Skocz do zawartości

Zbiorowy zakup "Browar Bavaria"


yarrro

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 miesiące temu...
Tak sie sklada ze czlonek rodziny pracuje w Moskwie, wiec odbior byl osobisty ze sklepu https://hootch.ru/. Sprzet dojechal do mnie prywatnym transportem przy pierwszej mozliwej okazji. Cena jak na stronie (46tys rubli), mozecie sobie przeliczyc ile to wyjdzie na PLN. Gratis dostalem chlodnice z nierdzewki, ktora chlodzi zaskakujaco sprawnie.
 
Wykonanie calkiem niezle, choc wiadomo ze to nie Braumeister ale rosyjski klon wiec mam swiadomosc ze sa pewne niedociagniecia. Biorac pod uwage koszt inwestycji, przymykam na to oko.
 
Sam gar jest z polerowanej nierdzewki, co wg mnie jest swietnym rozwiazaniem (w porownaniu do Tadara na zdjeciu) bo duzo latwiej sie to czysci.
 
Sterownik jest po rosyjsku ale wg mnie jest oparty na sofcie Ardbir (tylko hardware jest chyba inny, raczej nie Arduino), wiec korzystam z angielskiego manuala do Ardbira jesli mam jakiekolwiek watpliwosci. Obsluga banalnie prosta, do tej pory korzystalem zarowno z trybu Auto jak i Manual. Probowalem dogadac sie ze sklepem zeby wgrali oryginalny soft ArdBir z jezykiem angielskim ale nie ma takiej opcji.
 
Grzalka 2500W bardzo szybko podgrzewa wode i jest w stanie zapewnic bardzo zywiolowe wrzenie ok 30-35L brzeczki (wiecej poki co nie gotowalem, ale jestem niemal pewien ze sobie poradzi). Po zalozeniu izolacji z karimaty jestem w stanie gotowac 30L przy mocy ustawionej na 92% (w trybie auto mozna regulowac moc grzalki).
 
Mozna by mowic duzo na temat tego sprzetu, ale w zasadzie jest to wierna kopia Braumeistera, wiec niemal wszystko co odnosi sie do Brau (w sensie koncepcji zacierania i warzenia) pasuje do Bavarii.
 
Kosz miesci ok 7.2-7.5kg sruty, mozna zacierac w 30-32 litrach wody. Mozna z tego uzyskac 20L brzeczki ponad 18Blg. Wydajnosc szacuje na 70-75% przy 1h zacierania (choc nie skupiam sie na tym), mozna uzyskac wiecej zacierajac 2 godziny lub stosujac tzw. overnight mashing.
 
Z zakupu jestem poki co bardzo zadowolony - dzien warzenia skrocil mi sie min. o 3 godziny i ponadto moge w trakcie zacierania i warzenia robic wiele innych rzeczy. Do tej pory zacieralem w Tadarze 50L i kuchni indukcyjnej, wysladzanie w fermentorze ze sraczwezykiem, gotowanie na taborecie. Najbardziej zalezalo mi na pozbyciu sie gazu (bezpieczenstwo), automatyzacji zacierania i powtarzalnosci procesu. Mialem tez dosc balaganu w kuchni i klasycznego wysladzania, ukladania zloza, zawracania brzeczki itp. Teraz albo wcale nie wysladzam, albo przemywam kosz ze sruta 5 litrami wody. Koniec.
 
Wady?
1. Niedokladnie wykonany kosz na ziarno - nie jest idealnym walcem, wiec powstaja dosc spore szczeliny miedzy sitami a sciankami kosza. Pewna drobna ilosc ziarna przedostaje sie do brzeczki. Ostatecznie i tak osadza sie to na dnie gara wiec nie ma to dla mnie znaczenia.
2. Trzeba wymienic wtyczke zasilajaca na europejska (ale tylko raz, wiec maly klopot)
3. Spadajace silikonowe podkladki pod nogi gara (trzeba przykleic).
4. Nie zagladalem do wnetrza sterownika (gwarancja) ale wg pewnego rosyjskiego forum, mozna tam znalezc ciekawe rzeczy. Poki sprzet dziala wlasciwie, wiec nie wnikam.
5. W zestawie sa dwa sita z blachy nierdzewki (mniejsze i wieksze otwory, jedno grube drugie nieco ciensze) i jedno sito z siatki nierdzewnej. Oryginalny Brau ma dwa sita z siatki. 

6. Kranik nie jest idealny i nie da rady do niego podpiac wezyka, planuje wymiane na 3-czesciowy 1/2" z nierdzewki ale trzeba bedzie powiekszyc srednice otworu w garze.

7. Rozmiary gara sa inne wiec niestety oryginalne akcesoria Braumeister nie pasuja 

 

Kilka zdjec wedle zyczenia, moge stworzyc wieksza galerie i wrzucic filmiki ale to zajmie troche czasu.

