Jump to content

[Piwny turysta] Bleckeder Brauhaus z Bleckede


Pierre Celis
 Share

Recommended Posts

Czy można zauroczyć się browarem, który warzy wyłącznie jasne i ciemne piwo dolnej fermentacji? Okazuje się, że tak!

DSC01542

 Zapraszam was do malowniczego miasteczka Bleckede, położonego na zachodnim brzegu Łaby. Każdy kto choć raz odwiedzi tą miejscowość z pewnością będzie oczarowany zabytkową architekturą, która dominuje w całej okolicy. Niska, szachulcowa zabudowa wraz z pozostałościami XIII wiecznego zamku i XVIII wiecznego ewangelickiego kościoła, tworzą wręcz magiczny obraz tej osady. Z pewnością nie mniejszym atrybutem tego miejsca jest również dolina Łaby, która okala od zachodniej strony Bleckede. Z jednej strony dzikie, nieskalane ludzką ingerencją podmokłe łąki, z drugiej zaś strony, niewielki port rzeczny wraz przeprawą promową.

Przyznacie sami, że w tak nietuzinkowym miejscu wizyta w browarze nie może okazać się niewypałem, tym bardziej, że sam browar znajduje się w ścisłym centrum tej zabytkowej tkanki miejskiej.

Browar „Bleckeder Brauhaus” założony został w budynku, w którym przed laty mieściły się pomieszczenia gospodarcze miejscowego rolnika. Całość sprzętu piwowarskiego, w postaci 20 hektolitrowej warzelni, oraz siedmiu tanko-fermentatorów o analogicznej wielkości, została zamontowana w dolnej kondygnacji budynku.

Mimo, że browar funkcjonuje na lokalnym rynku od grudnia 2011 roku, nigdy nie miał ambicji warzyć coś wykracza skostniały kanon niemieckich browarów restauracyjnych.  Ich oferta w postaci piwa jasnego (12,0 blg) oraz piwa ciemnego (12,0 blg), z pewnością nie sprawi, że piwosz poczuje się tutaj dopieszczony. Jednakże trzeba im przyznać, że lata praktyki warzeniu tylko dwóch gatunków piw, sprawiła, że mamy możność skosztowania tam wyjątkowo smacznych piw. Mało tego, tamtejsze ciemne piwo z powodzeniem mogłoby konkurować w niejednym konkursie ze „schwarzami” pochodzącymi z Turyngii. Esencjonalne, treściwe piwo, mające z jednej strony mocno słodową dusze a z drugiej zaś strony wyjątkowo zbalansowaną paloną treść.

Reasumując. Wyjątkowo malownicze miejsce, w którym oprócz smacznego jadła, mamy możność skosztować prostych, aczkolwiek wyjątkowych piw! Polecam!

DSC01551

.

DSC01546

.

DSC01544

.

DSC01553

.

DSC01543

 


3923 b.gif?host=piwnyturysta.wordpress.com&bl

Wyświetl pełny artykuł
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.