe były sprzyjające. Nawrzucaj tych butli do wanny i od razu wrzuć kolejne do mrożenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Chyba jednak wybiorę wannę z wodą i losem aby obniżyć temperaturę cieczy. Ile +- trwa chłodzenie 20 litrów brzeczki w wannie?

Chłodzę w wannie, szkoda mi czasu i miejsca w zamrażalniku na PETy. Wszystko zależy od tego jak dużą masz wannę i jaki gar (+pora roku/temp. wody w rurach), jak jesteś w stanie zapełnić wannę wodą tak, aby poziom wody był co najmniej taki jak brzeczki w garze to na dwie wymiany wody można schłodzić w ok. 40minut.

U mnie gar lekko pływa i przy lekkim zamieszaniu łatwo wymusić obieg wody, jak latam po domu robiąc porządki po warzeniu to przy okazji co jakiś czas zamieszam ręką wodę, jak jest już w miarę ciepła to robię wymiankę.

O ile byś częściej mieszał to pewnie można schłodzić w czasie krótszym niż 40', ale mi się nigdzie nie spieszy, więc zawsze zamieszam z 2 razy na początku chłodzenia, a później jak mi się chce/przypomni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.