 

 

post-10692-0-48729600-1477401546_thumb.jpg

post-10692-0-55397400-1477401553_thumb.jpg

post-10692-0-80714700-1477401559_thumb.jpg

post-10692-0-61477100-1477401565_thumb.jpg

post-10692-0-50391100-1477401571_thumb.jpg

post-10692-0-50767200-1477401578_thumb.jpg

post-10692-0-19694500-1477401581_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę szkoda, że wersja 50l mieści w koszu niecałe 8kg zasypu. To rzeczywiście wartość graniczna czy największa ilość, którą zacierałeś i jest jeszcze miejsce? Gdzieś na forum czytałem, że Spiedel 20l to spokojnie 6kg zasypu, tutaj sprzęt w teorii ponad 2x większy a kosz podobny?

 

I dla znawców tematu sterowników - czy to duże wyzwanie przetłumaczyć cały soft?

 

Poza tym rewelacja. Żeby tylko była możliwość zakupu bez zbędnego kombinowania/ryzyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kombinowania i ryzyka nie ma. Tylko trzeba doliczyć cło i podatek :)

 

A wysyłka? Jej koszty? Forma płatności? Orientujesz się w tym?

No i jednak to cło i vat mocno podnoszą koszty imprezy, tym bardziej, że rubel od początku roku ciągle się umacnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę szkoda, że wersja 50l mieści w koszu niecałe 8kg zasypu. To rzeczywiście wartość graniczna czy największa ilość, którą zacierałeś i jest jeszcze miejsce? Gdzieś na forum czytałem, że Spiedel 20l to spokojnie 6kg zasypu, tutaj sprzęt w teorii ponad 2x większy a kosz podobny?

 

I dla znawców tematu sterowników - czy to duże wyzwanie przetłumaczyć cały soft?

 

Poza tym rewelacja. Żeby tylko była możliwość zakupu bez zbędnego kombinowania/ryzyka.

 

Tak to wyglada po wlaniu 30L wody i wsypaniu 6.6kg slodu (tyle najwiecej dotad zacieralem), zostalo troche miejsca, 7.2kg wejdzie ale ciezko juz sie to miesza. Mozna sprobowac zalozyc sito odwrotnie, wtedy uzyska sie nieco wiecej miejsca i wejdzie moze 0.3-0.5 kg wiecej. Ostatnia opcja to specjalne sito nakladane na krawedzi kosza (a nie do srodka), wtedy w koszu zmiesci sie spokojnie 8kg (moze wiecej). Takie patenty stosuja wlasciciele Braumeister:

 

http://www.bacbrewing.com/epages/990497525.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/990497525/Products/BB.BM20.003

 

Granice wyznacza tak naprawde wydajnosc pompy. W wersji Bavarii 70L i Brau 50L sa juz dwie pompy.

 

Wez pod uwage ze 50L to pojemnosc calego gara, w ktorym musi zmiescic sie kosz zeby cale ustrojstwo dzialalo. Braumeister 20L pozwala uzyskac 20L gotowego piwa i 23L brzeczki po gotowaniu, pojemnosc gara to tez okolo 50L (nie znalazlem tego w dokumentacji, wnioskuje po wymiarach). Wg moich obliczen Bavaria 50L spokojnie da rade z 7.2kg slodu wycisnac 35L brzeczki 12.5Blg. 

 

Dla wiekszosci uzytkownikow Brau wersja 20L szybko robi sie zbyt mala, dlatego wielu migruje do wersji 50L. Bavaria 50L to cos posrodku i mi to akurat pasuje.

 

Jesli chodzi o jezyk sterownika - Ardbir jest dostepny w kilkunastu jezykach, problem jest tylko we wgraniu odpowiedniej wersji do sterownika nie opartego o Arduino (przynajmniej dla mnie).

post-10692-0-10410500-1477425424_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A wysyłka? Jej koszty? Forma płatności? Orientujesz się w tym? No i jednak to cło i vat mocno podnoszą koszty imprezy, tym bardziej, że rubel od początku roku ciągle się umacnia.

Nie orientuje się, ale jeśli chcesz to zrobić oficjalną drogą nie będziesz musiał kombinować. Towary z Rosji wozi normalnie kurier. Koszt dostawy jest jednak astronomiczny. Myślę, że większy niż cło i vat razem wzięte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tylko że gf kosztuje dwa razy więcej.

Jasne i w tym rzecz. Sterownik (jak się domyślam) działa na zasadzie z pierwszych wersji gf, więc nie ustawimy całego procesu na raz, tylko każdy kolejny krok będziemy podawać ręcznie. Z tego co widzę, pompka do recyrkulacji jest jawnie na zewnątrz. Rozwiązanie wygodne, gdy chcemy ją wymienić, ale estetycznie średnio. Również rurka, czy raczej wężyk do recyrkulacji średnio mi się tu podoba, ale w niektórych sytuacjach byłby wygodniejszy.

 

Generalnie, jeżeli nie zależy nam na estetyce gf, to omawiany sprzęt wydaje się sensowny, ale warto się dowiedzieć jak z programowaniem zacierania jest w praktyce i czy da się łatwo wymienić sterownik na inny (np. Bolecki).

 

Wysłane z Rivendell przy użyciu Palantíru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.