Skocz do zawartości

INFEKCJE


cyjarz

Rekomendowane odpowiedzi

Zgadza się, to może byc aldehyd. Tylko ciekaw jestem, co może być jego przyczyną.

Drożdże były zrehydratyzowane, brzeczkę napowietrzyłem solidnie, drożdże zadane w odpowiedniej temperaturze, fermentacja w 16-18 stopni.

Ale jeżeli te dziwnie skłaczone drożdże to nie jakieś zakażenie, to ten aldehyd przyjmę ze spokojem. Tym bardziej, że on raczej będzie zanikał z czasem.

 

Edit: Dzięki za wszystkie rady i spostrzeżenia.

 

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

Nie przywiązywałbym najmniejszej wagi do wyglądu gęstwy po fermentacji. Najważniejsze są smak i aromat, w przypadku błony bakteryjnej to już wszystko jest jasne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, to może byc aldehyd. Tylko ciekaw jestem, co może być jego przyczyną.

Za krótka fermentacja. 10 dni to mało w takich temperaturach na US-05 przy takim ekstrakcie.

 

Piwo wygląda ok, o ile to białe to resztki piany. Gęstwa też normalna.

Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego za krótko?

 

Myślałem, że na cichą przelewa się jak już skończy się burzliwa.

Gęstość początkowa była 14blg więc niedużo.

Dodatkowo zrobiłem test FFT i wyniki były takie same. Brzeczka i test 1,5 BLG więc przelałem.

 

Ile według Ciebie powinienem trzymać na burzliwej to piwo?

I jak długo teraz trzymać na cichej?

 

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego za krótko?

No skoro jest aldehyd, to chociażby dlatego.

 

Myślałem, że na cichą przelewa się jak już skończy się burzliwa.

Ile według Ciebie powinienem trzymać na burzliwej to piwo?

I jak długo teraz trzymać na cichej?

Piwo na cichą się przelewa (jeśli w ogóle się przelewa) jak skończy się fermentacja burzliwa i drożdże po sobie sprzątną, czyli zredukuje się diacetyl, aldehyd octowy i związki siarki. Jak widać w Twoim przypadku to nie nastąpiło, co mnie wcale nie dziwi, zwłaszcza jeśli nie podniosłeś temperatury w końcowej fazie fermentacji. Tafla piwa tez nie wygląda jakby było po fermentacji (dużo piany i pływających drożdży), choć to akurat nie zawsze jest dobry wskaźnik.

 

Ja bym takie piwo przetrzymał na burzliwej ze 3 tygodnie i na cichą nie przelewał wcale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do Was pytanie. Witbira zlewałem na cichą w niedzielę. Wczoraj byłem w piwnicy i przy okazji zajrzałem do fermentora.  Zauważyłem że się zebrało się trochę C02 bo i pokrywa była napęczniała i w rurce powietrze wypychało wodę. Piwo stało wcześniej 8 dni na burzliwej, odfermentowało gdzieś do 1-2 blg. Ale przy zlewaniu na cichą zaciągnąłem trochę drożdży i napowietrzyłem. Widziałem też jak lecą bąbelki z dna, mało i pojedyncze ale lecą.

 

Ale zaniepokoiły mnie te plamki czy to jest początek zakażenia? Zdjęcie do oceny

 

 

2017-09-13 21.12.36.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko stwierdzić czy to infekcja. Piwo wygląda trochę jak mętna kupa... Nie za wcześnie przelałeś na cichą? 8 dni to za krótko na prawidłową fermentacje widać, że drożdże jeszcze fermentowały i im przerwałeś -stąd te białe plamki i wybrzuszona pokrywa. Drożdże zaczęły pracować i dożerać resztki cukrów robiąc wysepki. Następnym razem daj piwu te 2 tygodnie fermentacji tak by zdążyły po sobie drożdżaki posprzątać. 

 

No i podstawowa sprawa nie otwieraj pokrywy!!! Nabawisz się infekcji dopiero i będziesz miał zwłaszcza, że w piwnicy pewnie trzymasz przetwory na których pełno jest dzikich drożdży i łatwo nimi zaszczepić piwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydawało mi się że już się skończyła fermentacja (ale fakt, że 8 dni to krótko, poprzednią warkę trzymałem 2 tyg) i w sumie tak trochę z pośpiechu byłem zmuszony wcześniej przelać. Piwo było mocno mętne ale na żywo nie wygląda jak kupa :P to chyba efekt zdjęcia z lampą ;) Zapach z rurki jest ładny, nie śmierdzi kwasem. 

