Skocz do zawartości

Jestem w czarnej ... kropce - pierwsza warka


Quaf

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie jestem Artur z Wałbrzycha

 

Korzystając z tutejszej Wiki (super materiały) popularnych blogów i filmów przygotowałem się do pierwszej warki i zrobiłem tak ...

 

Zestaw Pale Ale z BA, (sprzęt również) postępowałem zgodnie ze skromną instrukcją i w oparciu o to co wyczytałem obejrzałem.

 

Zacierałem przez 60 min w temp 67-69o - 13 litrów wody zagrzałem do ok. 71o wsypałem słody zamieszałem wyszło ok 68 i tu pierwsza tytułowa kropka. Po ok. 15min zrobiłem próbę jodową z ostudzonego zacieru i nic ! zero odbarwienia płynu, po ok. 30min ponowiłem i też nic ! Zrobiłem próbę na skrobi ziemniaczanej i granat jak w mordę strzelił.

Dodam, że nigdy wcześniej nie widziałem ani "dobrego" ani "złego" zacieru. Po tych 60 min. zacier był wyraźnie słodki, słodowy, zbożowy więc kontynuowałem. Odpaliłem palniki podniosłem temp. do ok. 78o choć w niektórych częściach gara pokazywało mi 80o. Przygotowałem ok. 12l wody 75o do wysładzania, filtrator z wiadomej rurki przeniosłem zacier ostrożnie do filtratora odczekałem jakieś pół godziny. 2-3 litry brzeczki przedniej wlałem z powrotem ostrożnie dolewałem wody filtrat szedł klarowny itd. Uzyskałem 22l brzeczki zgodnie ze wskazówkami z zestawu, wstawiłem do gotowania dodałem chmiel i zmierzyłem wystudzoną próbkę i wyszło 10,5 blg - myślę ok napisali, że ma być 22l i ok. 11 blg.

Podczas gotowania zrobiłem chyba błąd, ponieważ pomijając dodawanie chmielu gotowałem pod przykryciem nie całkiem szczelnym ale jednak, źle ??

Tak czy siak zagotowałem ostudziłem szczelnie zakryty gar w zimnym garażu w wannie ze śniegiem po ok. 90 minutach miałem 17oC i po odparowaniu wyszło 11,5 blg zrobiłem whirpool chochlą (tu już wszystko sterylne wygotowane, myte i potraktowane Oxi) i zlałem do fermentora.

Drożdże Safale S-04 uwodnione w 100ml wody po 30 zrobiły ładny gęsty "krem" na wierzchu. Do fermentora dodałem jeszcze zagotowane resztki brzeczki z dna gara zlane znad chmielu co podniosło temperaturę do ok. 18oC w tej temp. zadałem drożdże.

I tutaj druga tytułowa kropka ... fermentacja.

Pomieszczenie 17 stopni wentylowana kotłownia

1. Po pierwszej dobie na brzeczce cienka pianka temp. na fermentorze 18oC

2. Druga doba to samo temp. 21oC

3. Trzecia doba nadal nie ma wysokiej piany, rurka nie bulka :)

4. czwarta - szósta doba piana znikła temp. 23oC 1cm osadu na dnie żadnego bulkania

 

Dziś czyli w 6 dobie nie wytrzymałem otworzyłem fermentor zapach piwny bez jakiegoś kwasu czy octu czy innych niepokojących oznak sterylną chochlą nabrałem próbkę która pokazała mi 3,5 blg (początkowe 11,5) ale ten sam aerometr pokazał tylko 1% alkoholu.

Ruszyłem chochlą miejscowo osad z dna i jest mocno zbity w kremowym kolorze. W menzurce widać bąbelki uciekające ku górze. 

 

Wypiłem to co było próbką i nie czułem żadnych przykrych zapachów, smak piwny lekko chmielowy ale też nie alkoholowy takie słabiutkie piwo.

 

Czytałem o ekspresowych fermentacjach ale tak przy pierwszej warce ?? :)

Do ilu przy takiej konfiguracji może zejść blg czy jak się nie będzie już zmieniać to zlać na cichą ?

 

Poradźcie coś doświadczeni koledzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Po ok. 15min zrobiłem próbę jodową z ostudzonego zacieru i nic ! zero odbarwienia płynu, po ok. 30min ponowiłem i też nic !

 

To znaczy, że Ci się zatarło już. Jeśli jodyna zmieni kolor na granatowy/czarny to oznacza, że jeszcze musisz zacierać.

 

 

No może fermentacja burzliwa szybko się zakończyła, skoro sprawdziłeś i wyszło, że jest 3,5 blg to znaczy, że na pewno coś odfermentowało, nic nie rób, trzymaj w fermentorze jeszcze z tydzień dwa, a że rurka nie bulka to może oznaczać też, że może masz gdzieś nieszczelny fermentor i co2 sobie znalazło inne ujście.

 

Nie panikuj i nie zaglądaj co chwilę do fermentora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to w telegraficznym skrócie wszystko jest ok. Nie grzeb tyle w wiadrze, zapomnij na łączny okres 2-3 tygodni do momentu rozlewu jeśli nie planujesz cichej. 

