Skocz do zawartości

Pod Zalanym Mnichem


agrest

Rekomendowane odpowiedzi

Zabutelkowałem pszeniczkę. Dałem 290g cukru na 22,5 litra piwka.

nie przegiąłeś trochę? to będzie nagazowanie w okolice 4, nie boisz się granatów? ja zazwyczaj przy tej ilości pszenicy nie przekraczam 200 g i jest mocno nagazowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 94
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

zabunkruj to z dala od ludzi i zwierząt i kontroluj nagazowanie. Ja miałem 1 granat z kwasu chlebowego i jak sobie myślę że dzień wcześniej miało to w ręce, a następnego dnia największy kawałek szkła jaki znalazłem miał pół centymetra to mi po plecach zimny pot spływa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh

Niedawno weizen mi ok 4 w nocy zrobił niemiłą niespodziewajkę. Strzelił ok poł metra od łba, ale całe szczęście że półka ustawiona plecami do mnie.

Granat rozwalił trzy inne flaszki z piwem, pokaleczył gładź na ścianach, odgiął plecy w regale na którym stał, no i w chwili wybuchu narobił lekkiej paniki.

Kawałki szkła nie wieksze jak pół cm a najmniejsze wielkości ziaren piasku. Kupa roboty, sprzątanie, odkurzanie dosłownie wszystkiego.

Warto sprawdzać nagazowanie co jakiś czas, i odgazowywać!

Ale błąd polegał na wysokim °Blg podczas butelkowania, a czas zrobił swoje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj popełniłem weizenbocka.

 

Warka 24 - łękotka i wiązadło - weizenbock

Piwko dedykowane braciakowi na pamiątkę rekonstrukcji kolana i dla poprawy zdrowia - przecież piwo to lekarstwo. W końcu będzie z kim latać :)

 

Surowce

Pszeniczny 3,5kg

Wiedeński 1,2kg

Monachijski II 0,9kg

Pilzeński 0,5kg

Carahell 0,4kg

Caramunich 0,4kg

Chocolate Wheat 0,1kg

Melanoidynowy 0,1kg

Zakwaszający 0,07kg

 

Zacieranie

50°C - 10'

64°C - 10'

67°C - 40'

72°C - 30'

78°C - Mash Out

 

Warzenie

Hallertauer Hersbrucker 3,8% 25g - 90'

Lubelski 4% 25g - 90'

 

Zostawiłem to na noc i dzisiaj dopiero zlałem do fermentatora. Wlałem tylko 22l ponieważ nie chce później zbierać piany z podłogi. 5l jeszcze odgotowuję do uzyskania większej gęstości.

W sumie wyszło 27l 14°Blg Celowałem w 17°Blg ale zagapiłem się przy wysładzaniu. Mam nadzieję że blg trochę jeszcze skoczy po dodaniu tego co teraz odgotowuję.

 

Wszystko zadane drożdżami 3068.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie testowałem moją 24'ke. Zapowiada się bardzo apetycznie i już odfermentowała do 11°Blg Wyliczyłem (przy pomocy beersmitha) że po dodaniu odparowanej do 1,25 litra pozostałości, blg skoczy mi sumarycznie z 14°Blg do nie całych 16,7°Blg. Zobaczymy czy się nie będzie przypalać przy odgotowywaniu.

Próbowałem też warkę 22 - Change. Zeszła do 2°Blg i mam z nią problem. Przydało by się zabutelkować a tu nie ma jak. Szykuje się wyjazd i powrót dopiero koło piątku. Przy tak wysokim alkoholu i szczelnym zamknięciu mam nadzieję że nic jej nie grozi przez czas mojej nieobecności. W smaku Change jest bardzo mocno alkoholowy. To się zapewne ułoży po paru miesiącach leżakowania... tylko to czekanie...

 

Pozdrawiam

J.

