Skocz do zawartości

Posmak mokrego kartonu + zalegająca goryczka


radko

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Warzyłem ostatnio single hop ale na Pacific Gem. Problem w tym ze już po fermentacji burzliwej, po zlaniu na cichą piwo okazało się mało przyjemne w smaku. Po kilku dniach fermentacji cichej piwo było już kompletnie niepijalne. W smaku dominowała łodygowa, długo zalegająca goryczka, posmak mokrego kartonu i coś co moja żona określiła jako "mysi" smak. Aromat piwa znikomy, nieprzyjemny, "kartonowy". We wszystkich dostępnych opracowaniach problem z mokrym kartonem bierze się z nadmiaru tlenu w gorącej brzeczce. Mając to na uwadze nie mieszałem zbyt mocno zacieru, przelewanie do zbiornika filtracyjnego także starałem robić jak najdelikatniej, sama filtracja i wysładzanie trwały około godziny. Kranik otwarty na niezbędne minimum.

Do warzenia użyłem:
-3kg słodu pilzneńskiego, 1 kg pale ale i 200g Caragold (słody byly przechowywany raczej w chłodnym (10-15C), w suchym miejscu, w worku); słód był śrutowany własnoręczne, ziarna były średnio rozdrobnione, bez nadmiaru "mąki")
-chmiel Pacific Gem 2013 50g 12% alfa(15g na goryczkę, 25 na aromat) - przechowywana w dolnej półce lodówki
-gęstwa (2 tyg.) US-05

Zacieranie
45 min - 65C
20 min - 69C
bez mash-outu

Wysładzanie
3 x 5L @ 75C - około 1h
starałem się nie mącić za bardzo złoża filtracyjnego, wodę dolewałem na talerz.Górna warstwa zawsze się trochę wznosi

Finalnie wyszło 18L 11BLG, po f. burzliwej zeszło do 2 BLG

To co planuje zmienić przy kolejnych warkach to zainstalować zacisk na wężyku. Na ile jest to skuteczne/potrzebne ?
Co może być przyczyną takich posmaków i jak je wyeliminować? 

Z góry dziękuje za wszystkie porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ocena goryczki podczas fermentacji nie jest w żaden sposób miarodajna. Bardzo często zdarza się że próbka pobrana z fermentora ma zalegającą goryczkę, a 3 tygodnie po butelkowaniu cud miód i orzeszki.

A najlepiej nie zaglądać do fermentora do czasu chmielenia na zimno lub rozlewu i nie robić sobie powodów do zmartwień i okazji do infekcji ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukałbym raczej przyczyny w natlenieniu po fermentacji niż natlenieniu gorącej brzeczki. Innej przyczyny mokrego kartonu nie ma, a dziwne żeby pojawił się tak szybko o ile nie trzymałeś piwa w 30 stopniach. Na pewno dobrze interpretujesz aromat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Szukałbym raczej przyczyny w natlenieniu po fermentacji niż natlenieniu gorącej brzeczki. Innej przyczyny mokrego kartonu nie ma, a dziwne żeby pojawił się tak szybko o ile nie trzymałeś piwa w 30 stopniach. Na pewno dobrze interpretujesz aromat?

 

Piwo fermentowało w 20-22 stopniach a więc drożdże pracowały bez większego stresu. Brzeczka (po schłodzeniu do okolo 22C) przed zadaniem drożdży została napowietrzona (przelałem prosto z gara do fermentora). A sam aromat nie da się z niczym innym pomylić, taka herbata z namoczonego papieru, do tego lekka kwasowość i ta nieprzyjemna długa goryczka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściągającej goryczki być może, mokrego kartonu nie sądzę. No to co mogę powiedzieć, musiałeś gdzieś mocno natlenić, ale tak jak mówiłem skupiłbym się bardziej na rozlewie/przelewaniu na cichą niż natlenianiu gorącej brzeczki. Ściągająca goryczka może być też swoją drogą objawem utlenienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje wszystkim za informacje i wskazówki

Podsumowując:

- należy pilnować brzeczki przy zlewaniu na cichą;

- uważać na natlenienie podczas filtracji/wysładzania;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpuszczalność tlenu w gorącej brzeczce jest nikła, stąd podzielam zdanie przedmówców dotyczące utlenienia.

 

Chciałbym zauważyć, że rozpuszczalność tlenu w gorącej brzecce nie wiele ma tu wspólnego. Oksydacja to reakcja chemiczna, ona poprostu zachodzi w trakcie "rozchlapywania" gorącej brzeczki. A im wyższa temperatura brzeczki tym ta rekacja zachodzi szybciej. Oczywiście np. przy mieszaniu, nawet gwałtownym, to nie problem, ale już zlewanie chlustem gorącej brzeczki (nawet takiej po wysładzaniu), do gara/wiadra/fermentora to już może wiązać się z efektami utlenienia, piwo już po fermentacji potrafi mieć wuczywalne nuty miodowe lub kartonowe.

 

Do tego jeśli ktoś później jeszcze natleni piwo podczas przelewania na cichą lub/i do butelkowania, efekt niestety jest szybko wyczuwalny.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale żeby reakcja mogła zajść, tlen musi mieć kontakt z substancjami w brzeczce, a do tego musi być rozpuszczony. Nawet przy przelewaniu strumieniem z gara do wiadra tlen ma co najwyżej kontakt z powierzchnią strumienia, i to może przez kilkanaście sekund.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Może jestem laikiem, ale tylko mnie nie pasuje to przelewanie z gara prosto do fermentora? To by znaczyło, że po gotowaniu nie oddzielasz chmielu od brzeczki chyba, że chmielisz w siatkach czego nie napisałeś. Tutaj bym szukał powodu zalegającej goryczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Koledze chodziło chyba o dekantacje gorącej brzeczki do fermentatora

 

 

Może jestem laikiem, ale tylko mnie nie pasuje to przelewanie z gara prosto do fermentora? To by znaczyło, że po gotowaniu nie oddzielasz chmielu od brzeczki chyba, że chmielisz w siatkach czego nie napisałeś. Tutaj bym szukał powodu zalegającej goryczki.

 

Faktycznie, nie dekantowałem gorącej brzeczki od razu, chłodziłem w garze razem z chmielinami i potem przelewałem do fermentora (no i miałem przy tym spore straty brzeczki). Jednakże zrobiłem w ten sposób 3 udane warki. Wiki zasadniczo poleca przelanie do fermentora i tu chyba jest faktycznie punkt który powinienem poprawić. Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.