 

To jest dopiero moja 3 warka i robiłem według przepisu Dori gdzie miała napisane 1 tydz fermentacji cichej. 

 

No i nie mam w zwyczaju otwierania fermentora. To chyba był mój pierwszy raz przy tej 3 warce :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę tego zbytnio: http://blog.homebrewing.pl/witbier-receptura/

http://blog.homebrewing.pl/witbier-wskazowki-do-zacierania-chmielenia-fermentacji/

Chyba, że w jakiejś innej instrukcji to miałeś: 

Cytuj

Fermentację prowadzimy w temperaturze 18-24⁰C. Drożdże do witbiera są dość leniwe. Szybko biorą się do pracy, ale później znacznie zwalniają. Ważne jest, aby sprawdzać zawartość ekstraktu i w miarę możliwości szybko reagować jeśli fermentacja utknie. Fermentacja główna u mnie trwała zazwyczaj około 14 dni. Jeśli mamy pewność, że wszystkie dostępne dla drożdży cukry przefermentowały, możemy odpuścić sobie fermentację cichą, bo piwo i tak powinno być mętne.

Oto cytat z jej blogu ;) Więc generalnie niepotrzebnie przelewałeś ;) Spoko 3 warka każdy się uczy - więc musisz wyciągnąć odpowiednie wnioski. 

 

Dodam, że piwo zakażone rzadko na tym etapie objawia swoje negatywne cechy nawet jak błona jest. Często to następuje dopiero po zlaniu w butelki i refermentacji ;) A wtedy wiadomo już jest trochę za późno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Undeath

 

A widzisz, to ja wziąłem przepis stąd: https://www.wiki.piwo.org/Witbier,_Dorota_Chrapek_(dori) 

Cytuj

1 tydzień fermentacji burzliwej

2 tygodnie fermentacji cichej

 

No to pozostaje mi tylko poczekać teraz ;) Zakażenia nie podejrzewam, ale różnie to może być. 

 

P.S. Jako drugą warkę robiłem saison z Twojego przepisu i wyszedł bardzo dobry ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszytkim,

mam nietypową sytuację. Prawie dwa miesiące temu rozlałem piwo do butelkek (souther english brown ale), gdy próbowałem piwa tuż po nagazowaniu (2 tyg) było nieco kwaśne, jednak przeczytałem, że często po jakimś czasie to znika. I owszem, dwa dni temu otworzyłem jedną i po kwasie ani śladu. Dziś w nocy zaś kolejna butelka i była kwaskowata. Było w sumie kilka kwaśnych a kilka nie, nie wiem co z resztą jeszcze. Jakoś nie wydaje mi się, żeby to miała być częściowa infekcja, wszystko była rozlewane na raz, butelki wyprażane chwilę wcześniej, wszytskie tak samo, kapsle też gotowane długo, razem.

Czyżby nierówna dystrybucja drożdży do butelek i z tego powodu niektóre potrzebują jeszcze więcej czasu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam, chciałem dziś zabutelkować piwo, jednak po otwarciu wieka moim oczom ukazał się taki oto widok... pachnie świetnie, jednak wygląd mówi "nie pij mnie"... jest to BBA na drożdżach T-58... chyba... było fermentowane w dość dużej temp. - pierwszego dnia było to aż 25°C, stopniowo spadało do 21°C. Wyrok wydaje mi się oczywisty, jednak chciałbym aby ktoś to potwierdził - jeszcze nie miałem skażonego piwa.

 

PAX

IMG_20170927_221628.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakażenie jak ta lala ;) Jak piwo jest dobre to możesz pasteryzować ale z reguły cudów bym się nie spodziewał ;) Obowiązkowo cały sprzęt do NaOH.

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
53 minuty temu, Mathev napisał:

Cześć, warzylem ostatnio NEIPA. receptura mówi żeby wrzucić czwartego dnia burzliwej pierwszy chmiel. Po otwarciu zastałem taki widok.

Infekcja?3e30830fc780c0f8a1fc41bb8dd0df93.jpg

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka
 

werdykt: drożdż plus chmiel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • zasada zmienił(a) tytuł na INFEKCJE
  • zasada przypiął/eła ten temat
  • zasada zablokował(a) ten temat

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.