Skocz do zawartości

Aromat, smak trawy w piwie


Pindin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Dziś butelkowałem piwo pale ale, z dodatkiem chmielu na zimno (waimea 25 g, centennial 10 g, simcoe 10 g), leżał z piwem na cichej 4 dni. Do gotowania poszło niewiele chmielu. Przed zlaniem na cichą i dodaniem chmielu aromat piwa był całkiem przyjemny. Jednak przy próbowaniu piwa przy rozlewie strasznie czuć było trawą, sianem, no i aromatami od danych chmieli. W smaku na pierwszy plan wybija się taki dziwny smak, mogę to porównać to "surowego" granulatu chmielowego, oczywiście nie wliczając goryczki (dla porównania zjadłem granulkę perle, bardzo podobnie, choć mniej intensywnie). Może to być skunks, bo przed zlewaniem wystawiłem piwo na dwór, żeby opadły chmieliny, a od czasu to czasu przebiło się słońce. Chociaż porównując do piw w zielonych butelkach to jest inny smak i aromat. Infekcję raczej wykluczam, piwo nie jest kwaśne, nie objawia też innym niepokojących oznak. Mętność standardowa, drożdżowa. Przy wcześniejszych warkach tak nie miałem. Może to wina chmielu waimea? Używałem go pierwszy raz na zimno. Ewentualnie może macie jakieś propozycje od czego tak się stało? I czy ten smak i zapach może zaniknąć? Nie daje mi to spokoju... Pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w końcu trawą czy sianem, bo to dosyć różne aromaty?

 

Edycja: No dobra, jak się zastanowiłem to można je podciągnąć do siebie. To jest świeży chmiel, czy zeszłoroczny? Ameryka na pewno zeszłoroczna, więc stary chmiel może być jednym z powodów. Druga sprawa słód - świeży? Nie trzymałeś ześrutowanego nie wiadomo ile?

Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słód leżał ześrutowany max 2-3 tygodnie w ciemnym miejscu, może pszeniczny co go trochę dodałem miesiąc - 40 dni i w szczelnym worku foliowym. Waimea zbiór 2015. Amerykańce 2014. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem identyczną sytuację z chmielem Waimea. Może akurat to przypadek. Przed chmieleniem na zimno piwo smakowało bardzo obiecująco a przy rozlewie smak i aromaty takie jak opisujesz. Piwo po 2-3 tygodniach smakowało wybornie. Jedno z najbardziej udanych w mojej karierze :-). Warka na pewno do powtórzenia. Pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.