Skocz do zawartości

Weizenbock - prośba o ocenę przepisu


tolo

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Chciałbym w sobotę uwarzyć Weizenbocka na surowcach ze Strzegomia i drożdżach Gozdawa BW-11 (http://www.gozdawa.org/drozdze-bw11).

Z surowców jakie posiadam i kompilacji różnych receptur wyszło mi coś takiego:

  • pszeniczny 5kg
  • monachijski II 1kg
  • pilzneński 1kg
  • prażona pszenica 50g
  • i chmiel Perle 30g
Zacieranie na "ferulikowego lenia", czyli:
  • 44°C - 20'
  • 68°C - 50'

Chmielenie Perle na 60'

 

Planowane OG=17°Blg przy 20l brzeczki.

 

Trochę martwi mnie w specyfikacji drożdży temperatura wyciągania "bananów" powyżej 24°C, boję się, że dostanę wtedy sporo innych mocnych estrów, gumy balonowej itd. może zacznę fermentowanie od 20°C i będę codziennie zwiększał.

 

Wyjdzie z tego dobre piwo? :)

Edytowane przez tml
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 saszetka dla piwa o takim BLG będzie underpitchingiem, więc banan może przyjść z tej strony.

 

Zgadza się, wg kalkulatora dla 20l brzeczki o OG=1.064 (17°Blg) potrzebuję 13g sucharków, a zadaję 10. Banany tak, ale czy przy okazji nie nabawię się nieatrakcyjnych aromatów?

 

edit: a prażona pszenica dla koloru?

 

 Tak, i trochę dla posmaków czekoladowych, planuję ją zadać na 15'-10' minut przed końcem zacierania.

Edytowane przez tml
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejszę udział pszenicznego, bo boję się o filtrację, dorzucę zamiast tego trochę wiedeńskiego, zrobię więc tak:

 

  • pszeniczny 4,2kg
  • monachijski II 1kg
  • pilzneński 1kg
  • wiedeński 0,8kg
  • prażona pszenica 50g
  • i chmiel Perle 30g (60')
Zacieranie be zmian:
  • 44°C - 20'
  • 68°C - 50'

Mam jeszcze odrobinę Saaz'a, ktorego móglbym sypnąć na aromat pod koniec.

Edytowane przez tml
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Guma balonowa mi w weizenbockach nie przeszkadza zupełnie. Miałem ją przynajmniej raz i wg opinii z depozytu pchała piwa w stronę mocnych belgijskich a nie niemieckich piw. Kwestia gustu. Co do słodowości, podejrzewam, że monachijski i wiedeński załatwią sprawę. Sam dałbym prażoną pszenicę tylko na filtrację. Ale znów to kwestia gustu.

No i jeszcze, mimo, że raz zrobiłem 18 BLG z pseudo starterem z WB-06, nie odważyłbym się teraz podejść do brzeczki 17 BLG bez gęstwy z lekkiego weizena.
Pozdrawiam i powodzenia - strasznie lubię weizenbocki!

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tam tej temp. nie przekraczał, ale chociaż przez chwilę pozwolił piwu pofermentować w temp 23-24°C.

Trochę też czytałem o bananach z drożdży. Ludzie stosują underpitching i wysoki przedział temperatury, ale myślę ze dobrym podejściem będzie zastosować stopniowo wzrastającą temperaturę fermentacji, a górny rozsądny przedział jak już zostanie niewiele ballingów. Czyli ten "bananowy" przedział bezpieczniej tak na końcu burzliwej. 

 

Z kategorii niesprawdzonych, na forum amerykańskim znalazłem dyskusję, w której ktoś mówił o specjalnej przerwie (przy zacieraniu???), a która buduje "prekursory octanu izoamylu" (sic!). Jak masz dostęp do Zymurgy to tu jest namiar:

May/June 2010 Zymurgy: "Brewing a Wheat Beer with Intensive Banana Aroma", by Michael Eder. 

 

Na pewno fajnie jakbyś napisał co zrobiłeś i co ci wyszło, bo chyba drożdże Gozdawy są słabo opisane. Ja do weizenbocka stosowałem FM-41 i bez underpitchingu, a przy temperaturach w drugim tygodniu burzliwej i na cichej między 20 a 22°C wyszło mi sporo bananów w aromacie. 

Edytowane przez Mates
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jeszcze, mimo, że raz zrobiłem 18 BLG z pseudo starterem z WB-06, nie odważyłbym się teraz podejść do brzeczki 17 BLG bez gęstwy z lekkiego weizena.

Co dokładnie masz na myśli? Ryzyko niedofermentowania? Proponujesz nie robić underpitchingu, czy zrobić go na sucharach, ale dołożyć trochę gęstwy?

Niestety, jedyne dodatkowe drożdże, które mam w domu to gęstwa z US-05 po lekkim American Wheat, nie wiem czy się nada ;)

Edytowane przez tml
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Co dokładnie masz na myśli?

W sumie własny komfort, że nie jest ich za mało, nic nie przejmie środowiska wcześniej etc.

O underpitchingu za mało czytałem i nie stosowałem go nigdy z premedytacją.

Z komercyjnie dostępnych weizenbocków poza nieortodoksyjnym TAP5 ze Schneidera ostatnio najbardziej trafiła mnie Królewska Piwoteka która była bananami w płynie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wczoraj zacierałem

Jak poszła filtracja?

 

Nie najgorzej, choć przy drugiej partii wysładzania było już powooooli. Na chwilę obecną mam 27l brzeczki 16°Blg, więc spodziewam się zejść po gotowaniu do 18.5°Blg przy 23.5l, co mi powinno dać zakładane 21l czystej brzeczki, zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.