Skocz do zawartości

Poprawienie treściwości piwa z ekstraktów


Rekomendowane odpowiedzi

Witam 
Pisałem dziś swoją prośbę o pomoc związaną z tym zagadnieniem w innym temacie ale teraz uświadomiłem sobie że tamten temat jest już dość stary i chyba nikt już tam nie zagląda.  (http://www.piwo.org/topic/369-warzenie-z-ekstraktem-i-ziarnami-specjalistycznymi/page-3)
Ale właśnie zauważyłem ten wątek i postanowiłem że nic nie zaszkodzi jeśli przekopiuję tamten wpis do tego tematu, może tutaj ktoś z was podzieli się swoją wiedzą i mi pomoże. Już raz pomagaliście mi zresztą przy chmieleniu na zimno.

 

Za sobą mam już 3 warki z brewkitów z czego 2 ostatnie dodatkowo dochmielane tzw. hop tea oraz na zimno i jestem niezwykle zadowolony z efektów, reszta rodziny z resztą także o czym świadczy tempo ubywania piwka. Wiem że całe moje starania i przywiązanie do czystości nie poszły na marne, piwka wyszły świetne. Teraz chciałbym już zacząć robić piwka z samych ekstraktów (różne style), zakupiłem już chłodnicę ale chciałbym od razu wykonać warkę nr4 z wykorzystaniem słodów specjalnych (steeping). Na zacieranie jeszcze nie pora i nie wiem kiedy ona nastąpi. W tym momencie chciałbym Was poprosić o pomoc w uwarzeniu pierwszego piwa z samych ekstraktów z wykorzystaniem metody steeping. Na pewno już sporo osób ma doświadczenie w tym temacie i będzie mogło mi pomóc. Teoretycznie wszystko w Waszych przepisach wygląda prosto ale brakuje mi konkretów, prosiłbym Was o wyjaśnienie mi tych kwestii w banalny sposób abym niczego nie zepsuł. Mam bardzo dużo niewiadomych z tym związanych. Powiedzmy że moje 4 piwo będzie w stylu apa z wykorzystaniem słodów specjalnych czyli ich zaparzanie.
Będą więc dwie puszki ekstraktu jasnego WES, chmiele amerykańskie według mojego uznania (tutaj mam już pewne doświadczenie), drożdże US-05 i tutaj scooby_brew podaje 250g słodu karamelowego jasnego oraz 250g słodu monachijskiego jasnego. Chciałbym abyście pomogli mi odnaleźć dokładnie te słody, ich odpowiedniki w konkretnym sklepie aby nie było żadnej pomyłki, powiedzmy na przykładzie sklepu browamatora bo tam dokonuję zakupów. Słodów specjalnych jest tam bardzo dużo ale może być także inny sklep.
Teraz najważniejsze - sposób zaparzania tych słodów. Czy mają być zaparzane razem, w jakiej konkretnie temperaturze i ile czasu. Na jakim etapie wywar powinien być dodawany do brzeczki, w jakiej objętości itd. Wszystkie detale z tym związane. Bardzo zależy mi aby to pierwsze piwo z ekstraktów było wzbogacone tą metodą (steeping) ale nie chcę eksperymentować na pierwszej takiej warce i chciałbym aby ktoś z Was mi pomógł. Z góry dzięki za odpowiedzi. 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Bogi za odpowiedź. Interesuje mnie tylko steeping i jedna z tych podanych przez Ciebie stron już sporo mi pomogła. Wiem już więc że jest dowolna objętość wody do zaparzania byle nie za dużo, mniej więcej tyle aby w pełni namoczyć słody.  Temperatura to od 54C do 77C a czas to od 15 do 45 minut. Siateczkę ze słodami na koniec ładujemy do sitka i przelewamy gorącą wodą o zbliżonej temperaturze i wywar dodajemy do gara w którym będziemy warzyć z ekstraktami. Pozostaje jeszcze kwestia odpowiedniego słodu. Do mojego piwa w stylu apa użyję jednego słodu w ilości zachowawczej 400g i najczęściej jest podawany w przepisach słód karmelowy jasny. Czyli który to będzie konkretnie słód czy jest to jeden z tych podanych:
-Słód Carahell 20-30 EBC Weyermann
-Słód Caramunich typ I,II,III Weyermann
-Słód Carared Weyermann
Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Ci za odpowiedź czyli na początek będzie Carahell weyermann - postanowione. 
Tak na marginesie strona którą mi podesłał Bogi to kopalnia wiedzy na ten temat. Niemal każda receptura oprócz opcji z zacieraniem ma także podaną tam możliwość wykonania danego piwa z ekstraktów z wykorzystaniem metody steeping albo mini mashing. Sporo rzeczy muszę sobie jeszcze "przełożyć" na zrozumiały dla mnie język ale powiedzmy że 80% jest dla mnie zrozumiała i wygląda na to że mini-mash to także nie jest przesadnie skomplikowana metoda a z tamtymi przepisami otwiera się przede mną wiele możliwości. W każdym bądź razie warka nr4 będzie to apa z wykorzystaniem chmieli amerykańskich, 2xWES jasny 1,7kg oraz 400g słodu carahell. Ciśnienie na nową warkę urosło teraz konkretnie. Dziękuję za Waszą pomoc i jeśli macie jeszcze jakieś porady z tym  związane to super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lekko się powtórzę ;-)

