Skocz do zawartości

INFEKCJE


cyjarz

Rekomendowane odpowiedzi

1 tydzień na cichej, niepokoją mnie te białe zbite plamki na resztkach piany, zapach ok, smak sprawdzę dopiero za kilka dni bo mnie nie ma w domu, jak myślicie?

post-7061-0-37663100-1426332691_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwo w fermentorze jest już 3 tydzień. Długo fermentowało, potem przestało ale utrzymuje się piana taka jak na zdjęciu. Zastanawiam się czy jest sens zlewać na cichą. Jest to APA na gęstwie US-04

post-10061-0-70184900-1426349507_thumb.jpg

Edytowane przez HAMISH brewery
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 tydzień na cichej, niepokoją mnie te białe zbite plamki na resztkach piany, zapach ok, smak sprawdzę dopiero za kilka dni bo mnie nie ma w domu, jak myślicie?

Wygląda na to, że przelałeś nie do końca odfermentowane piwo na cichą. Zbitymi białymi plamkami się nie przejmuj - to piana. Widać co prawda małą błonkę między tymi plackami - ale kto jej nigdy nie ma, niech pierwszy rzuci kamień ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech mi ktoś pomoże... 

Wczoraj po 2 tygodniach fermentacji spróbowałem piwa i smakowało i pachniało ok. Wyjąłem chmiel z zamrażarki (był już otworzony) wsypałem na talerz, zważyłem i wsypałem do fermentora. Dzisiaj po jakiś 20h od wsypania chmielu piwo wygląda tak jak na zdjęciu. Mętne jest niesamowicie. Zapach i smak są okrutne ciężko mi to aż opisać, ale to już drugi raz i sytuacja była identyczna i efekty są identyczne. Jedyne co nie było dezynfekowane to talerz na którym chmiel ważę. Zrobiłem już sporo dobrych piw chmielonych na zimno. Nic mi nie przychodzi do głowy, proszę o pomoc bardziej doświadczonych piwowarów.

post-7224-0-58113500-1426416267_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś było że wsypanie chmielu gdy drożdże jeszcze nie opadną, blokuje ich flokulacje i zmętnia piwo ale jak są znamiona smakowe infekcji po 20h to naprawdę konkretna infekcja musi być i to jeszcze w piwie w którym jest alkohol.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

o tym pisałem

dupa tam

 

 

cząstki chmielu oblepią nam komórki drożdżowe i nie będzie możliwa komunikacja między nimi, więc tym samym zostanie zakłócony proces flokulacji i w konsekwencji sedymentacji,

1. jakie cząstki chmielu? (bo to chyba zbyt duży ogólnik)

2. jaki jest związek miedzy flokuacją, a sendymeentacją drożdżaków? (czy i dlaczego taki związek w ogóle następuje? )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś przelałem z burzliwej na cichą AIPA na US-05, drożdże zadane to: Citra, Chinook, Cascade, Amarillo

Po otwarciu fermentora taki wydok i lekki zapach owocowy ale to może kwestia chmieli tyle że trochę zalatuje jabłkami.

 

e5b172125c558ca3med.jpg

 

To białe to delikatna biała pianka a te grudki to małe skupiska drożdży.

Po przelaniu piwko bardzo klarowne i wygląda ładnie (klarowane mchem irlandzkim).

Wszystko ok ? czy coś się zaczyna ?

 

//----- edit poprawione zdjęcie

Edytowane przez mk77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam serdecznie,

 

Piwowarzy prosze o konsultację. Jest to 6 miesięczny lambic, znajduje się on w szklanym balonie w piwnicy w stale temperaturze bez dostepu światla. Tydzień temu pojawił się biały kożuch na powierzchni piwa. Ostatni raz balon otwierałem zadajac drożdze, stoi killka miesiecy bez ruszania. Co to może być ? Infekcja ? Co zrobić jeżeli to faktycznie infekcja ? 

 

IMG_1652.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś 2 tygodnie temu mierzyłem blg stouta podczas fermentacji. Wzrokowo żadnych infekcji, smak bardzo słodowy lekko kwaskowy. Dziś podczas butelkowania spróbowałem kolejny raz. Brak słodowości, sama kwaskowość. Uchyliłem pokrywę, z góry piwo wygląda dobrze. Infekcja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś 2 tygodnie temu mierzyłem blg stouta podczas fermentacji. Wzrokowo żadnych infekcji, smak bardzo słodowy lekko kwaskowy. Dziś podczas butelkowania spróbowałem kolejny raz. Brak słodowości, sama kwaskowość. Uchyliłem pokrywę, z góry piwo wygląda dobrze. Infekcja?

Otwórz pierwszą butelkę za 6-8 tygodni. Kwaskowość w młodym Stout to moim zdaniem norma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Neurotyp ty na serio? :D Przecież to lambik więc dodałeś do niego z blendem bakterii które teraz zabrały się za robotę i zrobiły sobie właśnie błonę ;)

 

Poważnie pytam, nie robie sobie żartów, doświadczenie mam zerowe.  

 

 

Poczytaj o lambikach... to normalne jest zrobiła się błona z bakterii które dodałeś do piwa razem z drożdżami, teraz one pracują, jak przestaną i opadną na dno, będziesz mógł piwo zlewać do butelek, albo mieszać już z owocami. Zabierasz się za lambika, anie poczytałeś o nim? u kolegi w notatkach masz wiedzę w pigułce o kwasach: http://www.piwo.org/topic/8864-%C2%B5bik-czyli-zapiski-z-mikro-browaru-imc-kosciaka/page-7?do=findComment&comment=269171do tego polecam przeanalizować temat: http://www.piwo.org/topic/5205-piwa-fermentacji-spontanicznej-lambik-flandryjskie/ dowiesz się wszystkiego. 

 

Ogólnie jest w porządku nie masz co panikować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Neurotyp ty na serio? :D Przecież to lambik więc dodałeś do niego z blendem bakterii które teraz zabrały się za robotę i zrobiły sobie właśnie błonę ;)

 

Poważnie pytam, nie robie sobie żartów, doświadczenie mam zerowe.  

 

 

Poczytaj o lambikach... to normalne jest zrobiła się błona z bakterii które dodałeś do piwa razem z drożdżami, teraz one pracują, jak przestaną i opadną na dno, będziesz mógł piwo zlewać do butelek, albo mieszać już z owocami. Zabierasz się za lambika, anie poczytałeś o nim? u kolegi w notatkach masz wiedzę w pigułce o kwasach: http://www.piwo.org/topic/8864-%C2%B5bik-czyli-zapiski-z-mikro-browaru-imc-kosciaka/page-7?do=findComment&comment=269171do tego polecam przeanalizować temat: http://www.piwo.org/topic/5205-piwa-fermentacji-spontanicznej-lambik-flandryjskie/ dowiesz się wszystkiego. 

 

Ogólnie jest w porządku nie masz co panikować.

 

 

Dzięki za poradę, czytałem już ten wątek jak podchodziłem do warzenia lambika, później już nie wracałem do tego. Jeszcze raz wielkie dzięki.

 

pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • zasada zmienił(a) tytuł na INFEKCJE
  • zasada przypiął/eła ten temat
  • zasada zablokował(a) ten temat

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.