Skocz do zawartości

INFEKCJE


cyjarz

Rekomendowane odpowiedzi

tak, smakuje w sumie ok :) nerwy mnie trochę poniosły jak to zobaczyłem i pisałem tego posta :P poszperałem trochę po necie naczytałem się właśnie żeby spróbować zlać, a jak będzie źle to w kibel. zlałem więc wszystko do 20l baniaka z kranem, dodałem glukozy i zobaczymy czy się nagazuje :) i tak zakładam że nic z tego piwka nie będzie...

 

No i dobrze, to wygląda na typowego tlenowca, więc jak zabierzesz tlen nie powinno się rozwijać. Mogłeś spasteryzować to byś miał pewność, ale do tego trzeba świeżych drożdży. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drozdze to nie problem, ale przez zerowe (jak do tej pory) doswiadczenia z infekcja nie wiedzialem :) mam nadzieje tylko ze wszystko zebralem i przez przenoszenie fermentora nic sie nie wymieszalo. Czas pokaze :)

 

Ale że co? Ty myślisz że infekcja jest tylko w tym kawałku co pływa? O nie nie nie tak to nie działa, jak masz taką błonę to całość piwa ma infekcję, pływają w nim bakterie dlatego się pasteryzuje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pleśń raczej nie wygląda, ale zdecydowanie to zakażenie.

Jeśli smaczne to szybko butelkować i być może uda się wypić zanim się zepsuje.

Edytowane przez pogo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy możliwe, że z drożdżami (S-04) z saszetki było "mikrobiologicznie" nie w porządku? Mam dwie warki (10l) robione na tej samej saszetce (raczej świeże, ważne do 2017 r.). Piwa wyszły bardzo mętne, w smaku i zapachu drożdżowe z innymi aromatami (m.in. DMS), wyraźnie wadliwe. W trakcie fermentacji nic nie wskazywało na późniejsze problemy.

 

Mam drugą saszetkę kupioną za jednym razem w tym samym sklepie i trochę boję się jej użyć :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy możliwe, że z drożdżami (S-04) z saszetki było "mikrobiologicznie" nie w porządku? Mam dwie warki (10l) robione na tej samej saszetce (raczej świeże, ważne do 2017 r.). Piwa wyszły bardzo mętne, w smaku i zapachu drożdżowe z innymi aromatami (m.in. DMS), wyraźnie wadliwe. W trakcie fermentacji nic nie wskazywało na późniejsze problemy.

 

Mam drugą saszetkę kupioną za jednym razem w tym samym sklepie i trochę boję się jej użyć :D

Mialem dokladnie to samo. Metne piwo i diacetyl na s04 wlasnie. Ale ogolnie pijalne ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej wykluczam infekcje, staramsie trzymac maksymalnie sterylne warunki. Dokladnie myje wszystkie wiadra po i przed kazdym uzyciem, dlugo dezyfekuje oxi fakt faktem sypie oxi na oko ale zawsze raczej wiecej niz mniej. A wlasnie naczytalem sie w wiki ze popkorn kinowy i metnosc to moze byc wina drozdzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A wlasnie naczytalem sie w wiki ze popkorn kinowy i metnosc to moze byc wina drozdzy.

Może mało widziałem, ale nie spotkałem się jeszcze z mętnym i jednocześnie zdrowym piwem na S-04.

Poza tym za pozostawienie po sobie aldehydu czy diacetylu winą absolutnie nie można obarczyć samych drożdży, a raczej piwowara - te związki nie pojawiają się (a w zasadzie nie pozostają) same z siebie. Dzieje się to wskutek nie zapewnienia drożdżom optymalnych warunków pracy, a więc to wina piwowara :)

 

S-04 to bardzo dobre i przyjemne drożdże - jedne z najbardziej niezawodnych wśród sucharków i nie tylko. Męczę je ostatnio dosyć intensywnie i zrobiłem już na nich kilka piw - żadne z nich nie miało większych wad sensorycznych. Ogólnie jestem bardzo zadowolony z efektu pracy tego szczepu - dużo bardziej niż z moich piw choćby na wychwalanych wszędzie US-05.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej wykluczam infekcje, staramsie trzymac maksymalnie sterylne warunki. Dokladnie myje wszystkie wiadra po i przed kazdym uzyciem, dlugo dezyfekuje oxi fakt faktem sypie oxi na oko ale zawsze raczej wiecej niz mniej. A wlasnie naczytalem sie w wiki ze popkorn kinowy i metnosc to moze byc wina drozdzy.

Każdy się stara, a infekcje i tak się pojawiają. Drożdze S-04 same z siebie takich efektów nie dają.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

2 tyg od początku fermentacji. Woda była twarda, drożdże Safale US-05. Fermentacja 17-18c 7 dni i potem 20-21c.

 

 

https://www.dropbox.com/sc/wro52z8ut89zlh8/AABFmyINk2IoeiUifGsJjELoa

 

W smaku piwo jest ok. 

