Skocz do zawartości

Zaczynam - proszę o pomoc


Dominik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Jestem nowym użytkownikiem i chcę dopiero zacząć swoją przygodę z piwowarstwem i mam oto kilka pytań:

Czy:

-http://www.homebrewing.pl/zestaw-sprzetowy-hbpro-p-190.html ,

zestaw składników :

-http://www.homebrewing.pl/piwo-pszeniczne-12st-blg-zestaw-surowcow-p-156.html ,

-garnek 10l,

-butelki

 

wystarczą bym mógł zacząć swoją przygodę piwowarską? Czy w instrukcji warzenia znajdę wszystkie niezbędne informacje na temat warzenia i fermentacji? Lepiej zaczynać od ważenia piwa z ekstraktów, czy ze słodu?

 

Pozdrawiam

Dominik :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Jestem nowym użytkownikiem i chcę dopiero zacząć swoją przygodę z piwowarstwem i mam oto kilka pytań:

Czy:

-http://www.homebrewing.pl/zestaw-sprzetowy-hbpro-p-190.html ,

zestaw składników :

-http://www.homebrewing.pl/piwo-pszeniczne-12st-blg-zestaw-surowcow-p-156.html ,

-garnek 10l,

-butelki

 

wystarczą bym mógł zacząć swoją przygodę piwowarską? Czy w instrukcji warzenia znajdę wszystkie niezbędne informacje na temat warzenia i fermentacji? Lepiej zaczynać od ważenia piwa z ekstraktów, czy ze słodu?

 

Pozdrawiam

Dominik :)

Zależy jaką kasą dysponujesz. Gotujesz zupy? Jeśli tak i jeśli Cię stać zainwestuj w gar 30 litrów i rzucaj się na zacieranie ze słodów. Nic strasznego w tym nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam do wątku powitalnego http://www.piwo.org/forum/f13-Poznajmy-sie--.html Łatwiej się rozmawia, gdy coś o sobie wiemy. Jeśli napiszesz skąd jesteś może okaże się że masz blisko piwowara, który podzieli się z Tobą swoim doświadczeniem.

Zestawy moim zdaniem są Ok. Jeśli musisz kupić garnek to polecam od razu zakup 30l gara, w nim będziesz mógł zacierać. Jeśli nie czujesz się zbyt pewnie w temacie warzenia to polecam na początek zrobić jedno piwo z ekstraktów, a później zacierać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, powitanie już jest :)

 

hmm, pomysł z jednym piwem na początek jest niezły, można spróbować.

 

Mam jeszcze pytania co do samego warzenia: Czy warzyć można w domu w kuchni na zwykłym palniku elektrycznym, czy zapach wydzielający się w czasie warzenia jak przyjemny czy raczej śmierdzący? I czy jest duża instensywność tego zapachu?

Edytowane przez Dominik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak palnik to nie elektryczny :)

 

Palnik to palnik, chodzi ci o grzałkę i kuchnię ceramiczną?

 

Musisz mieć odpowiedni garnek z płaskim dnem. Bardzo ważne.

 

Co do zapachu. My go uwielbiamy, ale innym członkom rodziny może przeszkadzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapach rozchodzi się na całe mieszkanie i jest uciążliwy dla nie wtajemniczonych :)

mi nie przeszkadza ale żonka mówi że śmierdzi :)

 

wybór należy do Ciebie :)

Witam i ja.

Nie wiem dlaczego wszystkim żonom zazwyczaj przeszkadza ten zapach. Jeszcze słyszałem od żony że piana kojarzy jej się z wymiotami. Mi wręcz przeciwnie i wszystko dla mnie jest apetyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jacer: po konsultacjach z mamą doszedłem do wniosku że chodziło mi o kuchnie ceramiczną, nie na gaz tylko na prąd czyli elektryczną :)

 

Właśnie nie mam za bardzo dobrych warunków do robienia tego, tzn rodzice itp, dlatego bardziej myślałem na garnkiem 10l zamiast 30l. Ale najwyżej będę ich piwem przekupywał :) Oboje piją 1-2 piwa wieczorem to może zapach nie będzie im aż tak przeszkadzał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź starego wciągnij w warzenie. W dwójkę łatwiej wygracie z matką. :)

A może łatwiej w warzenie wciągnąć matkę :)

13l garnek będzie jak znalazł do robienia piwa z brew-kita lub ekstraktów. Jeśli Cię to wciągnie i przekonasz rodzinę, to zakupisz większy :)

 

PS

Zapach podczas warzenia jest cudowny :) Nie żartuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy garnek do warzenia piwa musi być osobny niż do robienia jedzienia? może na nim coś zostać? bo w sumie w domu mam garnek jak obliczyłem 13 litrowy.

A ja napiszę małe opracowanie jak warzyć piwo bez garnków (przy pewnej determinacji można to robić nawet w piwnicy). :)

Tak prawdę mówiąc nawet nie potrzebujesz garnków. Z tego co piszesz będziesz miał kłopoty z warzeniem na kuchence w domu. Nie bardzo nadają się tanie garnki emaliowane do grzałek elektrycznych. Ale jest alternatywa. Jedną z nich jest garnek z lidla (pasteryzator), albo jeśli masz smykałkę do majsterkowania i znajomego elektryka możesz zmontować coś takiego http://www.piwo.org/forum/t898-Konstrukcja-plastikowego-elektrycznego-bojlera-HLT-kotla-warzelnego-.html. Do tego zbuduj sobie filtrator z oplotu plus fermentor http://www.wiki.piwo.org/index.php/Fermentor_z_kranikiem_wielofunkcyjny i kilka kocy (izolacji) i możesz warzyć większość piw . Co prawda jedynie jedną metodą zacierania infuzyjnego jednotemperaturowego http://www.piwo.org/forum/t1042-Zacieranie-infuzyjne-.html, ale jakość dzisiejszych słodów jest na tyle dobra, że spokojnie uwarzysz moim zdaniem 90% styli piw, a przy umiejętnym użyciu słodów specjalnych praktycznie wszystkie piwa uwarzysz z bardzo dobrym rezultatem.

