Skocz do zawartości

Pod Zalanym Mnichem


agrest

Rekomendowane odpowiedzi

Warka #22 - Change - Tripel spadła do 8,5°Blg,

[...]

(to co już zjedzone - 7,5blg i to co zostało 13blg)

[...]

Tutaj widzę że BLG ładnie schodzi. Po trzech dniach spadła z 16 do 8 blg.

Hmm... To ile w końcu miał dziś ten tripel? 7,5°Blg? 8°Blg? czy 8,5°Blg? :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 94
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

W gruncie rzeczy, zawsze mam problem z końcem namnażania startera. Nie wiem kiedy ten proces się kończy. Po czym to poznajecie? Macie na to jakiś sposób? Ja sugeruję się klarownością i kolorem startera. Jeśli robi się mocno biało-beżowy, kończę namnażanie.

Słusznie - jak piana znika a starter jest mętny można wyłączyć mieszadło, powinien od razu zacząć się klarować począwszy od góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znając początkowy blg, można też próbować badać postęp mierząc gęstość refraktometrem. Tak ostatnio robiłem jak nie wiedziałem co w starterze piszczy. Pobierałem szklaną pipetą a końcówkę przez chwilę wypalałem w płomieniu.

 

Drożdże mogą powodować błąd, ale i tak daje to dobre przybliżenie co się dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... można też próbować badać postęp mierząc gęstość refraktometrem....

To by było na pewno lepsze rozwiązanie. Gdyby tylko mieć refraktometr :smilies:

 

Tymczasem, przez noc, tripelek zszedł do 8°Blg. Jeszcze nigdy nie widziałem żeby belgiany mi tak szybko robiły robote :) Ciekawe do ilu zejdzie.

 

Pozdrawiam

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj została popełniona warka pod numerem 23 w stylu Hefe-Weizen.

 

Warka 23 - Patrz jaka franca - HefeWeizen

 

Słody:

2,5kg - Pszeniczny

2,3kg - Pilzeński

0,15kg - Carawheat

0,1kg - Carahell

0,12kg - Melanoidynowy

0,10kg - Acid Malt

 

Wysładzanie:

Pszeniczny wsypany do 13,5l wody o temp 45,5 ->

44°C - 2,5h (pod koniec sprawdziłem ph - z paska wyszło około 5,8)

wsypane pozostałe słody, podgrzanie do 64°C

64°C -> 63°C - 20'

72°C -> 69°C - 40'

77°C - 10' i wysładzanie

 

2x 14l - 76°C Co jakiś czas przestawało zupełnie lecieć (chyba trochę przesadziłem ze śrutowaniem pszenicy) więc miąchałem wszystko i od początku.

 

Chmiel:

38g Hallertau Hersbruecker 3,8%

 

Gotowanie 90'

 

Drożdże zadam rano jak się wareczka schłodzi przez noc na balkonie.

Gęstość i ilość będę znał jutro.

 

Pazdrawlaju. :okey:

Edytowane przez agrest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i już wszystko wiadomo. Wyszło 25l 12°Blg. Drożdżówki zapodane, już zaczęły ładnie sobie brykać po kociołku. Ponieważ z tymi francami zawsze jest tak że pchają się przez rurkę na wolność, do fermentatora poszło tylko 21l, pozostałe 4litry czekają na opadnięcie największej piany.

 

Aha, drożdżówki zapodałem w temp. około 13°C po czym całość przeniosłem do pomieszczenia 18°C

 

Pozdrówki.

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha' date=' drożdżówki zapodałem w temp. około 13°C po czym całość przeniosłem do pomieszczenia 18°C[/quote']

O, jeszcze jeden stopień i byłaby spełniona stara niemiecka zasada fermentacji weizenów: temperatura zadania i temperatura otoczenia powinny się sumować do 30.

ale że zdajemy brzeczkę 12°C w pomieszczeniu 18°C? czy brzeczka i pomieszczenie mają mieć po 15°C, albo brzeczka 40°C a pomieszczenie -10°C :okey:?

 

a tak na serio to miało jakieś praktyczne znaczenie dla fermentacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak na serio to miało jakieś praktyczne znaczenie dla fermentacji?