 

edit: Jeszcze w celu uzupełnienia to gotuj w otwartym a nie przykrytym garze, fermentacja pewnie jeszcze trwa skoro w wiadrze jest 6stopni więcej niż poza nim, to, że nie bulka nic nie musi oznaczać, testy jodowe jeśli przeprowadzasz to najlepiej na "gęstym" z ziarnem, które rozgniatasz a nie samej cieczy, nie sądzę żeby wszystko się zatarło w kwadrans, nikt Ci dokładnie nie powie ile blg jeszcze spadnie - może 1, może 2 a może 0, znając zachowania tych drożdży i czas ich pracy to pewnie już niewiele jeśli w ogóle. Ogólnie może przebrnij jeszcze raz przez wiki/forum i usystematyzuj wiedzę nabytą w praktyce bo wydaje mi się, że masz sporo wątpliwości w podstawowych zagadnieniach.

Edytowane przez udarr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co mamy ci poradzić?

 

No zmyliła mnie tak próba jodowa po 15 min, skoro po tym czasie mi się zatarło to po co dalsze zacieranie ?

 

I druga sprawa to jeżeli mam już 3,5 blg i 1 % alkoholu to coś jest nie tak wiem, że taki aerometr nie jest super precyzyjny ale 1 % to trochę daleko do planowanych 4%

 

Moim zdaniem to w telegraficznym skrócie wszystko jest ok. Nie grzeb tyle w wiadrze, zapomnij na łączny okres 2-3 tygodni do momentu rozlewu jeśli nie planujesz cichej. 

 

edit: Jeszcze w celu uzupełnienia to gotuj w otwartym a nie przykrytym garze, fermentacja pewnie jeszcze trwa skoro w wiadrze jest 6stopni więcej niż poza nim, to, że nie bulka nic nie musi oznaczać, testy jodowe jeśli przeprowadzasz to najlepiej na "gęstym" z ziarnem, które rozgniatasz a nie samej cieczy, nie sądzę żeby wszystko się zatarło w kwadrans, nikt Ci dokładnie nie powie ile blg jeszcze spadnie - może 1, może 2 a może 0, znając zachowania tych drożdży i czas ich pracy to pewnie już niewiele jeśli w ogóle. Ogólnie może przebrnij jeszcze raz przez wiki/forum i usystematyzuj wiedzę nabytą w praktyce bo wydaje mi się, że masz sporo wątpliwości w podstawowych zagadnieniach.

 

A jeśli chciałbym zlać na cichą, która nomen omen już się chyba rozpoczęła to jak długo jeszcze poczekać ?

Edytowane przez Quaf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

alkoholu nie mierzy się cukromierzem.

To, że się nie zabarwia nie znaczy, że już zacieranie można zakończyć.

O bulkaniu to szkoda pisać. 

 

Ok rozumiem, lecz w smaku też alkoholu nie czuć. Wiem, że bulkanie to drażliwy temat zastanawiam się jeszcze nad tym zwartym osadem na dnie fermentora po 6 dniach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

alkoholu nie mierzy się cukromierzem.

To, że się nie zabarwia nie znaczy, że już zacieranie można zakończyć.

O bulkaniu to szkoda pisać.

Ok rozumiem, lecz w smaku też alkoholu nie czuć. Wiem, że bulkanie to drażliwy temat zastanawiam się jeszcze nad tym zwartym osadem na dnie fermentora po 6 dniach

 

Przecież po to się robi piwo domowe aby tego alkoholu nie było czuć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

zastanawiam się jeszcze nad tym zwartym osadem na dnie fermentora po 6 dniach

 

 

te drożdże tworzyły najbardziej zwarty osad ze wszystkich, które stosowałem, z butelki można lać bez szczypania się bo i tak są przylepione do dna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując

 

Minęło 6 dni nie zaobserwowałem fermentacji burzliwej w sensie piany po dekiel, wytworzył się bardzo zwarty osad, blg spadło z 11,5 do 3,5 czy zlać na fermentację cichą czy nie zlewać w ogóle i za 2-3 tygodnie jak blg się ustabilizuje butelkować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

blg spadło z 11,5 do 3,5 czy zlać na fermentację cichą czy nie zlewać w ogóle i za 2-3 tygodnie jak blg się ustabilizuje butelkować ?

jeśli gęstwy nie potrzebujesz to zostaw to jak jest i za jakiś czas butelkuj gdy blg nie będzie już spadać przez 2-3 dni.

Edytowane przez Dr2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jeszcze dał szansę drożdżom bo temperatura wewnątrz wiadra sygnalizuje, że jeszcze coś tam się dzieje, nawet niemało skoro różnica temperatur otoczenie-wiadro to 6st.C. Swoją drogą jak właśnie mierzysz temperaturę, na ile wyniki są wiarygodne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11,5 Blg początkowe. Ale alkoholu nie czuć w smaku czy w głowie? Jeśli alkoholu miało być 3,5 % no to jak na moje oko dobrze że go nie czuć w smaku. jak byś czuł w piwie 3,5 % alkoholu to znaczy że coś poszło nie do końca dobrze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blg już nie spadło poniżej 3,5 lecz ze wzgledu na to że nie robie piwa w domu nie byłem przygotowany na butelkowanie myślałem, że jeszcze troche zejdzie, nie zeszło więc zlałem do czystego fermentora. W przyszłym tygodniu pierwsze butelkowanie :) nawet nawet zawartość menzurki pachniała i smakowała piwem

Edytowane przez Quaf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożdże/gęstwę zebrałeś? Do dry stouta będą jak znalazł i szybciej ruszą niż bezpośrednio z uwodnionych sucharów.

 

No właśnie nie bo nie wiedziałem kiedy będę miał czas i składniki na następną warkę.  A okazuje się, że dostałem zestaw na stout (żona jeszcze nie zgłębiła mojego nowego hobby i kupiła mi w prezencie zestaw z ekstraktami ale i z tego piwo mam nadzieje zmajstrować) więc niebawem zrobię drugą warkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.