Skocz do zawartości

INFEKCJE


cyjarz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam robię swoje pierwsze piwo. Po 10 dniach na fermentacji burzliwej otwieram w celu sprawdzenia blg wyszło 6 i wygląda tak jak na zdjęciu. Czy to jakaś infekcja, czy tak ma być? Mam przelać na fermentację cichą, jeszcze czekać, czy do wyrzucenia?

post-19206-0-81249500-1503933712_thumb.jpg

Edytowane przez TenSoon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze słodu, nie pamiętam za dobrze ale chyba było jakoś 12 albo 13. A ile powinno wynieść blg żeby przelać na cichą?

Nie ma odpowiedzi typu 2-3-4 blg. Odpowiedzią jest: zmierz blg za 3 dni, jeżeli się nie zmieni co faktycznie jest mało orawdopodobne, zlej na cicha albo i nie. Przyłóż się do pomiarów.

 

Wysłane z mojego Lenovo A6020a40 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Apa 2 dzień fermentacji, piany malutko za to pływają farfocle coś jakby kluchy drożdżowe. Piwo na US 05 4 kg pale ale Strzegom 1 kg pszenicznego Strzegom. Temp fermentacji 17-19 stopni. Podczas gotowania miałem bardzo ładny przełom białkowy i używałem mchu irlandzkiego. Martwić się czy nie? Pierwszy raz widzę coś takiego... Zapach ładny fermentacja niezbyt burzliwa...

Edytowane przez Łyskacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No faktycznie dziwne, że w drugim dniu fermentacji w piwie pływają drożdże... Częściej zaglądaj jak tak bardzo chcesz infekcję.

Oj dobra już nie hejtuj :D .... Po prostu pierwszy raz widzę takie kluchy na s 05. Stąd moja ciekawość ;) Moja poprzednia apa z identycznym zasypem ale innym chmieleniu na s 05 miała piękną pianę około 4 cm.... Pierwszy raz widziałem takie cuda na s 05 mimo że 4 piwka już na nich zrobiłem ;)

Edytowane przez Łyskacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mnie trochę uspokoiliście, ale dla pewności poproszę o ocenę.

 

Właśnie przelewałem na cichą moje AIPA, używałem US-05, po 10 dniach zeszły mi z 14 do 1,5 BLG (jeszcze nigdy mi tak nisko nie zeszły, ale to dopiero moja 9. warka) Fermentacja 16-18 stopni, użyłem pierwszy raz mchu irlandzkiego.

 

Zazwyczaj po fermentacji miałem drożdże w postaci gładkiego mułu, a dzisiaj takie coś.

Czy to normalne i czy wszystko jest w porządku?3000901567ca087ff61c552697205373.jpg4576a7e4b95ac57a0250ff62598aae29.jpg4d5fb13dec000caaf77668f9e9d49f24.jpg

 

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to normalne i czy wszystko jest w porządku?

Niestety nie wygląda to normalnie, dodatkowo bardzo głęboko zeszło, co potwierdza obawy. Zerknij na ten artykuł, na końcu masz pomocny diagram, który podpowiada co można robić dalej. Również przy infekcji warto kolejny raz wrócić do tego opracowania.

Edytowane przez Daniel / Gruby Stefan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wy tak serio? Że jak drożdże dziwnie wyglądają to jest infekcja? Dzikusy się zbijają w kulki, a zdrowe cerevisiae w kwadraty? :D

Ja tutaj widzę resztki piany i drożdże. Do tego drożdże US-05. Moim zdaniem nic dziwnego. 

Edytowane przez BuDeX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wy tak serio? Że jak drożdże dziwnie wyglądają to jest infekcja? Dzikusy się zbijają w kulki, a zdrowe cerevisiae w kwadraty? :D

Ja tutaj widzę resztki piany i drożdże. Do tego drożdże US-05. Moim zdaniem nic dziwnego. 

A zapach rozpuszczalnika? Chyba raczej nie norma....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wy tak serio? Że jak drożdże dziwnie wyglądają to jest infekcja? Dzikusy się zbijają w kulki, a zdrowe cerevisiae w kwadraty? :D

Ja tutaj widzę resztki piany i drożdże. Do tego drożdże US-05. Moim zdaniem nic dziwnego. 

A zapach rozpuszczalnika? Chyba raczej nie norma....

 

Zbyt wysoka temperatura fermentacji, ale nie infekcja. O ile to rozpuszczalnik faktycznie. Jest wzmianka o 16-18 stopniach, ale nie ma np. do jakiej temp. brzeczka była schłodzona przed fermentacją. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożdże zadałem w 17 stopniach.

Ten rozpuszczalnik (farba) nie jest jakiś bardzo intensywny ale wyczuwalny. Wydaje mi się, że miewałem już coś takiego wcześniej i jak piwo dojrzało, to ten smak/aromat znikał.

Może to przez to że drożdże odfermentowały głęboko i powstało dużo alkoholu?

 

 

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożdże zadałem w 17 stopniach.

Ten rozpuszczalnik (farba) nie jest jakiś bardzo intensywny ale wyczuwalny. Wydaje mi się, że miewałem już coś takiego wcześniej i jak piwo dojrzało, to ten smak/aromat znikał.

Może to przez to że drożdże odfermentowały głęboko i powstało dużo alkoholu?

 

 

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

Jeśli kojarzy Ci się to z farbą to może być aldehyd...

http://www.wiki.piwo.org/Aldehyd_octowy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, to może byc aldehyd. Tylko ciekaw jestem, co może być jego przyczyną.

Drożdże były zrehydratyzowane, brzeczkę napowietrzyłem solidnie, drożdże zadane w odpowiedniej temperaturze, fermentacja w 16-18 stopni.

Ale jeżeli te dziwnie skłaczone drożdże to nie jakieś zakażenie, to ten aldehyd przyjmę ze spokojem. Tym bardziej, że on raczej będzie zanikał z czasem.

 

Edit: Dzięki za wszystkie rady i spostrzeżenia.

 

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Biz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • zasada zmienił(a) tytuł na INFEKCJE
  • zasada przypiął/eła ten temat
  • zasada zablokował(a) ten temat

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.