Skocz do zawartości

INFEKCJE


cyjarz

Rekomendowane odpowiedzi

 

Brać piwowarska się zdziwi, że marnujesz drożdże. Pół jednej saszetki by wystarczyło. Infekcji brak. 

 

 

Jeszcze eksperymentuje. Poprzednia AIPA o ekstrakcie 17,5°  Blg do której także zadałem dwie saszetki US-05 wyszła rewelacyjna. Gęstwa pozbierana, także nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Pomocy!!! :-) Czytam, czytam i nie do końca znajduję odpowiedź na nurtujące mnie pytanie. Zamierzałem zlać Angielskie IPA do butelek ale po pierwsze za duże blg po drugie kwaskowatość. W samku fajniutki posmak chmielu, bomba ale czuć kwaskowaty posmak. Nie jest to dominanta w smaku ale jednak. I szkoda mi wylac. Prosze o jakąś wskazówkę, a może  jest ktoś z okolic Zabrza kto zdegustuje? Wczoraj wychyliłem czarkę i żyję.

 

Detale:

Angielskie IPA 14Blg z opisu.

Drożdze S-04

 

Wszystkie sprzęty dokładnie myte i płukane w oxi. Dodatkowo spryskiwałem ręce itp. płynem do przemywanie skóry przed zastrzykami.

Po zacieraniu wynik 15Blg. Fermentor z rurką, temp. fermentacji 18-20C. Po tygodniu burzliwej fermentacji, pomiar 5Blg, później 2 tygodnie cichej - dalej 5Blg. Pojechałem na urlop 2 tygodnie wolałem zostawić dalej w fermentorze niż wyhodaować "granaty". I oto wróciłem i o zgrozo - zeszło do 4Blg i ten posmak kwaskowy.

Radźcie proszę wylać, czy butelkować? Jest możliwe żeby kwaskowatość zniknęła po refermentacji w butelce? I o ile zmniejszyć ewentualnie ilość glukozy?

 

A tyle serca włożyłem, no szkoda tak po prostu do ścieków :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabutelkuj i zobaczysz czy sie bedzie dalo pic. Mi sie skwasil coffee stout ale da sie go wypic. Przed rozlewem byl delikatnie kwaskowy, ale myslalem ze to od ciemnych slodow. Po otworzeniu butleki okazalo sie ze jednak nie od slodow. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Infekcja, jakiś tlenowiec :) Piwo albo szybko do butelek jak odfermentowało albo pasteryzacja nowe drożdże i butelki.

 

Piwo na pewno odfermetowało bo blg stoi od tygodnia. Rozumiem, że w przypadku pasteryzacji muszę dodać dedykowane drożdże (tak się niestety składa że mam tylko do wita).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabutelkuj, jak to mówią na forum wylac zawsze zdarzysz;) a skąd z Zabrza jesteś? Może się okaże że w moim bloku mieszkasz ha ha ;)

 

Od bloku trzymam się jak na razie z daleka :-) Maciejów.

Co do wylewania to mi nie spieszno tylko szukam sposobu na podratowanie. Słabo zeszły drożdże (4Blg), myślałem np. o takim eksperymencie: ponowny mash out - co teoretycznie powinno zgładzić nieporządanych gości i ponowne dodanie drożdży w celu restartu całego procesu. Ale czy to ma sens?

Edytowane przez Tomek74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie codzień jestem na maciejowie więc można coś pomyśleć. Wydaje mi się że nie da zbyt wiele skoro jest już kwasek choć mogę się mylić

 

Hmmm. Jutro Cie nie będzie przypadkiem? Jutro wieczorem zamierzałem potencjalnie zlewać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zabutelkuj, jak to mówią na forum wylac zawsze zdarzysz;) a skąd z Zabrza jesteś? Może się okaże że w moim bloku mieszkasz ha ha ;)

 

Od bloku trzymam się jak na razie z daleka :-) Maciejów.

Co do wylewania to mi nie spieszno tylko szukam sposobu na podratowanie. Słabo zeszły drożdże (4Blg), myślałem np. o takim eksperymencie: ponowny mash out - co teoretycznie powinno zgładzić nieporządanych gości i ponowne dodanie drożdży w celu restartu całego procesu. Ale czy to ma sens?

 

Co do eksperymentu to chyba sam sobie odpowiem - to nie ma sensu. 1. Odparuję cały alkohol. 2. Będę miał brzeczkę 4Blg dla drożdżaków to pustynia. Słodzenie? I co z tego powstanie? Albo napój piwowy albo cuś :-) Może się mylę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy z moim piwem jest ok? obawiam się trochę bo jest dosyć spokojnie, to dopiero moja druga warka, ale podczas pierwszej fermentacja przebiegała dużo bardziej gwałtownie.Jest to grodziskie z zestawu z Ba a obawiam się dlatego że drożdże dodałem dopiero na drugi dzień po warzeniu gdyż nie mogłem dostudzić a musiałem pilnie wyjść...

post-13540-0-11067400-1441107080_thumb.jpg

post-13540-0-58193300-1441107103_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak bardzo źle jest? Wygląda na zaczątki pleśni, szybko postępuje..  

