Jump to content

Koźlak, potrzebna praktyczna pomoc i konstruktywna krytyka


adamswid
 Share

Recommended Posts

Witam,

25 dni temu nastawiłem Koźlaka, wzorując się na recepturze Doroty Chrapek. Zacieranie wykonałem tak samo, z tym że ostatnią przerwę na wszelki wypadek potrzymałem dłużej, próba jodowa negatywna. Piwa po wysłodzeniu i gotowaniu wyszło 16,3l z BLG lekko ponad 17. Drożdże jakich użyłem to Mauribrew Lager y497 . Fermentacja w równo 10stopniach, na początku wolno startowało około 2 dni potem ruszyło i szybko zbiło BLG do 10. Potem powoli schodziło i stanęło na 6,5 stopnia, długo zwlekałem ze zlaniem na cichą z nadzieją że będzie mniej. Piwo zlałem na cichą dopiero tydzień temu, fermentator szczelnie zamknięty i ciągle wydyma wieczko, muszę uchylać je by zmniejszyć ciśnienie. I w tym momencie zacząłem się zastanawiać czy przypadkiem fermentacja nie trwa, czy też uwalnia się CO2 które wytworzyło się wcześniej? Piwo cały czas w 10 stopniach. Dodam jeszcze że w szklance nastawiłem około 150ml piwa żeby sprawdzić do ilu blg odfermentuje i zeszło zaledwie do 7blg stojąc w ciepłym miejscu na lodówce, dodam że drożdży stosunkowo było więcej bo użyłem szklanki po rehydracji.

Warto teraz wystawić fermentator do wyższej temperatury na 24h, czy trzeba było to zrobić przed zlaniem na cichą? A może lepiej po prostu zmniejszyć temperaturę żeby się przeklarowało?

Przy butelkowaniu dodać mniej cukru by uniknąć granatów?

 

Link to comment
Share on other sites

Próbowałem być samodzielny ale wyszło jak zawsze :( . Zakupiłem jedną paczkę a potem zorientowałem się że może być za mało ale doszedłem do wniosku że fermentacja wolniej przebiegnie po prostu. Da się to jakoś uratować? Zrobić starter i dodać? Albo butelkować tak jak jest bez cukru? Zastanawia mnie fakt że piwo w szklance w której było około 2x więcej drożdży niż w fermentatorze również ma dosyć wysokie blg.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.