Skocz do zawartości

Sprzęt piwowarski - Braumeister, Grainfather i inne


DonBeer

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie jestem już po trzecim warzeniu na coobra 25 http://spiritferm.biz/pl/p/Automatyczny-kociol-zacierny-Coobra-25/1251

Powiem tak:

sprzęt bardzo fajnie wykonany solidnie estetycznie dobra grzałka.

Grzałka jest pod płytą więc łatwo można umyć sprzęt. Nic się też nie przypala.

Pompka mała ale bardzo ładnie działa. Jest też łatwo rozbieralna. raz ją rozbierałem.

Trzeba uważać podczas wyciągania kosza, jedna ręką nie można wyciągać ponieważ rączka się wygina i wypada z dziurek.

 

Problem pojawił się przy zacieraniu - pierwszym razem dałem za mało wody oraz kupiłem wsad ześrutowany standardowo do warzenia w garze - dla sprzętu jest za drobny.

Wsad zrobił się bardzo gęsty i zatkało mi złoże więc brzeczka nie przepływała przez złoże tylko przez rurkę przelewową przez co nie można było szybko i sprawnie podnieść temperatury do mash-out. Stary gar poszedł w ruch.

 

Drugim razem kupiłem wsad ześrutowany dużo grubiej ale też napotkałem problem przez pierwsze 30 min recyrkulacja fajnie działała(temperatura mierzona we wsadzie utrzymywała się idealnie) do czasu aż ziarno opadło na spód i zaś recyrkulacja się zatkała. Problem był chyba w tym że użyłem za dużo słodu 6,5kg oraz 21 litrów wody. Pompka wypompowała całą wodę z pod kosza grawitacja oraz dużo wody nad ziarnem zrobiło swoje.

Z moich obserwacji wynika że trzeba tak wyregulować przepływ żeby nie doszło do sytuacji ze pod ziarnem w koszu nie ma wody. Z obserwacji na youtubie zaobserwowałem że podczas zacierania nie używają talerza wysładzającego (sparge plate) tylko rurka jest bezpośrednio skierowana na ziarno

-

- https://youtu.be/58JSSmhtKLM?t=253

https://youtu.be/Yrx9JyDtcEA?t=163

 

Ja używałem tak jak było w instrukcji talerz. Musze spróbować bez talerza.

 

Gotowanie idzie bez problemu. Bardzo szybko się zagotowało. Regulacja mocy grzania bardzo fajnie działa.

 

Zlewanie brzeczki również idzie bez problemu - nie napotkałem żadnych problemów bazooka zainstalowana przed zaworem bardzo ładnie oddziela chmieliny od brzeczki. Jedyne co może bym poprawił to zainstalował zawór nieco niżej dna. Widziałem też na youtubie że można gotować chmiel w koszu (po wcześniejszym opróżnieniu z ziarna :))

 

Drugą zmianę jaką bym wprowadził to zainstalował termometr wewnątrz kosza a nie pod koszem.

 

Na stronie grainfather w dziale FAQ przeczytałem ze zalecaną grubością śrutowania jest ok 1.5mm

 

Może ktoś ma jakieś doświadczenie w zacieraniu na tym sprzęcie

 

Jeżeli uda mi się opanować zacieranie to sprzęt jest MEGA.

 

Pozdrawiam

ManyX

Edytowane przez ManyX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj śrutować na mokro i szerokość szczeliny 0.9 - 1.0 mm. Na GF się sprawdza. Ważny jest również rodzaj słodu. Pszenica i żyto mocno "zatykają" przepływ.

 

Wysłano z Commodore 64

Czy śrutowanie na mokro rozwiąże problemy podczas zacierania?

 

IMHO przy 1.5 mm szczelinie, to może być dużo niepołamanego słodu co może się przełożyć na spadek wydajności zacierania.

 

Wysłano z Commodore 64

Nawet gdyby wydajność spadła, to co na tym tracisz? 0,5 kg słodu?! Czy warto dla dwóch złotych zderzyć się z problemem przepływu?

W systemach recyrkulacyjnych jak będą problemy z przepływem, to dopiero spada wydajność! Zacieranie nie będzie wydajne. W klasycznym zacieraniu z mieszaniem możemy sobie pozwolić na drobniejsze śrutowanie, bo ewentualnie tylko filtracja się przedłuży. Tu natomiast nie zatrzesz słodu jak należy.

 

 

Przy systemach recyrkulacyjnych drobniejsze śrutowanie to nie wzrost wydajności, to raczej kłopoty przy zacieraniu i filtracji.

Moja odpowiedź nie przeczy Twojej.

 

Wysłano z Commodore 64

 

Przemyśl to.

 

Wysłano z elektrycznego hermsa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PiwoLab,

ja z Tobą nie polemizuję, bo w 100 % się zgadzam. Opisuję jedynie moje doświadczenia i drogę na którą naprowadził mnie kolega z forum.