Zacznij od małych porcji (np. 100-200g)

ale łatwiej będzie pić tą najbliższą warkę jeśli co do następnej zdecydujesz się dodać więcej, aniżeli mniej Caraczegoś :)

No chociaż odpuść na 333g ;-) (jak kupisz kilo będzie na 3 warki ;-D)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dzięki Waszym poradom jestem teraz cholernie ciekaw efektów i nie mogę się doczekać tej warki. Oboje macie racje - pamiętam jak to było zachowawczo z chmieleniem i teraz już w 4 warce dokładnie wiem jaką dawkę chmielu zaaplikować aby przede wszystkim odpowiadało to moim upodobaniom (aromat). Wiadomo rodzina - znajomi ale piwko robię przede wszystkim dla siebie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dziękuję Wam wszystkim za porady. Wykorzystałem mniej słodu carahell niż planowałem i za Waszą namową użyłem 300 gram. Testowałem już 3 tygodniowe piwo i jest super. Na początku było dziwne ale teraz po 3 tygodniach zapowiada się świetnie, już jestem w pełni zadowolony. Ten dodatek słodu wniósł fajny karmelowy posmak w tle, trochę miodowy, słodowy  a piwo w odbiorze jest bardziej jak by to napisać gęste. Jeszcze dodatkowo napisać muszę że carahell ma duży wpływ na barwę a przecież jest z tych jaśniejszych więc muszę mieć to na uwadze przy doborze innych słodów karmelowych w przyszłości. No właśnie - inne słody, ja jestem zadowolony z efektu jaki wniósł do piwa carahell ale szukam innego smaku słodu karmelowego. Możliwe że ktoś z Was tak jak ja uwielbia piwa z browaru Perun więc wie że zdecydowana większość piw z tego browaru ma tę charakterystyczną karmelową nutę wyczuwalną bardzo intensywnie od początku do końca buteleczki. Np. mój ulubiony Jasny grom, Behemoth Sacrum, Heretyk, czy najnowszy Lubelski też od Peruna - to samo wrażenie, słodkie po prostu świetne. Jestem ciekaw jaki konkretnie oni słód karmelowy wykorzystują aby osiągnąć taki efekt.
Korzystając z okazji chciałbym Was prosić o pomoc w recepturze do stouta także z ekstraktów i z wykorzystaniem słodów specjalnych, nie będę do tego celu zakładał nowego tematu. Otóż jak zakupywałem ekstrakty Wes do innych piw to przy okazji zakupiłem dwie puszki 1.7kg słodu ciemnego z myślą o stoucie. Chcę wykorzystać do tego jęczmień palony i może 100 gram słodu czekoladowego ale wszędzie widzę że jeśli stout z ekstraktów i z jęczmieniem palonym to zawsze jedna puszka ciemnego i jedna jasnego ekstraktu. Mam więc wątpliwości czy dwie puszki ciemnego Wesa plus jęczmień palony to nie będzie za dużo i czy powinienem jednak dokupić jedną puszeczkę jasnego ekstraktu. Chcę koniecznie wykorzystać jęczmień palony w tym stoucie gdyż naczytałem się że jeśli ma być stout z ekstraktów to z jęczmieniem palonym właśnie dla lepszego efektu.
Jeszcze raz dziękuję Wam za porady. Dla osób niezdecydowanych co do tej metody warzenia (ekstrakty plus słody) które tak jak ja z jakiegoś powodu jeszcze nie mogą warzyć z zacieraniem mogę ją zdecydowanie polecić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.