Edytowane przez agrest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jajca miałem dzisiaj w browarze. Odgotowałem pozostałą brzeczkę do 1,5 litra, schłodziłem, otworzyłem fermentator, wlałem i zamieszałem. Co się działo... oj co się działo. Piwko jest już tak nagazowane że spora jego część postanowiła po prostu udać się na wycieczkę po pokoju, meblach, podłodze... W sumie uciekło 1,5 litra :)

To ci dopiero doświadczenie. "Uśmiech" żony bezcenny :)

 

No ale... koniec końców ogarnąłem kryzys. łękotka i wiązadło siedzą już spokojnie w fermentatorze. Blg skoczyło o całe dwa punkty w górę. Przed wlaniem miałem 7°Blg a po ekspansji piwka jakieś 9°Blg Trudno odczytać bo pianka w miarce jest tak mocna że po godzinie od pobrania próbki wciąż trzyma się dzielnie i nie chce opaść. To chyba dobrze wróży.

 

Pozdrawiam.

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

 

Właśnie wróciłem do domu i pierwsze kroki zrobiłem do pszeniczki żeby sprawdzić ile jej zostało a ile wybuchło. Okazuje się że nie miałem ani jednego granata, a piwko wyjęte do testu mogło by być wręcz bardziej nagazowane. W smaku pychota.

 

Weizenbock spadł mi do 4°Blg a tripelek ciągle 2°Blg. Jutro weizena wrzucam na cichą a tripelka będę butelkował.

 

Miłej nocki.

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Coś ostatnio mało się u mnie dzieje.

Weizenbock odfermentował mi do 4blg i ani drgnął na cichej. W związku z tym dzisiaj rozlałem weizenbock'a do butelek. Do refermentacji dodałem 270g cukru.

W planach jakiś pilsik. Drożdże już nastawione. Pewnie na niedziele będą już gotowe do pracy.

 

Pozdrawiam

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Po krótkiej przerwie uruchomiłem browar (trzeba uzupełnić brakujące płyny oraz zużyć około 50kg słodów) i dodaje zapiski do dzienniczka.

 

9.05 - Warka #25 - Patrz jaka franca #2

Powtórka francy #1. Niestety jakimś cudem nie dodałem dwóch małych ilości słodów. Wyszło 12Blg, 22,5l odfermentowało do 3Blg. Wczoraj przelane do butelek z dodatkiem 250g cukru - nagazowanie ma być w granicach 3,7 (wbrew oczekiwaniom co niektórych :tort: żadna franca #1 nie rozsadziła butelki)

 

23.05 - Warka #26 - Patrz jaka franca #3

Tym razem powtórka z pełnym udziałem słodów. Jedyna zmiana to kwas mlekowy zamiast słodu zakwaszającego. wyszło 22l 13Blg. Ładnie pracuje, jeszcze lepiej smakuje.

 

Na tych drożdżach zrobię jeszcze pewnie coś ciemnego a później ... później mam do zatankowania pięć kegów więc coś się wymyśli. :)

 

Pozdrawiam

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

6.6 - Warka #27 - Patrz jaka franca #4

Powtórka poprzednich warek. Niewielka modyfikacja słodów i chmielu. Coś się skończyło coś trzeba było dorzucić. Ogólnie na tych drożdżach chcę zrobić jeszcze coś ciemnego i chyba się pożegnamy. Tymczasem warka #25 już prawie na wykończeniu ;) ach te wiosenne upały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Warka #28 - Alle Alle

Pustki w piwnicy, zapasy duze, zaraz minie termin drozdzowkom. Trzeba bylo cos wymyslic.

 

Surowce

Pale Ale 3,6kg

Pilzenski 1,0kg

Carafa III 0,1kg

Carared 0,3kg

 

Zacieranie

52°C - 5'

65°C - 40'

72°C - 20'

78°C - Mash Out

 

Warzenie

Marynka 8,3% 26g - 60'

Fugles 4% 28g - 10'

 

cdn...

Edytowane przez agrest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszlo 23l 12BLG

 

Zadane drozdzowkami London ESB.

BTW, najdziwniejsze drozdze jakich uzywalem. Robiac starter mialem wrazenie jak by w zawartosc banki sie "zwarzyla". Drozdzowki troche starawe bo okolo roku wiec mam pewne obawy... No nic, zobaczymy co wyjdzie. W razie draki rozmroze cos z mojej hodowli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.