Jump to content

Alternatywne chłodzenie


Medi
 Share

Recommended Posts

Cześć,

 

zbliża się warzenie pierwszej warki, w związku z tym mam pytanie dotyczące chłodzenia.
Czytałem gdzieś, niestety nie mogę znaleźć gdzie, że można chłodzić brzeczkę butelkami z zamrożoną wodą.
Oczywiście butelki po wyjęciu z zamrażalnika poszłyby na chwilę kąpieli w OXI a temperatura ~ -18 również ubiłaby większość żyjątek.
Butelki wcześniej byłyby wyparzone.
Czy ktoś próbował chłodzić brzeczkę w ten sposób? Czy jest duże ryzyko infekcji?

Dodam, że piwko to English Pale Ale, drożdże S-04

 

Pozdrawiam

Edited by Medi
Link to comment
Share on other sites

A skąd my to mamy wiedzieć? Nie sądzisz że to zależy od temperatury wody, ilości lodu, mieszania, powierzchni oddawania ciepła, materiałów, temperatury otoczenia i jeszcze kilku czynników?

Nie przejmuj się tak tym. Rzuć do wanny, daj tyle petow ile masz i czekaj aż będzie ok. Po pierwszym razie będziesz wiedział czy ta metoda ci odpowiada czy nie, mi nie odpowiadała i szybko kupiłem chłodnicę .

Ja wolałbym przy ujemnych temp wystawić garnek na zewnątrz, ale jak wolisz.

Link to comment
Share on other sites

 

 

~ -18 również ubiłaby większość żyjątek.
To że człowiek nie przeżyje nie znaczy że inne organizmy tego nie zrobią. Wielu piwowarów mrozi drożdże i potem robi na nich piwo, wiele umiera ale jednak wiele też przezywa.
Link to comment
Share on other sites

Ja swoja pierwszą warkę 20l chłodziłem w starej stalowej wannie zasypanej śniegiem ;) w garażu gdzie było ok. +2 stopnie raz wylałem wodę z wanny i zasypałem ponownie śniegiem po 1,5h miałem 17 stopni w garze, także taki proces trwa dość długo mimo, że warunki pogodowe były sprzyjające. Nawrzucaj tych butli do wanny i od razu wrzuć kolejne do mrożenia

Link to comment
Share on other sites

 

 

Chyba jednak wybiorę wannę z wodą i losem aby obniżyć temperaturę cieczy. Ile +- trwa chłodzenie 20 litrów brzeczki w wannie?

Chłodzę w wannie, szkoda mi czasu i miejsca w zamrażalniku na PETy. Wszystko zależy od tego jak dużą masz wannę i jaki gar (+pora roku/temp. wody w rurach), jak jesteś w stanie zapełnić wannę wodą tak, aby poziom wody był co najmniej taki jak brzeczki w garze to na dwie wymiany wody można schłodzić w ok. 40minut.

U mnie gar lekko pływa i przy lekkim zamieszaniu łatwo wymusić obieg wody, jak latam po domu robiąc porządki po warzeniu to przy okazji co jakiś czas zamieszam ręką wodę, jak jest już w miarę ciepła to robię wymiankę.

O ile byś częściej mieszał to pewnie można schłodzić w czasie krótszym niż 40', ale mi się nigdzie nie spieszy, więc zawsze zamieszam z 2 razy na początku chłodzenia, a później jak mi się chce/przypomni.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.