Skocz do zawartości

Piwo + herbata


Thorvard

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, tamtomasz napisał:

Czy ostatecznie osiągnięto jakiś konsensus w kwestii dodawania herbaty? Ma ktoś może jakiś sprawdzony przepis na earl grey ipa?

 

Będę warzył w ten weekend i chyba ostatecznie dorzucę tak na żywca na dh, jak niektórzy piszą, sprawdzając wcześniej w szklance wody jak się aromat wydobywa, żeby wiedzieć na ile dni dodać. Jakie proporcje? Widzę, że od 3g/l do 10 g/l. Rozumiem, że 10 g/l to będzie bergamotka dominować. Może dać tak z 5g/l?

 

Tak jak już wcześniej pisałem, robię co roku wersje z earl grey i zieloną herbatą. Dodaje herbatę na cichą 150g/20-25l i efekt zawsze jest zadowalający. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.06.2020 o 15:34, tamtomasz napisał:

 

A udostępniasz gdzieś swój przepis, kolego? :D 

 

Rozumiem, że gdy piszesz 

to oznacza, że wrzucasz do fermentora ten wywar razem z fusami? Próbowałeś może kiedyś dodawać w inny sposób i jeśli tak, to możesz powiedzieć, czy widzisz jakąś różnicę między jedną metodą a drugą?

 

I jeszcze jedna sprawa, jakiej herbaty do tego używasz?

 

Patrzyłem na różne przepisy ile ludzie dają tej herbaty i widzę, że osiągają odmienne wyniki stosując te same ilości. Dużo pewnie zależy od konkretnej osoby, ale jestem przekonany, że również od tego jaka jest to herbata. Na przykład w tym przepisie na brewness autor komentuje, że dodał 100 g na jeden dzień cichej i zdominowało to profil. Kupiłem czystą earl grey w sklepie herbacianym i ma bardzo intensywny aromat, dlatego mam obawy przed dodaniem większej ilości. Chyba ostatecznie wrzucę 50 g na cichą (warka 20 litrów) i zobaczę, co będzie. Najwyżej będę miał jakiś punkt odniesienia na przyszłość.

 

Nie testowałem innych metod ponieważ ta daje efekt który mnie zadowala. Zawsze dodaje w ten sam sposób, wywar wraz z fusami na 7 dni na cichą. Zalewam herbatę wrzątkiem tylko i wyłącznie w celu sterylizacji. Jeśli chodzi o rodzaje herbat jakich używam to klasyczny earl grey w okolicach 23zł za 100g, natomiast jeśli chodzi o zieloną to dodaje Japan Sencha. 

 

Zasyp 45l 18blg:
Pilzneński 3kg
Pale Ale 7kg
Wiedeński 1kg
Pszenica 0,5kg
Carapils 1kg

 

Zacieranie:

 

66°C na 50 min 
72°C na 30 min
wygrzew

 

Chmielenie :

Amarillo 25g 60 min
Amarillo 20g 20min
Amarillo 15g 5min

 

Citra 25g 60 min
Citra 20g 20min
Citra 15g 5min

 

Drożdże US-05

 

Cicha:

Citra 20g
Amarillo 20g
Herbata / cytryna

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem piwko z herbatą Earl Grey od Dilmah. Na 25 litrów piwa dałem 99 torebek 2g każda. 99 bo jedną zużyłem do testu jak się zmienia smak. Jak na pierwszy raz to piwko wyszło bardzo dobre i na pewno je powtórzę. Herbatę wsypałem bezpośrednio do piwa, które stało na cichej na ostatnie 48h. Tym razem dam na 24h gdyż ciut zbyt mocno czuć było taninowość od herbaty i sypnę więcej Citry dla podbicia cytrusowości. Z tego co pamiętam jak robiłem test w szklance z tej jednej torebki to po kilku godzinach już było ładnie czuć w smaku bergamotkę. Oczywiście herbatę do testu zalałem zimną kranówką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...

Obecnie w Lidlu jest dostępne Grodziska White IPA. Powiem, że smak całkiem mnie zaskoczył :) . W opisie produktu (etykieta) czytamy jednak "Liście herbaty Sencha Earl Grey dodaliśmy na koniec fermentacji, wzbogacając naszą white IPA o nutę herbacianą z akcentem bergamotki."
https://ocen-piwo.pl/grodziska-white-ipa-s1-n7613

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

 

On 6/5/2020 at 5:17 PM, Markin said:

To na ile ostatecznie wrzucacie tę herbatę? Na 24h?

