Skocz do zawartości

Gęstwa "z fermentora do fermentora"


Rekomendowane odpowiedzi

ma to swoje plusy i minusy. Plusy są takie, że minimalizujesz ryzyko zakażenia, a minusy to takie, że fundujesz nowej brzeczce taki overpitching, że drożdże przerobią ci to zanim się obejrzysz a to też nie jest dobre. 

subiektywnie: 

piwa konkursowego tak na pewno nie uwarzysz, ale "coś" na pewno wyjdzie. więc jeśli chcesz się uczyć, to zbieraj, i zadawaj włąsciwe ilości (możesz od razu, tu chodzi raczej tylko o ilość). Jeśli chcesz iśc na łatwiznę to zalewaj.

 

PS. nie pytałeś już gdzieś o to samo, czy mam deju vu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przez sformułowanie "na gęstwie" zrozumiałem nieopatrznie, że chce zalać wiadro po burzliwej, bez mycia, nową brzeczką.

Jeśli faktycznie miałeś coś innego na myśli to wybacz, to jest tak oczywiste, że nawet nie wpadłem na coś tak oczywistego :)

Dlaczego miałby to być zły pomysł? drożdże są rozhulane, dosłownie masz zrobiony "starter dla gęstwy". 

To tak jakby zapytać "czy robienie starterów to doby pomysł?" albo "czy dać starterowi odpocząć po kręceniu?" 

Zadawaj śmiało, najlepiej od razu bez naczynia pośredniego łychą ze starego do nowego, przynajmniej mniej szans na zakażenie :)

Edytowane przez Rocaille'r
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jednak obliczył ile gęstwy potrzebujesz, odmierzył i dopiero wtedy dodał. Przełożyć z fermentora do fermentora łyżką to też dobry pomysł. Wiele razy tak robiłem. Jedyny minus, że przeważnie dasz za dużo drożdży. Ta pokusa: "a dam jeszcze łyżkę..

no dobra, jeszcze jedną" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem kilka warek w ten sposób.  

Piwo zlałem z burzliwej na cichą, na dnie zostawiłem trochę piwa z drożdżami zamieszałem i przelałem do napowietrzonej brzeczki. Nie przelewałem co do kropelki, zlewałem na oko.

Jednak ostatnio zrobiłem nieco inaczej, zrobiłem 2 mniejsze warki 10l oraz 12l, a drożdże w odpowiedniej ilości 80ml i 100ml zadałem do nich strzykawką (zdezynfekowaną), oczywiście wcześniej wymieszałem żeby gęstwa była  rzadka.  Fermentacja przebiegła bez żadnych problemów.

Edytowane przez DonBeer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.