Skocz do zawartości

INFEKCJE


cyjarz

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwsze piwo i już problem. Po 7 dniach fermentacji burzliwej piwo ma 2,5% alko i piwo pali przełyk po spożyciu go jakiś kwadrans. W smaku taki goryczkowo - łodygowaty, piekacy smak. Fermentor był odkażany pirosiarczanem sodu, ale on nie powinien przeniknąć do piwa. BLG 5%. Miała być NEIPA. O czym to wszytko może świadczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogłeś wypłukać zbyt dużo garbnikow, stąd taki łodygowato-piekący posmak. Drugie co przychodzi mi do głowy, to zbyt wysoka temperatura fermentacji i naprodukowało się dużo alkoholi wyższych

Odnośnie pierwszego, to przyczyną może być zbyt długie wysładzanie, lub zbyt wysokie pH wody do wysładzania.

To drugie, to jak pisałem, za wysoka temperatura fermentacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o ocenę. Czy te białe plamy to może być efekt ponownego startu drożdży? 

Zasyp to ponad 80% pils, 10% pszeniczny i po 5% płatków pszennych i owsianych. Po 2 tygodniach burzliwej na gęstwie FM52 zeszły z 16,5 do 2,5 blg. Fermentacja pierwsze dni w 16, potem podnoszone do 18 i na ostatnie 3 dni wyjęte z lodówki do klimatyzowanego pomieszczenia w okolice 20 - 22 stopni (na zewnątrz). Przy zlewaniu na cichą brak oznak infekcji, ładny aromat, gładkie lustro piwa. Zlane na na sok z czerwonych pomarańczy, który podniósł baling do 3,5. Aromat młodego piwa, zielone jabłko, może trochę alkoholu. 

20190728_143205.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, miczab napisał:

Proszę o ocenę. Czy te białe plamy to może być efekt ponownego startu drożdży? 

Zasyp to ponad 80% pils, 10% pszeniczny i po 5% płatków pszennych i owsianych. Po 2 tygodniach burzliwej na gęstwie FM52 zeszły z 16,5 do 2,5 blg. Fermentacja pierwsze dni w 16, potem podnoszone do 18 i na ostatnie 3 dni wyjęte z lodówki do klimatyzowanego pomieszczenia w okolice 20 - 22 stopni (na zewnątrz). Przy zlewaniu na cichą brak oznak infekcji, ładny aromat, gładkie lustro piwa. Zlane na na sok z czerwonych pomarańczy, który podniósł baling do 3,5. Aromat młodego piwa, zielone jabłko, może trochę alkoholu. 

20190728_143205.jpg

Sam zwróciłeś uwagę, że Baling się podniósł - dodałeś sok który ma cukier więc drożdże muszą go przejeść :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, korzen16 napisał:

Zrób zbliżenie tych plam. Trochę mi to przypomina film z bakterii.

 

Jak się przyjrzałem, to na niektórych z tych plamek mogę zaobserwować takie "musowanie", więc to chyba jednak drożdże. 

20190728_183445.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, SynMojegoStarego napisał:

Hehe a nie są to części pomarańczy? Jak wyciskałeś sok?

Części pomarańczy to te farfocle, które widać i tego jestem pewien. Sok NFC. Zastanawiały mnie te białe plamy. Przy zaglądnięciu przez szczelinę wyglądały faktycznie jak film. Napsikałem CO2 pod pokrywę i daję im dojeść. Dzięki wszystkim za odpowiedzi. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,dziś po otwarciu fementora zastałem biały nalot na powierzchni. Piwko to żytnie wędzone fermentowane wb-06 3 tygodnie burzliwej (18-20 st.), 2 tygodnie cichej (18 st). Zszedł z 13 do 4 plato. Pachnie w porzadku natomiast w smaku lekki kwasik i jakis gumowy(??) posmak.

piwo.thumb.jpg.fbc24037c9f7f494d4b4f77ce5392de9.jpg

butelkować i czekać na rozwój sytuacji czy nie warto ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te dwa jasne punkty chyba tak wyszły przez promienie światła. W dodatku widać odbijające się krople na pokrywie. Bardziej mi chodzi o tą taka jakby blonke na powierzchni. Niestety nie dam już innego zdjęcia, bo piwo rozlałem do butelek. 

Edytowane przez Pawello12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że od ostatniej Warki sporo minęło prośba o weryfikację. Dla mnie drożdże z góry :) Warka już 14dni, po burzliwej. Otwierana w pon w celu pomiaru blg i dziś w celu wrzucenia chemielu. Zapach bez zastrzeżeń. Drożdże safbrew 33

IMG_20190803_151442.jpg

IMG_20190803_151411.jpg

Edytowane przez Kochan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich Forumowiczów,nie udzielałem się tu wcześniej ,ale obserwowałem i czerpałem wiedzę z forum :)

Proszę o ocenę. Piwo fermentuje już drugi tydzień  ,temperatura ok. 17 stopni ,nadal jest fermentacja burzliwa.

Piana u góry jest lepka, gęsta. Czy piwo do wylania?

 

ctt2.jpg.619ff86d8f9cca44bc6d98172ba0edbd.jpgctt.jpg.9064cba44c830fd2a71ecd80260d8a06.jpg

 

Edytowane przez bronksonB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, bronksonB napisał:

Piana u góry jest lepka, gęsta. Czy piwo do wylania?

Jakie drożdże i jakie temperatury? Ja podobnie miałem na Nottinghamach i MJ79

Piwa wyszły dobre, od tego czasu się nie przejmuję. Na twoim miejscu bym się nie martwił.

post-6077-0-90625700-1467347722_thumb.jpgpost-6077-0-90732800-1467347854_thumb.jpg

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • zasada zmienił(a) tytuł na INFEKCJE
  • zasada przypiął/eła ten temat
  • zasada zablokował(a) ten temat

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.