Skocz do zawartości

Prośba o sprawdzenie receptury - dunkelweizen


osmaro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

 

Chciałbym Was prosić o sprawdzenie receptury na Dunkelweizen. Proszę o radę jeśli chodzi o chmielenie w jakiej ilości i na ile.

 

Mój zasyp to 9 KG

 

4.5 kg pilzneński

2 kg pszeniczny

0.9 kg monachijski typ II

0.9 kg wiedeński

0.7 kg pszeniczny karmelowy

 

Zacieranie w 27 l wody

W 65 stopni na 60 min

W 72 stopniach na 20 min

 

Chmielenie:

 

25 g Marylka 60 min

15 g Cascade 10 min

 

Drożdże: WB-06 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@krzysiek9999: wyluzuj. Każdy z nas aczynal.Osmaro:Po pierwsze nie maryLka, a maryNka.. wywal cascade, marynke i lubuskiego możesz zostawić, ale max 30 g. J.w.: wrzuc 25g marynki od poczatku. Powinno być ok. Pogooglaj kalkulatory IBU. Pomagają.

Edytowane przez Westvleteren
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o radę jeśli chodzi o chmielenie w jakiej ilości i na ile.

Receptura nie jest wcale zła. Drobne zmiany i będzie dobrze. Pszenicznego oczywiście za mało, 50% to minimum. Pilzneńskiego więcej niż 2kg nie syp.  Chmiel Lubelski tylko, ok 60 g. Resztę możesz zostawić tak jak sobie wymyśliłeś.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem podziękować wszystkim za wskazane rady. Będzie to Moja III warka z procesem zacierania. Pierwszą zrobiłem z gotowego zestawu surowców, była to Pszenica USA. Jeśli chodzi o forum to studiuję je od dłuższego czasu i szukam czegoś w swoich klimatach. Chcę eksperymentować z różnymi zasypami oraz słodami. Fakt Podana przeze mnie receptura jest moim pomysłem na podane piwo. Korzystając z PPPP wyszło mi, iż piwo będzie miało za jasną barwę. Dlatego poprosiłem o radę doświadczoną kadrę Piwowarów. Jeśli w jakikolwiek sposób uraziłem Pana krzysiek9999 to przepraszam. Jednak piszemy tutaj głównie wymieniając się poglądami oraz zasięgając rady.

 

Jeśli ktoś ma jeszcze jakiś pomysł by zmodyfikować podaną recepturę to proszę do sugestie.

 

Z podanego zasypu chciałem uzyskać koło 35-40 L

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1,5 kg karmelowego sprawi, że piwo może nie nadawać się do wypicia.

W wiki, przeczytasz, że dunkelweizeny warzone są z pszenicznego oraz monachijskiego i / lub wiedeńskiego.

Nie wiem ile masz słodów, ale może spróbuj zrobić 3kg pszenicznego, 3 kg monachijskiego.

Kolor będzie obok widełek, ale smak lepszy niż z 1,5 kg karmelowego. Ewentualnie 0,5 karmelowego tylko do wysładzania? Nie wiem, tutaj wymyślam.

Ale uproszczenie zasypu zdecydowanie polecam.

edit: uzupełnienie umkniętego słodu

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jeśli w jakikolwiek sposób uraziłem Pana krzysiek9999 to przepraszam

Zawsze razi mnie lenistwo i wygodnictwo. Odbieram to jako lekceważenie Użytkowników forum. Oczywiście, każdy zaczynał i każdy miał wątpliwości przy najprostszych i najbardziej oczywistych sprawach. Jednak należałoby poświęcić chociaż trochę wysiłku i dobrej woli. Wystarczy wejść na wiki i sprawdzić opis BJCP gdzie pod hasłem "Dunkelweizen"  sekcja "Surowce" czytamy:

 

"Według prawa niemieckiego, przynajmniej 50% zasypu musi stanowić słód pszeniczny, ale niektóre wersje są warzone z udziałem nawet 70%; Reszta to przeważnie słód monachijski i/albo wiedeński. (...) Mała ilość szlachetnych chmieli używana jest tylko dla nadania goryczki."

 

Od razu widać, że na 9-kilogramowy zasyp 2kg pszenicznego (2,7kg razem z karmelowym) to zdecydowanie za mało. Tak samo chmielenie powinno być tylko na 60', chociaż akurat tu można poeksperymentować - nie będzie to może klasyczna pszenica, ale może da się wypić. Polecam również przeglądanie receptur doświadczonych piwowarów. Dunkelweizen jest co prawda wrzucony tylko jeden, ale za to Mistrza Jejskiego :) 

Dodatkowo "Marylka" i "Lubuski" jednak rażą i dają po oczach...

Polecam więcej samodzielności, myślenia i czytania ze zrozumieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze razi mnie lenistwo i wygodnictwo. Odbieram to jako lekceważenie Użytkowników forum.

100% racji.

jednak dla dobra forum oraz nerwów Twoich i użytkowników staraj się mniej upuszczać ciśnienia poprzez posty. inni odpowiadają i ćwiczą sobie swoją wiedzę. i niech tak zostanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dunkelweizen jest co prawda wrzucony tylko jeden, ale za to Mistrza Jejskiego  
 Wypraszam sobie takie inwektywy! ;) Co do receptury to jednak muszę polecić moją z naciskiem na drożdże i temp. fermentacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.