Skocz do zawartości

INFEKCJE


cyjarz

Rekomendowane odpowiedzi

Próbka FFT ma prawo złapać infekcję, co mi się już zdażało wielekrotnie. Ale jeżeli źrodłem tej infekcji nie była ta sama zakażona gęstwa, to malo prawdopodobne, by to smo się działo w fermentatorze. A skoro piszesz, że nawet w smaku tej próbki nie było nic niepokojącego, to po co się martwić się zawczasu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo czasami lubię się martwić zawczasu i potrzebuję, aby ktoś mnie uspokoił.

Dziękuję zatem za wszystkie odpowiedzi :) Jestem początkujący i pewnie przez jakiś czas coś jeszcze będzie mącić mój spokój :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam,

Otworzyłem wiaderko pierwszy raz po 7 dniach i mam coś takiego jak w załącznikach. BLG spadło z 12 na 5, smakuje jak wygazowane piwo, chyba nie czuć kwasu, chociaż mogę się nie znać bo to moje pierwsze piwko. Czy te grudki na powierzchni to mogą być po prostu drożdże? Użyłem S-04.

post-6075-0-63428700-1368976261_thumb.jpg

post-6075-0-74645300-1368976276_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te grudki to jak najbardziej drożdże, jednak moją uwagę zwracają te białawe plamki - czy to czasem nie są błonki/film zakażenia bakteryjnego? niestety niewyraźnie to widać ale pierwsze moje wrażenie to infekcja...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te grudki to jak najbardziej drożdże, jednak moją uwagę zwracają te białawe plamki - czy to czasem nie są błonki/film zakażenia bakteryjnego? niestety niewyraźnie to widać ale pierwsze moje wrażenie to infekcja...

Jeśli chodzi o to na dole, to tam nie ma białych plamek, prześwietliły się te "grudki" od lampy błyskowej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Moja 6 warka z pierwszymi kłopotami :) - Muntos IPA Bitter nastawiony 06 czerwca . Skałd 1,8 kg BREWKIT i 1,7 kg ekstrakt słodowy ciemny (13,5 BLg wyjściowe). Piwko przepracowało 2 dni ze sporą pianą i uspokoiło się po 7 dniach . Zbadałem BLg 8,5 . Czekam do dziś spadło na 5,5 ale jest mętne i w dodatku piana pojawiła się w niewielkiej ilości.Na dnie widać trochę osadu , ale jest go mniej niż zawsze. Moje pytanie brzmi : czy można dodać innych drożdży dla wznowienia fermentacji i ile czasu ewentualnie czekać na spadek aby wsad się nie zniszczył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakich fermentujesz? I jaka temp?

 

Jesteś pewny, że areometr poprawnie wskazuje? Sprawdzałeś go na czystej wodzie w temperaturze 20* C? Karteczka ze skalą lubi się obsunąć czasem.

Edytowane przez Biniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej by było, jakbyś nam powiedział, w jakich temperaturach fermentuje twoje piwo i jakich drożdży użyłeś.

Właśnie, jak BLG mimo wszystko spada, to znaczy, że jeszcze fermentuje. Nie ruszaj nic i nie grzeb, zmierz BLG za parę dni.

Jeżeli uważasz, że fermentacja ustała, możesz pokołysać fermentorem, możesz podnieść temperaturę...

Chociaż moim zdaniem trwa to tak długo, bo prawdopodobnie nie napowietrzyłeś odpowiednio brzeczki.

 

Na koniec - dlaczego uznałeś, że wpis o powolnej fermentacji będzie się nadawał do tematu o infekcji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwko stoi w temperaturze stałej tj. 21 stopni użyłem saszetki z drożdzami z puszki i faktem jest że jeszcze nie znam tego terminu napowietrzanie brzeczki. Przestraszyłem się pojewiającej się dzisiaj rano piany , pomyślałem że coś się psuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed zadaniem drożdży (lub bezpośrednio po zadaniu) musimy brzeczkę napowietrzyć, aby dostarczyć drożdżom odpowiednią ilość tlenu potrzebnego do rozmnażania. Jest to jedyny moment w całym procesie produkcji piwa, kiedy napowietrzamy brzeczkę (choć niektóre źródła twierdzą, że można brzeczkę napowietrzać wielokrotnie, do momentu aż fermentacja nie przekroczy początkowych 30%). Każdy szczep drożdży ma inne wymaganie, ale zwykle wystarcza 8 ppm tlenu w brzeczce (dla lagerów lepiej by było trochę więcej - 10 ppm).

