Skocz do zawartości

APA - trudne początki


wojtek1984-19

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jak wszyscy wiemy początki są trudne proszę o weryfikację – sugestie J

Piwo APA – taki jest cel

 

24L

4kg Pale Ale

0,5kg Pszenicznego

0,5kg Caramunich I
Płatki ryżowe – ile i kiedy (próba co wniosą do piwa)

40 min w 64*
30 min w 72*


Drożdże FM 52

Chmielenie:
25g  Simcoe 60'
25g Cascade 20’

25g Cascade 0'

 

Fermentacja 7-10dni

Cicha 7-10

 

Chmiel na zimno 25g Centennial, liście limonki 3dni

 

 

Może coś zastąpić w magazynie mam:

Citre, Chinook

plan na 40IBU 12blg 5,5%

Edytowane przez wojtek1984-19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za dużo caramunicha, piwo Ci wyjdzie ciemne jak na APA. Ja bym to obciął o połowę. 

 

Co do ryżu: 

 

Za wiki: 

 
Ryż

Ryż jest używany przede wszystkim dla rozjaśnienia barwy piwa. Jest praktycznie pozbawiony własnego smaku. Przy użyciu ryżu smak piwa staje się bardziej wytrawny.

Ryż stosowany jest głównie pod postacią płatków ryżowych.

Ryż w przerobie jest najtrudniejszym surowcem niesłodowanym. Ziarenka skrobi ryżu są bardzo małe i bardzo twarde, pęcznieją silniej niż te pochodzące z innych zbóż, dlatego do kleikowania należy użyć więcej wody. Temperatura kleikowania ryżu to 75-80C lub nawet wyżej. Kleikując zatem ryż najlepiej jest go zagotować.

 

http://www.wiki.piwo.org/Kategoria:Surowce_niesłodowane#Ry.C5.BC

 

Co do chmielenia na zimno to ja bym wrzucił minimum 50 g na warkę 24 litry. Tak samo zwiększyłbym dawkę chmielu na 0'. 

 

Jeżeli chmiele masz ze zbioru 2014 to się cudów nie spodziewaj. Ja chmielu nie żałowałem, a aromat wyszedł mi lichy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz się zdecydować co chcesz uzyskać w gotowym piwie. Dajesz bardzo dużo słodu karmelowego, który da pełnię i ciemniejszą barwę piwa, a jednocześnie chcesz dodać ryż, który sprawia, że piwo staje się bardziej wytrawne oraz rozjaśnia piwo.

 

Dobrą APA możesz spokojnie zrobić na samym Pale Ale, zacierając trochę słodziej, aby zbudować kontrę dla chmielu. Wszystko zależy od tego jaki efekt końcowy chcesz uzyskać

Edytowane przez wizi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.