Jest jakiś ratunek? 

Piwo to mocna IPA 19BLG, 24L, foto zrobione jakies 14h po zadaniu drożdży. 

post-11571-0-32054300-1441524912_thumb.jpg

post-11571-0-53169400-1441524919_thumb.jpg

Edytowane przez wyncysz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak bardzo źle jest? Wygląda na zaczątki pleśni, szybko postępuje..  

Jest jakiś ratunek? 

Piwo to mocna IPA 19BLG, 24L, foto zrobione jakies 14h po zadaniu drożdży. 

 

Jaka pleśń? To początek fermentacji, jeżeli natleniałeś porządnie piwo to takie właśnie placki zostają po tym jak piana już opadnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jak bardzo źle jest? Wygląda na zaczątki pleśni, szybko postępuje..  

Jest jakiś ratunek? 

Piwo to mocna IPA 19BLG, 24L, foto zrobione jakies 14h po zadaniu drożdży. 

 

Jaka pleśń? To początek fermentacji, jeżeli natleniałeś porządnie piwo to takie właśnie placki zostają po tym jak piana już opadnie ;)

 

Dzięki za odpowiedzi. 

 

Napowietrzane było porządnie, tyle że te placki nie zostaly po opadnieciu piany lecz dopiero się tworzą. 

Na poprzednich warkach nic podobnego nie obserwowałem, dlatego podejrzewam najgorsze..

 

Podniosłeś mnie na duchu - czekamy na rozwój sytuacji  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moją pszenicę   za długo trzymałem na burzliwej (około 1 miesiąc) wczoraj jak otworzyłem wiadro to zajechało delikatnie zgniłymi jajami (bardziej jajami niż kanałem) więc prawdopodobnie z tego co przeczytałem siarkowodór i niekoniecznie jest to infekcja. Ale zmartwiło mnie coś jeszcze to znaczy wg mojego balingometru blg zeszło do 0 (słownie: zero). Balingometr sprawdziłem w wodzie, jest ok. Mieliście taki przypadek czyli jaja oraz 0 blg razem? Te drożdże (WB-06) ponoć nisko odfermentowują, ale zeby aż tak? Dodam, że z wyglądu piwko ok.

Edytowane przez opeciarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moją przenicę  za długo trzymałem na burzliwej (około 1 miesiąc) wczoraj jak otworzyłem wiadro to zajechało delikatnie zgniłymi jajami (bardziej jajami niż kanałem) więc prawdopodobnie z tego co przeczytałem siarkowodór i niekoniecznie jest to infekcja. Ale zmartwiło mnie coś jeszcze to znaczy wg mojego balingometru blg zeszło do 0 (słownie: zero). Balingometr sprawdziłem w wodzie, jest ok. Mieliście taki przypadek czyli jaja oraz 0 blg razem? Te drożdże (WB-06) ponoć nisko odfermentowują, ale zeby aż tak? Dodam, że z wyglądu piwko ok.

Sprawdź spławik na czystej wodzie o temp. 20 lub 16 stopni (w zależności jak masz wyskalowany, powinna być informacja). Jeśli jest 0, to wszystko w porządku. Ciesz się, że wiadra Ci nie zeżarły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A smak i aromat? Bo to wygląda na drożdże jakby się piana ponownie zrobiła i zaczęła fermentacje plus jakieś osady z chmielin. Choć z drugiej strony wygląda jak glut pleśni... Miałem kiedyś całą warkę zainfekowaną lacto robi się błona jak na piwie tutaj nie ma jej bardziej taki glucik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy butelkowaniu było ok? Ile przed rozlewem chmieliłeś?

3 dni

 

 

A smak i aromat? Bo to wygląda na drożdże jakby się piana ponownie zrobiła i zaczęła fermentacje plus jakieś osady z chmielin. Choć z drugiej strony wygląda jak glut pleśni... Miałem kiedyś całą warkę zainfekowaną lacto robi się błona jak na piwie tutaj nie ma jej bardziej taki glucik.

Póki co nic nie czuje, bo solidnie dowaliłem citry, simcoe i cascade.

Wystawie na parapet zobaczę jak się zachowuje w ciepłej temperaturze.

Edytowane przez PiotrekU
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • zasada zmienił(a) tytuł na INFEKCJE
  • zasada przypiął/eła ten temat
  • zasada zablokował(a) ten temat

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.