Jump to content

[Piwny turysta] Handwerksbrauerei Hennings z Leezen


Pierre Celis
 Share

Recommended Posts

Meklemburgia-Pomorze Przednie przez długi okres czasu uchodziło za prawdziwą pustynię piwną. Mimo trzech chlubnych wyjątków (Groß Gievitz, Stralsund oraz Vielank) panował tutaj niewyobrażalny w żadnym innym landzie marazm. Niewielka ilość browarów działająca na tych ziemiach oraz brak z ich strony oferty, która mogła zaciekawić miejscowego piwosza, odcisneła tak duże piętno, że tamtejsi piwosze rzadko kiedy mieli okazję raczyć się chociażby piwem pszenicznym. O innych gatunkach nie warto było nawet co wspominać.

DSC01495

 Na całe szczęście, moda na nowofalowe gatunki piw, w końcu i zawitała także i na północno-wschodnie rubieże Niemiec. Z początku były to dość nieśmiałe eksperymenty w postaci warzenia schwarzów, czy też piw marcowych. Z czasem jednak tamtejsze browary zdecydowały się na bardziej śmiałe kroki, które zaowocowały takimi wypustami, jak: American Pale Ale, Bałtycki Porter, Alt, Strong Ale, Roggen Bier……

Jednym z prekursorów zmian, jakie zaszły na tym terenie w ostatnim okresie czasu, z pewnością jest browar Handwerksbrauerei Hennings z miejscowości Leezen.

Powstał, jak przystało na rasowego rzemieślnika, w garażu znajdującym się tuż przy miejscowym pałacyku, który wśród mieszkańców Leezen uchodzi za największą atrakcję tejże miejscowości.

Pierwsza warka została ugotowana w grudniu 2012 roku, na sprzęcie, który pochodzi w przewarzającej części z tak zwanego rynku wtórnego. Dwunaczyniowa warzelnia o wybiciu 20 hektolitrów, została zaprojektowana i skonstruowana przez miejscowego rzemieślnika, natomiast cztery tanko-fermentatory odkupione zostały od innych zakładów piwowarskich.

Z początku produkowali to, co tamtejsza klientela od nich oczekiwała, czyli Pilsa (12,2 blg), oraz dolno fermentacyjne czerwone piwo (12,5 blg). Z upływem czasu zdecydowali się jednak poszerzyć na stałe asortyment o Pale Ale chmieląc go Cascadem (13,5 blg). Mało tego, wprowadzili także do oferty ulubiony przeze mnie element, w postaci piwa sezonowego. Dzięki takiemu urozmaiceniu, klient raz w miesiącu ma możność skosztować zawsze czegoś nowego. Do tej pory w Leezen uwarzyli takie piwowarskie klasyki, jak: Marzen (13,5 blg), Maibock (16,5% blg), Weizen (12,9 blg), Schwarzbier (13,5 blg), Dunkel Bock (16,5 blg) oraz jasnego koziołka, kondycjonowanego w dębowych beczkach, pochodzących po francuskich winach (17,5 blg).

Prawda, że brzmi intrygująco?! Koniecznie musicie spróbować piw z pod znaku Handwerksbrauerei Hennings. Z pewnością tego wyboru nie pożałujecie.

DSC01486

.

DSC01488

.

DSC01489

.

DSC01636

.

DSC01494


3931 b.gif?host=piwnyturysta.wordpress.com&bl

Wyświetl pełny artykuł
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.