Śrutowanie na mokro zozwiazalo wszystkie moje problemy. Przy szczelinie jw w srutowniku walcowym uzyskuję jednorodną, polamaną śrutę praktycznie bez mąki, która to najbardziej wstrzymuje cyrkulację brzeczki.

Oczywiście do niczego nie na mawiam. Niech każdy robi co chce.

Pozdrawiam

 

Wysłano z Commodore 64

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na stronie grainfather w dziale FAQ mamy patrz ponizej.

Następnym razem spróbuję się zastosować to tych zaleceń i zobaczę jak to będzie

Zastanawiam się tylko gdzie można zamówić śrutę w takiej gramaturze ponieważ nie posiadam własnego śrutownika.

 

Przy zacieraniu napotkałem jeszcze jedne mały problem podczas wysładzania do tej pory wiedziałem kiedy zaprzestać wysładzanie po z wężyka mogłem pobrać próbkę i refrektometrem zbadać wynik czy przypadkiem nie wysładzam za głęboko. Tutaj ciężko jest pobrać próbkę bo kosz wisi nad garem i kapie z niego więc ciężko sprawdzić do kiedy wysładzać

 

Pozdrawiam

 

What is the correct sized grain crush? And is this important?

Milling increases the surface area of the grain, making the starch more accessible and separates the seed from the husk.

  • Care must be taken when milling to ensure that the starch reserves are sufficiently milled, without damaging the husk, and providing coarse enough grits so that a good filter bed can be formed during sparging. We recommend a medium sized crush for the Grainfather. We have found that the roller mills on a setting of 1.27 – 1.4 mm (0.05 – 0.055 ") to provide the best crush. Roller mills also tend to keep the husk more intact while still crushing the grain effectively.
  • The ideal grain bed will have intact grain husks as this will ensure water permeability. If you have too much “fines” it can cause the grain bed to be impermeable – causing the sugars to get trapped.
  • It is important that the grain used for brewing is crushed to the correct consistency. If the grain is not crushed enough, not enough of the starches will be available for the enzymes to work. If the grain is over crushed water will not be able to correctly flow through the grain and this can cause a ‘stuck’ mash.
Edytowane przez ManyX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Czy ktoś jeszcze kto używa takich systemów z recyrkulacją ma jeszcze opinie w temacie "przydatności" ześrutowanych słodów z naszych sklepów? @ManyX narzekał na przepływ przy zbyt drobnym śrutowaniu, ale może to była akurat wyjątkowo drobna śruta.

Jeśli pod Grainfathera czy inny sprzęt tego typu musiałbym samodzielnie śrutować słód to trochę takie "zamienił stryjek..." a pewnie nie każdy sklep oferuje różne rozmiary śrutowania.

Edytowane przez eltomek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też miałem małe problemy z BM i drobnym śrutowaniem. Dlatego teraz robię to sam, a skoro kupuję słody hurtowo to i taniej wychodzi i jest elastyczniej. Sklepy śrutują drobno, bo wiadomo - większa wydajność. Ja się nie bawię w procenty, dlatego też nie wysładzam na maksa.

Samodzielnego śrutowania nie należy się bać, więcej plusów niż minusów, ale dobry sprzęt kosztuje i nie każdy ma na to miejsce, zrozumiałe.

Powodzenia,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też miałem małe problemy z BM i drobnym śrutowaniem. Dlatego teraz robię to sam, a skoro kupuję słody hurtowo to i taniej wychodzi i jest elastyczniej. Sklepy śrutują drobno, bo wiadomo - większa wydajność. Ja się nie bawię w procenty, dlatego też nie wysładzam na maksa.

Samodzielnego śrutowania nie należy się bać, więcej plusów niż minusów, ale dobry sprzęt kosztuje i nie każdy ma na to miejsce, zrozumiałe.

Powodzenia,

 

Śrutowania się nie boję, ale nie mam zupełnie gdzie tego przeprowadzać w sposób nieinwazyjny :) Wanna w łazience to jedyne miejsce, które przychodzi mi do głowy, ale z kolei nie miałbym gdzie tego śrutownika przykręcić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śrutowania się nie boję, ale nie mam zupełnie gdzie tego przeprowadzać w sposób nieinwazyjny :) Wanna w łazience to jedyne miejsce, które przychodzi mi do głowy, ale z kolei nie miałbym gdzie tego śrutownika przykręcić.

ja zmajstrowałem coś takiego, może Cię zainspiruje.

 

http://www.piwo.org/topic/17149-browar-domowy-ambrosia/?p=414315

 

śrutuję w pokoju jako że mam pokój dzienny z aneksem. syfu zero. czasem kilka ziarenek poleci obok kosza zasypowego ale to się sprząta w 2 minuty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
  • 7 miesięcy temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.