Pewnie chodziło o to, żeby wstępna faza fermentacji odbyła się w odpowiednio niskiej temperaturze. Dla nas raczej nie ma to znaczenia, bo wiaderko brzeczki szybko nabierze temperatury otoczenia, nie to co tank w browarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wstępna faza fermentacji odbyła się w odpowiednio niskiej temperaturze.

to znaczy jakiej? jeśli będzie za nisko to drożdże będą miały problem ze startem, chyba najlepsza jest 1-2 stopnie poniżej temp fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadawałem już parę weizenów w niskich temperaturach. Później warka dochodziła do siebie (do właściwej temperatury fermentacji) w cieplejszym otoczeniu. Nigdy nie miałem problemów ze startem, raczej z nadmierną ilością piany wydobywającej się rurką z fermentatora.

 

Dzięki coder za przypomnienie zasady doboru temperatur. Kiedyś o tym czytałem ale jakoś wyleciało z głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie próbowałem mojej francy czyli hefeweizen'a. Odfermentowała do 3°Blg ale liczyłem na to że będzie słodsza. Wyszeła mocno wytrawna a to nie dobrze. Następnym razem planuję podnieść temperaturę z 64°C na 67°C i potrzymać tak z 15' a później 72°C i jakieś 30' Zobaczymy jaka będzie różnica.

Co do warki Change - tripel to ładnie odfermentowała do 4°Blg ale jeszcze sobie pyrkoli więc na razie jeszcze jej nie przeleje na cichą. W smaku mocno alkoholowa ale też z ciekawymi smaczkami. Zapowiada się bardzo fajne piwko.

 

Miłego dnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 23 - Patrz jaka franca utrzymała poziom 3°Blg (no może leciutko poniżej) za co karnie została przelana na cichą. Chocciaż zastanawiałem się czy jej od razu nie zabutelkować - jak przeważnie robię z pszenicami. Drożdże są w trakcie prania.

Warka 22 - Change spadła do 3°Blg (co mnie bardzo dziwi biorąc pod uwagę te leniuchy które tam pracują) i ciągle jeszcze jej się beknie więc na razie zostanie na burzliwej.

 

Obecnie knuje co by tu teraz uwarzyć. Mam ochotę na porządną wędzonkę i kolscha. No ale jakiś pilsik ... i witek... i ...weizenbock. Poza tym henry tak mnie rozwalił na łopatki tym swoim "shiny beast" że spać nie mogę tylko knuje i knuje :rolleyes: Automatyka by się przydała. Miejsce na HERMS'a jest, czas mam ... trzeba będzie coś pomyśleć. Tylko co ja później zrobię z taką ilością piwa ;)

Edytowane przez agrest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jednak Change uwinął się i spadł do 2,5°Blg na burzliwej :o

Nie darowałem mu i też poszedł na cichą. Chyba jeszcze nigdy nie miałem tak dużego odermentowania przy swoim zacieraniu.

Wrzuciłem na cichą a tam dalej bulka. To dopiero szwagier :) Ciekawe do ilu spadnie... i to na jakich drożdżach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabutelkowałem pszeniczkę. Dałem 290g cukru na 22,5 litra piwka. W smaku zapowiada się bardzo dobre piwko.

Na Cichej Tripelek spadł do 2°Blg - Nie wiem jak on to zrobił bo zawsze piwka na tych drożdżach jakoś kiepsko odfermentowują. W każdym bądź razie szykuje mi się kegowanie i butelkowanie.

 

Jutro warze coś. Jeszcze nie mam pojęcia co bo pomysłów dużo a czasu niewiele. Mam wolne drożdże 3068 więc może padnie na weizenbock'a. Mam też belgiany 3944 a chce powtórzyć witka. Zobaczymy co przyniesie ranek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki kolego. Tak właśnie się do tego piwka najbardziej przymierzam. Trochę duży zasyp i pewnie będzie jazda z filtracją ale... wszystkie głosy na niebie i ziemi mówią rób. A kim ja jestem żeby im się przeciwstawiać :okey:

Zaraz sobie podejrzę Twoją recepturkę i może coś ściągnę.

 

Możesz się jeszcze pochwalić w jakich temperaturach zadawałeś drożdże i fermentowałeś?

 

Pozdrawiam

J.

Edytowane przez agrest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.