Jump to content

Herbatka


kamilg20
 Share

Recommended Posts

Witajcie. Mam taki mały dylemat. Mój "niby" pils dochodzi właśnie na burzliwej (mam już stabilne 2,5°Blg). Jest jednak mały problem. Napisałem "niby" pils bo ma goryczkę poniżej normy. Wg kalkulatora jest to 18 IBU (musiałem rozcieńczyć po gotowaniu i zapomniałem o niedochmieleniu). Pomyślałem o herbatce. Na goryczkę używałem Hallertau Tradition. Mam 25 litrów młodego piwa, które będę przelewał na cichą prawdopodobnie jutro. Pytanie więc do Was, czy w ogóle robilibyście herbatkę na dochmielenie? Jeśli tak to jak ją zrobić i kiedy dolać żeby wyszło przynajmniej 25 IBU? Jest sens się w to bawić czy zostawić w spokoju te 18? Jak doleję syrop z cukru na refermentację to spadnie pewnie do 17 albo jeszcze niżej. Chmiel musiałbym dokupić i miałbym go najwcześniej w piątek.

Edited by kamilg20
Link to comment
Share on other sites

gotujesz chmiel w wodzie, studzisz, filtrujesz, dolewasz. najlepiej przed zakończeniem fermentacji, bo później trudniej (w sumie niemożliwe w warunkach domowych) policzyć aktualne nasycenie piwa przed refermentacją. licz wg kalkulatora. nie będzie dokładnie to, ale przecież browar to nie apteka :-)

 

jeszcze lepszym rozwiązaniem jest ekstrakt chmielowy. tyle, że trochę droższym.

Link to comment
Share on other sites

Śmiało ja na swojego niby Pilsa dawałem herbatkę z 30 g Lubelskiego 

Zaparzałem chmiel w naczyniu pod przykryciem przez 30 min ilość wody tak żeby chmiel był dobrze przykryty, potem to odcedziłem przez sitko, wystudziłem i na cichą.

Ale jeśli chodzi Ci tylko o goryczkę to chyba trzeba gotować 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Prośba o ocenę rozwiązania:

 

Wczoraj butelkowałem stouta który powstał z resztek po porterze (receptura brew doga). O ile porter powoli kończy fermentację i smakuje obłędnie (próbka z pomiaru przepyszna) o tyle stout paskudny. Goryczka spoko aromat niczego sobie ale smak do bani. Wszystko było już naszykowane, sprzęt odkażony cukier rozpuszczony, czasu na konsultacji w pogotowiu brak. Zaparzyłem chmielu (Cascade zbiór 2014) około 20g i wlałem do piwa. Parzenie odbyło się tak jakbym zwykłą mocniejszą herbatę robił. Smak do rozlewu poprawił się znacznie. Zrobiło się pijalne,mimo braku nagazowania, więc chyba będzie już tylko lepiej.

 

I teraz pytania właściwe:

  1. Jak prawidłowo przeprowadzić tego typu operację (chyba ze to co zrobiłem jest ok)
  2. Jakie są potencjalne negatywne skutki takiego rozwiazania
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.