Jump to content
Pasquallo

Moja pierwsza warka-BREWKIT

Recommended Posts

Witajcie. Jestem raczkującym piwowarem, ośmielam się założyć temat gdyż trochę się ostatnio pogubiłem. We czwartek nastawiłem swoje pierwsze piwo z brewkita, OBERSCHLESISCHE BRAUEREI GERMAN PILS, zamiast cukru użyłem słodu niechmielonego. Piwo jeszcze tej samej nocy zaczęło pracować, bulka sobie dość energicznie w odstępach plus minus minuta. Nie o tym jednak chciałem. Otóż mój znajomy chciał zobaczyć jak to moje piwo w trakcie fermentacji wygląda i podczas otwierania pokrywy fermentora zassało mi odrobinę wody z rurki fermentacyjnej do środka. Czy piwo jest stracone? Mam sobie tym nastawem już nie zawracać głowy i ogarniać następny? Czytałem, że taki błąd może prawie na pewno skończyć się zakażeniem piwa... Jak to poznać?

Aha- niepokoi mnie też fakt, że na powierzchni jest bardzo mało piany... Temperatura brzeczki to około 17\18 stopni.  Zmierzyłem przy okazji BLG, teraz jest 6. Na początku było 11. Minęły 3 dni od nastawienia, dofermentuje to jeszcze? Przenieść w cieplejsze miejsce?

Za każde życzliwe info będę bardzo wdzięczny. Jeśli ktoś mieszka w okolicach Łodzi, to zapraszam też na degustacje :) oby tylko było co :)

Chciałem rodzicom, znajomym ( którzy nie wierzyli, że można uwarzyć samemu dobrego browarka) udowodnić, że można :) i  że może być lepsze niż takie kupne siki, ale chyba przekozaczyłem.

Cierpliwość, cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość. 

Piwko nie musi być stracone- jestem tego przykładem. Moja pierwsza warka też dostała pare kropel z rurki fermentacyjnej i nic się nie stało, a piwko wyszło dobrze. 

Bądź dobrej myśli!

powodzenia!

Mi zassało całą wodę w rurce miesiąc temu (kiedyś operowałem na gąsiorach szklanych i tam tego nie było ;) ), piwo jak najbardziej wyszło pijalne, grunt to nie otwierać, jedynie kontroluj temperature i śpij spokojnie.

A według Was, jeśli temperatura jest niższa (co z kolei wydłuża fermentacje) to faktycznie piwo wychodzi czystsze w smaku? Mówimy tutaj o drożdzach górnej fermentacji, bo takie mam zaszczepione w fermentatorze.

A według Was, jeśli temperatura jest niższa (co z kolei wydłuża fermentacje) to faktycznie piwo wychodzi czystsze w smaku?

Nie no, my tylko tak w ramach pod-hobby lubimy dłużej czekać na to by piwo było już zdatne do picia i dlatego dbamy żeby temperatura fermentacji byłą niższa ;)

A tak serio to, tak jest.

Jutro mija 8 dzień od rozpoczęcia fermentacji, woda bulka może kilka razy na całą dobę... Wielkim grzechem będzie jeśli  zajrzę i wrzucę doń aerometr? Jestem strasznie ciekawy jak wygląda odczyt :) (z nadzieją czekam na przyzwolenie)

Ty lepiej nic nie wrzucaj, jest dobrze :) Cierpliwości :)

Dzisiaj minie 10 dzień fermentacji. Chciałbym prosić Was o pomoc, w podstawowej kwestii... Otóż czy prawidłowo mierzę cukromierzem ilość blg. Wkładam go do menzurki i zalewam wcześniej pobraną próbką piwa i sobie biedak wypływa. Taka jest procedura? Jeśli najpierw nalewam do menzurki a potem wkładam cukromierz, wartość jest nieco inna. Tak na marginesie, to nie wiem czy nie zaopatrzę się w porządniejszy sprzęt. Mój jest już dość leciwy, a i menzurka dość wąska. Widziałem w necie szersze i większe sprzęty.

Dzisiaj minie 10 dzień fermentacji. Chciałbym prosić Was o pomoc, w podstawowej kwestii... Otóż czy prawidłowo mierzę cukromierzem ilość blg. Wkładam go do menzurki i zalewam wcześniej pobraną próbką piwa i sobie biedak wypływa. Taka jest procedura? Jeśli najpierw nalewam do menzurki a potem wkładam cukromierz, wartość jest nieco inna. Tak na marginesie, to nie wiem czy nie zaopatrzę się w porządniejszy sprzęt. Mój jest już dość leciwy, a i menzurka dość wąska. Widziałem w necie szersze i większe sprzęty.

Wg mnie kolejność nie powinna mieć znaczenia. Tak czy siak w jednym i drugim przypadku podtop "spławik" (naciśnij i puść żeby się wynurzył) jak się ustabilizuje sprawdź i porównaj ;-)

Oki:) Cukromierz ogarnięty, zeszło mi do 2 blg i jutro zamierzam butelkować.

Mam glukozę i ją zamierzam dodać zamiast cukru. Wiem, że zapewne ktoś z Was doświadczonych poleci mi syrop. Niestety nie mam do czego zdekantować brzeczki, żeby to potem wymieszać. Dlatego mam zamiar ją wsypywać. I teraz pytanie, bo nie mam wagi: czy miarka do cukru (4g) wypełniona glukozą będzie ok? no bo glukoza ma konsystencję nieco inną, jest pewnie cięższa.  Będę Wam bardzo wdzięczny za info na ten temat. A za poprzednie odpowiedzi serdeczne dzięki. Przy następnej warce dokupie dodatkowy fermentor, będę mógł się bawić w ciche fermentacje, słodzenie syropem etc.

Moim zdaniem pełniutka miarka. ale ta dla butelki 0,33 wystarczy na 0,5l piwa.

Cukru tam wchodzi ok 2,4-2,5g co daje wystarczające nagazowanie (ok.2,1) raczej bez obawy przegazowania.

Moim zdaniem pełniutka miarka. ale ta dla butelki 0,33 wystarczy na 0,5l piwa.

Cukru tam wchodzi ok 2,4-2,5g co daje wystarczające nagazowanie (ok.2,1) raczej bez obawy przegazowania.

Wielkie dzięki.

Piwko zamierzam na 5 dni zostawić w temperaturze około 18 stopni. Potem idzie do piwnicy- temp. około 10-12 stopni. Zdam relację za miesiąc co mi tam wyszło. 

W zasadzie wszystkie rzeczy, o które tutaj pytałem są już na forum. To nie tak, że chciałem iść na łatwiznę. Po prostu miałem sporo obaw, pytań,  przed pierwszą warką. Pewnych rzeczy nie byłem w stanie odnieść do mojej sytuacji. Dalej powinno być z górki. Dzięki raz jeszcze za cierpliwość i poświęcony czas. Macie wiernego fana forum, z naciskiem na pokorne czytanie i doskonalenie umiejętności efektywnego szukania informacji ;)

Edited by Pasquallo

OK:) w takim razie poprawcie mnie jeśli źle myśle bo nie wiem czy dobrze zrozumiałem idee syropu : biorę 0,4 litra wody, rozpuszczam załóżmy 120 gramów glukozy ( teraz mam lagera do zabutelkowania) i dzielę to na 40 butelek strzykawką, wychodzi po 10 ml.

Dobrze myślisz, tylko że syropu będzie więcej niż 40x10ml, Zapomniałeś, że glukoza też zwiększy ilość syropu?