 

W realu wiadomo - wygląda lepiej - flesh robi swoje.  Białe plamy to resztki piany. W piątek pobrałem próbkę - jest ok. Dziś nadal się utrzymało... czysta plama to miejsce skąd pobrałem próbkę do pomiaru BLG. Zastanawiam się czy to może być coś z wody - mam strasznie twardą i sporo w niej żelaza - uzdatniam ją w sporym filtrze na bazie jakiejś mieszanki soli.  Podobne korzuchy widywałem już w szklankach gdy zostawiłem je na kilka dni... 

 

Czy piwo mnie zdradziło i jest w stanie błogosławionym z jakimś parchem - tlenowcem? Czy może to być pozostałość po filtracji wody? A jeśli nie... to z kim kręci moje piwo?

Edytowane przez Mikadorus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zeroczwórki jak dla mnie dają bardzo klarowne piwa, drożdże zazwyczaj bardzo szybko po sobie sprzątają, więc ja bym obstawiał infekcję lub słabe warunki fermentacji - niska temp., duże wahania, albo za mało dżordżów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

2 tyg od początku fermentacji. Woda była twarda, drożdże Safale US-05.

 

 

https://www.dropbox.com/sc/wro52z8ut89zlh8/AABFmyINk2IoeiUifGsJjELoa

 

W smaku piwo jest ok. 

 

W realu wiadomo - wygląda lepiej - flesh robi swoje.  Białe plamy to resztki piany. W piątek pobrałem próbkę - jest ok. Dziś nadal się utrzymało... czysta plama to miejsce skąd pobrałem próbkę do pomiaru BLG. Zastanawiam się czy to może być coś z wody - mam strasznie twardą i sporo w niej żelaza - uzdatniam ją w sporym filtrze na bazie jakiejś mieszanki soli.  Podobne korzuchy widywałem już w szklankach gdy zostawiłem je na kilka dni... 

 

Czy piwo mnie zdradziło i jest w stanie błogosławionym z jakimś parchem - tlenowcem? Czy może to być pozostałość po filtracji wody? A jeśli nie... to z kim kręci moje piwo?

Jeśli to co widać na zdjęciu to błona, to są to pewnie jakieś bakterie (chociaż niektóre drożdże też są zdolne do wytwarzania błony- głównie dzikie/bretty).

Po samym wyglądzie błony na forum otrzymasz pewnie odpowiedź - tlenowiec, co nic nie mówi, a błony mogą wytwarzać też bakterie beztlenowe. Jak piwo jest dobre to je butelkuj normalnie, sprzęt dokładnie wymyj i zdezynfekuj, Jak piwo zaczyna się "psuć" w smaku to kanał i tym bardziej dokładne czyszczenie i dezynfekcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Hej,

 

2 tyg od początku fermentacji. Woda była twarda, drożdże Safale US-05.

 

 

https://www.dropbox.com/sc/wro52z8ut89zlh8/AABFmyINk2IoeiUifGsJjELoa

 

W smaku piwo jest ok. 

 

W realu wiadomo - wygląda lepiej - flesh robi swoje.  Białe plamy to resztki piany. W piątek pobrałem próbkę - jest ok. Dziś nadal się utrzymało... czysta plama to miejsce skąd pobrałem próbkę do pomiaru BLG. Zastanawiam się czy to może być coś z wody - mam strasznie twardą i sporo w niej żelaza - uzdatniam ją w sporym filtrze na bazie jakiejś mieszanki soli.  Podobne korzuchy widywałem już w szklankach gdy zostawiłem je na kilka dni... 

 

Czy piwo mnie zdradziło i jest w stanie błogosławionym z jakimś parchem - tlenowcem? Czy może to być pozostałość po filtracji wody? A jeśli nie... to z kim kręci moje piwo?

Jeśli to co widać na zdjęciu to błona, to są to pewnie jakieś bakterie (chociaż niektóre drożdże też są zdolne do wytwarzania błony- głównie dzikie/bretty).

Po samym wyglądzie błony na forum otrzymasz pewnie odpowiedź - tlenowiec, co nic nie mówi, a błony mogą wytwarzać też bakterie beztlenowe. Jak piwo jest dobre to je butelkuj normalnie, sprzęt dokładnie wymyj i zdezynfekuj, Jak piwo zaczyna się "psuć" w smaku to kanał i tym bardziej dokładne czyszczenie i dezynfekcja.

 

 

 

Bardziej bym to określił jak... hmm taka konsystencja kry czy "mineralnego kurzu" - po dotknięciu się łupie i już nie łączy z resztą. 

 

Niestety infekcji (jeśli to nie to) nie miałem, a to 15 warka  i ciężko mi porównać to ze standardową błoną tworzoną przez "najeźdźców".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Bardziej bym to określił jak... hmm taka konsystencja kry czy "mineralnego kurzu" - po dotknięciu się łupie i już nie łączy z resztą. Niestety infekcji (jeśli to nie to) nie miałem, a to 15 warkai ciężko mi porównać to ze standardową błoną tworzoną przez "najeźdźców".

Błony są różne, robiłem kilka piw na lakto, na brettach i miałem jedną infekcję objawiającą się błoną.

Bez laboratorium nikt nie powie z dużą dozą prawdopodobieństwa co to się przypałętało, błony które na forum były diagnozowane jako na 100% tlenowiec często wyglądały dokładnie jak moje piwa z lakto (zazwyczaj u mnie to l. casei lub rhamnosus, albo bulgaricus).