W praktyce domowej stosujemy metody napowietrzania ręczne, pompkę akwaryjną, lub tlen.

Metody ręczne to: nalewanie z pewnej wysokości przy dekantacji (rozchlapywanie), mieszanie w fermentorze łyżką cedzakową, przelewanie kilkukrotne z fermentora do fermentora, i wreszcie kołysanie zamkniętym fermentorem. Ta ostatnia metoda daje najlepsze i najszybsze rezultaty i jest godna polecenia. Należy kołysać fermentorem przez 5 minut, dla ułatwienia można pod fermentor podłożyć np. piłkę. Trzeba pamiętać o dezynfekcji pokrywki!

Pompka akwaryjna jest eleganckim sposobem, ale wymaga inwestycji w sprzęt i jej efektywność wcale nie jest wyższa od metod ręcznych (szczególnie kołysania).

Użycie tlenu jest jedyną metodą na prawidłowe natlenienie niektórych piw (przy pomocy powietrza nie da się uzyskać lepszego natlenienia niż 8 ppm, a w piwach mocnych jeszcze mniej). Wadą tlenu jest koszt inwestycji (choć nie jest tak bardzo wysoki, butla kosztuje ok. 200 zł, można poradzić sobie bez reduktora - wystarczy przewiercony korek od wina, wężyk i kamień napowietrzający), konieczność zachowania BHP - tlen jest bardzo palny, czasem wręcz wybuchowy (np. jeżeli stosujemy reduktor musi on być dopuszczony do kontaktu z tlenem!) i możliwość nadmiernego natlenienia brzeczki. Natleniamy przy pomocy kamienia akwaryjnego, 1-3 minuty niewielkiego przepływu. Kamień akwaryjny szybko się zużywa i łatwo infekuje, należy go wymieniać co kilka napowietrzeń; ideałem jest nowy kamień dla każdej warki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy szczep drożdży ma inne wymaganie, ale zwykle wystarcza 8 ppm tlenu w brzeczce (dla lagerów lepiej by było trochę więcej - 10 ppm).

Ojej, a ja miałem 7,8 ppm tlenu w brzeczce :lol:

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest cytat z wiki proszę uwagi kierować do autora

Bez nerw ;) , to był żart. Chociaż zagadnienie cytowania obcych tekstów warte jest rozważań. Przede wszystkim cytaty powinny być dodatkiem do własnych tekstów, nie być główną treścią. To po pierwsze. Po drugie, powinny być odpowiednio oznaczone. Przyjmuje się branie cytatów w cudzysłów. I wreszcie po trzecie i chyba najważniejsze, powinno się podawać autora, lub źródło z którego się korzysta. Jeśli warunków tych się nie spełnia, to tekst jest uznawany za plagiat, a często również za przestępstwo (łamanie praw autorskich).

To tak gwoli ścisłości ;):beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli warunków tych się nie spełnia, to tekst jest uznawany za plagiat, a często również za przestępstwo (łamanie praw autorskich).

 

 

Mam czekać rano na CBA ? :)

Edytowane przez elroy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mu o napowietrzanie.

 

Tak wystarczy te 5 litrów powietrza jakie zostaną po przelaniu brzeczki do fermentora. Ogólnie chyba, aby uzyskać 8 ppm trzeba rozpuścić 0,6 L. (Ja nie liczyłem tego, gdzies przeczytałem).

 

Przelewamy z góry, potem 4-5 minut trzęsiemy i jest napowietrzenie super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • zasada zmienił(a) tytuł na INFEKCJE
  • zasada przypiął/eła ten temat
  • zasada zablokował(a) ten temat

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.