 

Ostatnio aromatyzowałem zieloną herbatą 20l pszenicznego. 55g herbaty wsypałem do woreczka do chmielenia. Zalałem wrzątkiem i wlałem wszystko do pojemnika dwa dni przed butelkowaniem. Zastosowana herbata to SENCHA EARL GREY dostępna 250g za 22.90 na allegro. Osobiście efekt wyszedł bardzo ciekawy i wydaje mi się, że właśnie ta odmiana nadaje się bardzo dobrze do tego typu zastosowań. Moc aromatyczna wg. mnie została osiągnięta na 100% możliwości. Im więcej bym dodał, to piwo mogło już nie smakować... Następnym razem dam 30g i jednak aromat należałoby osiągnąć bardziej subtelny. Jeżeli ktoś się zastanawia nad spróbowaniem, to powiem warto. Odnośnie wspomnianego Grodziska White IPA to wg. mnie zastosowano jeszcze mniejsze wartości, w przeliczeniu na domowe 20l to na oko aby taki poziom delikatnej nuty osiągnąć dałbym 15 g tej japońskiej herbaty.

Edytowane przez grzesiuu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Ostatnio  piję fajna herbatę, puer surowy,czyli taką jakby zieloną z której dawniej robiło się czarną (z biegiem lat),teraz to kopcują i jest podobna w  parę miesięcy,ale to nie o tym.

Ten surowy ma zapach kadzideł koscielnych i stajni (dosłownie jak we flandryjskim,czy innym dzikusie) ,może się skusze i zrobię małą próbkę,zobaczę co z tego przejdzie do piwa,no ale to jak już zacznę nowy sezon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Napiszę moje doświadczenia z herbatą w piwie po jednej z ostatnich warek. Miało być piwo a’la Grodziskie bardzo lekkie 4 blg z amerykańskim chmielem https://brewness.com/pl/recipe/campingowe/view . Herbatę dałem na ostatni dzień burzliwe, a potem zlałem na cichą na chmiel. Lapsang wniósł moim zdaniem genialne nuty do piwa coś a’la torf ale z taką nutą sosnową i trochę smaków herbaty czarnej. Duży plus zakryło to niski ekstrakt i przy piciu smakowało jak lekka apa 10 blg no może 8, ale napewno nie 4. Z chmielami danymi na zimno skomponowała się bardzo fajnie. Teraz czas na minusy. Cała warka poza paroma butelkami, które piłem w między czasie poszła w kanał, bo w jednej butelce wyrosła pleśń. Herbaty niczym nie odkaziłem wrzuciłem suche liście, ale wcześniej testowałem różne sposoby na butelkach wody, w których robiłem cold brew. Był to piekarnik, wrzątek i spirytus. Piekarnik i wrzątek zabrały cały smak herbaty i jedynie zabarwiła się woda. Spirytus prawie nie wpłynął na smak naparu, ale jednak wniósł nuty alkoholowe dlatego wolałem nie ryzykować przy tak lekkim piwie. Podsumowując jakbym robił to jeszcze raz to odkaziłbym herbatę spirytusem, żeby nie było ryzyka ponownego wyłania warki w kanał. Myślę jeszcze nad kupieniem ozonatora, żeby odkażać herbatę ozonem przy następnych warkach. Jak kiedyś go nabędę to napewno opiszę tu jak przebiegł proces. Piwo, którego recepturę zalinkowałem będę próbował uwarzyć jeszcze raz. Tym razem odkażę herbatę spirytusem. Co do ilości herbaty to w przypadku lapsanga 3g na litr to idealny balans.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
W dniu 1.01.2023 o 12:12, Stachu01 napisał:

 Tym razem odkażę herbatę spirytusem. Co do ilości herbaty to w przypadku lapsanga 3g na litr to idealny balans.
 

3g/l to wcale nie tak dużo. Realnie ile to będzie spirytusu wlanego do piwa? Bo zastanawiam się jak to może wpłynąć na smak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, primordial napisał:

3g/l to wcale nie tak dużo. Realnie ile to będzie spirytusu wlanego do piwa? Bo zastanawiam się jak to może wpłynąć na smak.

Spirytusem chcę tylko przelać liście, więc do piwa przedostaną się tylko jakieś kropelki, które na tych liściach zostaną. 3g/L piwa w przypadku lapsanga to złoty środek nie wiem jak przy innych herbatach. 2g/L dawały cienizną 4g i 5g/L było zdecydowanie za herbaciane, a za mało wędzone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę OT, ale jak bawicie się spirytusem to potem warto rozważyć wstawienie  liści herbaty do piekarnika na kilka minut/ 70st. C, by alkohol odparował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja chyba kiedyś miałem farta bo na sucho wsypałem na zimno 160g zielonej herbaty prosto z worka na 2dni cichej. 

Osobiście mnie nie smakowało lecz kilka osób mówiło że jest ok.

 

Ja bym jeszcze rozważył pirosiarczyn.

Do słoja na dół roztwór piro, a powyżej na sitku czy czymś położył herbatę aby opary siary odkaziły herbatkę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.