Do tego byś potrzebował w miarę dokładny termometr i ballingometr i dodatkowy fermentor plus kapslownicę i najlepiej chłodnicę zanurzeniową.

 

A warzysz w ten sposób.

Do wiaderka z grzałkami wlewasz wodę podgrzewasz do temperatury w granicach 75°C. Następnie odpowiednią ilość wody wyliczoną do ilości słodu przelewasz do zaizolowanego wiaderka z filtratorem z oplotu na dnie. Resztę pozostawiasz w wiaderku i podgrzewasz dalej. Wsypujesz słód, mieszasz. Mierzysz temperaturę, powinna być w granicach 66-70°C. Owijasz wszystsko dodatkowo śpiworem, kocami czy co masz pod ręką. Po pół godzinie sprawdzasz temperaturę, jeśli spadła poniżej 65°C dolewasz wrzątku z pierwszego pojemnika z grzałkami. Po upływie kolejnych 30 minut dolewasz tyle wrzątku by temperatura sięgnęła okolic 75°C. Mieszasz zacier około 5 minut i rozpoczynasz filtrację do zapasowego wiaderka. W międzyczasie w wiaderku z grzałkami przygotowujesz kilkanaście litrów wody o temperaturze nie wyższej niż 80°C. Postępujesz z zasadami filtracji opisanymi tutaj - Wysładzanie ciągłe. Następnie do pustego już wiaderka z grzałkami przelewasz brzeczkę i gotujesz. Następnie czas nachmielenie. Następnie zostawiasz brzeczkę do wystygnięcia (to jest wariant niestety ten gorszy), albo chłodzisz na przykład chłodnicą zanurzeniową. Niestety odpada wersja z chłodzeniem w wannie, bo za dużo kabli by wystawało :). No i prawie skończony proces, teraz tylko zostaje transfer brzeczki nachmielonej do czystego i zdezynfekowanego fermentora http://www.wiki.piwo.org/index.php/Metody_sterylizacji_w_piwowarstwie (ja polecam chlor, albo jodofor). Jak już napowietrzysz wszystko wystarcz ,że dodasz już przygotowane wcześniej drożdże piwowarskie (uwodnienie w wypadku drożdży suchych, albo przygotowanie startera.

Reszta już z górki, fermentacja i rozlew.

Miłego warzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy garnek do warzenia piwa musi być osobny niż do robienia jedzienia? może na nim coś zostać? bo w sumie w domu mam garnek jak obliczyłem 13 litrowy.

Witaj

 

13 jest idealna do ekstraktów - ale polecę zacieranie, i raczej nawet 40 l gar - u mnie 30 pozwalała na 22-23l, w takim 40 dasz radę nawet 26-28 uwarzyć - tyle wchodzi w fermentory33 spokojnie.

 

pzdr

flood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 jest idealna do ekstraktów - ale polecę zacieranie, i raczej nawet 40 l gar - u mnie 30 pozwalała na 22-23l, w takim 40 dasz radę nawet 26-28 uwarzyć - tyle wchodzi w fermentory33 spokojnie.

flood, chłopak ma płytę ceramiczną, więc nie da rady z tak dużymi garnkami. Po pierwsze musi znaleźć z idealnie płaskim dnem, po drugie rant na płycie nie pozwoli postawić go centralnie przez co grzanie będzie mało efektywne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 jest idealna do ekstraktów - ale polecę zacieranie' date=' i raczej nawet 40 l gar - u mnie 30 pozwalała na 22-23l, w takim 40 dasz radę nawet 26-28 uwarzyć - tyle wchodzi w fermentory33 spokojnie.[/quote']

flood, chłopak ma płytę ceramiczną, więc nie da rady z tak dużymi garnkami. Po pierwsze musi znaleźć z idealnie płaskim dnem, po drugie rant na płycie nie pozwoli postawić go centralnie przez co grzanie będzie mało efektywne.

A to przepraszam, nie miałem z tym do czynienia - nie znam ograniczeń.

 

Moje pierwsze konserwy robiłem w dwóch 5litrowych- po konserwie do gara plus woda. Dolanie zimnej biedronki 5litrowej niemal dokładnie wyrównywało temperaturę po chmieleniu wprost do zadania drożdży.

 

pzdr

flood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapach podczas warzenia jest cudowny :) Nie żartuję.

Powiedz to mej małżonce.

Jakiś czas temu stwierdziła, że ewentualnie będę mógł uwarzyć. Jakoś przeżyje zapach.

 

PS

A Ty nadal się gniewasz?

Edytowane przez Tomek-Pasieka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś wpadła do mnie gromada dzieci sąsiadów, w trakcie warzenia. I usłyszałem - śmierdzi jak u świń u dziadka?!?!

 

Musi, miały z parnikiem do czynienia.

 

U mnie nikomu nie przeszkadza - zapach jest owszem, ale jakoś nikt nie rzucił jeszcze że śmierdzi. Jak warzę, to wszyscy o tym wiedzą i profilaktycznie na dół jak najdłużej nie zaglądają;-)

 

pzdr

flood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.