Jak piwo jest dobre to lej w butelki + czyszczenie i dezynfekcja sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Hej,

 

2 tyg od początku fermentacji. Woda była twarda, drożdże Safale US-05.

 

 

https://www.dropbox.com/sc/wro52z8ut89zlh8/AABFmyINk2IoeiUifGsJjELoa

 

W smaku piwo jest ok. 

 

W realu wiadomo - wygląda lepiej - flesh robi swoje.  Białe plamy to resztki piany. W piątek pobrałem próbkę - jest ok. Dziś nadal się utrzymało... czysta plama to miejsce skąd pobrałem próbkę do pomiaru BLG. Zastanawiam się czy to może być coś z wody - mam strasznie twardą i sporo w niej żelaza - uzdatniam ją w sporym filtrze na bazie jakiejś mieszanki soli.  Podobne korzuchy widywałem już w szklankach gdy zostawiłem je na kilka dni... 

 

Czy piwo mnie zdradziło i jest w stanie błogosławionym z jakimś parchem - tlenowcem? Czy może to być pozostałość po filtracji wody? A jeśli nie... to z kim kręci moje piwo?

Jeśli to co widać na zdjęciu to błona, to są to pewnie jakieś bakterie (chociaż niektóre drożdże też są zdolne do wytwarzania błony- głównie dzikie/bretty).

Po samym wyglądzie błony na forum otrzymasz pewnie odpowiedź - tlenowiec, co nic nie mówi, a błony mogą wytwarzać też bakterie beztlenowe. Jak piwo jest dobre to je butelkuj normalnie, sprzęt dokładnie wymyj i zdezynfekuj, Jak piwo zaczyna się "psuć" w smaku to kanał i tym bardziej dokładne czyszczenie i dezynfekcja.

 

 

 

Bardziej bym to określił jak... hmm taka konsystencja kry czy "mineralnego kurzu" - po dotknięciu się łupie i już nie łączy z resztą. 

 

Niestety infekcji (jeśli to nie to) nie miałem, a to 15 warka  i ciężko mi porównać to ze standardową błoną tworzoną przez "najeźdźców".

 

 

Cóż zauważam pewną zależność. Gdy ważyłem swoją drugą warkę z zacieraniem miałem bardzo podobną warstwę "kry" w trakcie gotowania, Siła palników była trochę zbyt słaba(już wymienione), a woda której użyłem okrutnie twarda. Dla porównania powiem, że czajnik trzeba odkamieniać co około 2 tygodnie, bo nie widać dna. Po dodaniu chmielu, związał się on z tą warstwą i i zabarwiła się ona na zielono. Dodam, że zostały po gotowaniu kawały właśnie tej "kry" i musiałem uważać żeby ich nie zaciągnąć podczas przelewania. Mam problem z tym piwem to znaczy pomimo 20 dni burzliwej + 21 dni cichej nadal miało kolor zielonego błota. Bardzo dużo czytam od kilku dni na temat właśnie zmętnień i dochodzę do hipotezy, że to wina bardzo słabej jakości mojej wody. Skłania mnie do tego to, że piwa na tej wodzie wychodzą bardzo mętne, wodę z kranu około raz na tydzień chlorują więc zależnie jak się trafi... Goryczka w moich piwach jest ostra w smaku co również może mieć zależność z twardą wodą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam to moja pierwsza warka. Ma dokładnie 44h, boje się o nią jak nie wiem co. Jest ona z brewkitu Gozdawy - Pszeniczne.

Wydaję mi się że tej białej plamy i tych dziwnych bąbli nie powinno być. Co o tym myślicie? Zdjęcia: http://zapodaj.net/3bf2669794b84.jpg.html http://zapodaj.net/e9297dfec54b0.jpg.html http://zapodaj.net/67ae16ead5d29.jpg.html http://zapodaj.net/1321352c0f48a.jpg.html. Proszę o szybką pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam to moja pierwsza warka. Ma dokładnie 44h, boje się o nią jak nie wiem co. Jest ona z brewkitu Gozdawy - Pszeniczne.

Wydaję mi się że tej białej plamy i tych dziwnych bąbli nie powinno być. Co o tym myślicie? Zdjęcia: http://zapodaj.net/3bf2669794b84.jpg.html http://zapodaj.net/e9297dfec54b0.jpg.html http://zapodaj.net/67ae16ead5d29.jpg.html http://zapodaj.net/1321352c0f48a.jpg.html. Proszę o szybką pomoc!

 

To białe to raczej piana od CO2 z fermentacji. Ja bym na razie nie panikował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko okej pozostałości po fermentacji. Prędzej się infekcji nabawisz otwierając wiadro i robiąc takie zdjęcia z bliska! Ludzie zostawiajcie wiadra w spokoju do momentu przelewania go na rozlew, a nie co chwilę zaglądacie i sprawdzacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • zasada zmienił(a) tytuł na INFEKCJE
  • zasada przypiął/eła ten temat
  • zasada zablokował(a) ten temat

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.