Skocz do zawartości

Zdarty garnek


KubaB

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że jest to mój pierwszy post na forum, to wypadało by zacząć od przywitania się - tak więc witam serdecznie wszystkich forumowiczów, z tej strony Kuba. 

Całkiem niedawno, bo w zeszłym tygodniu wyposażyłem się w zestaw do warzenia piwa jednego z popularniejszych sklepów internetowych, do którego dokupiłem zestaw ekstraktów słodowych i chmielu do uwarzenia Stoutu (Stouta?). Z filmami instruktarzowymi imć Kopyra zapoznałem się już wcześniej, podobnie zresztą jak z artykułami paru innych piwowarów domowych. W piwnicy dokopałem się do starego, 30 litrowego garnka emaliowanego, który jednak okazał się być zdarty na dnie, i to na tyle, że nie zostało na denku zbyt dużo emalii. Wygląda to tak, jakby coś się w nim kiedyś przypaliło i ktoś próbował to doczyścić papierem ściernym. Tu pojawia się moje pytanie - czy można warzyć piwo w takim garnku? Czy z dwojga złego nie lepiej było by zastosować metodę partial boil? Mam obawy, że piwo z takiego garnka może mieć posmak żelaza, temu wolałem zadać to pytanie na forum. Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

dokopałem się do starego, 30 litrowego garnka emaliowanego, który jednak okazał się być zdarty na dnie, i to na tyle, że nie zostało na denku zbyt dużo emalii. Wygląda to tak, jakby coś się w nim kiedyś przypaliło i ktoś próbował to doczyścić papierem ściernym.

Witaj

 

Twój opis może jest bogaty, ale fotka więcej by pokazała.

Sam fakt przypalenia gara to nie taki wielki problem można to jakąś chemią potraktować.

Duża ilość gołej blachy żelaznej to jednak generator problemów.

 

Samych udanych :beer: życzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

 

jak się przekonasz do tego hobby to wtedy kup nowy.

Właśnie w tym sedno, że nie wiem jeszcze czy jest to jak mawiają hamerykanie "my cup of tea", więc nie chcę z początku przesadnie dużo inwestować. 

Mam jeszcze parę pytań odnośnie samego piwa. Z tego co czytałem, często pojawiają się głosy, że 50 gram East Kent Golding zawarte w zestawie do Stoutu to zbyt mała ilość chmielu. Sam lubię w piwie wyraźną goryczkę, więc w to będę celował. Czy chmiel Tomahawk (USA) nada się do tego piwa? Czy lepiej dodać go podczas warzenia brzeczki, czy dopiero podczas cichej fermentacji? No i tak właściwie jaki ma wpływ na smak piwa to kiedy dodaje się chmiel?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ale z tego co można usłyszeć na forum, jakikolwiek odprysk emalii dyskwalifikuje taki garnek,

Piszą to głównie ci, co sami takiej emalii nie używali ;)

 

Mam co najmniej dwa duże obicia przy samym dnie, z obiciami jakieś 80 warek zrobionych, z czego kilka kwaszonych w garze do 5 dni i żelaza brak.

 

KubaB

Zakładam, że trąc papierem nie dodrapali się do gołej blachy, więc jak wspomnieli wyżej możesz spokojnie użyć chemii do czyszczenia. Jak mam pod ręką, to czyszczę przypalone garnki NaOH, kilkanaście minut w ciepłej lub gorącej wodzie zazwyczaj rozpuszcza wszystko lub prawie wszystko.

Sam mam dwa duże obicia ok. 4x2 cm i nie powoduje to u mnie jakichkolwiek problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

garnek matowieje od tego

tak zwłaszcza

 

 

który jednak okazał się być zdarty na dnie, i to na tyle, że nie zostało na denku zbyt dużo emalii. Wygląda to tak, jakby coś się w nim kiedyś przypaliło i ktoś próbował to doczyścić papierem ściernym

 

temu matowienie na pewno zaszkodzi :smilies: i już się nigdy do niczego nie nada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na emaliowanym garnku z obiciami uwarzyłem 13 warek. Wszystkie udane. Teraz mam stalowy gar 50l i taboret gazowy - to jest zupełnie inny komfort. Ale na początek emalia (nawet poobijana) nie jest złym pomysłem.

 

Jak pokażesz jakąś fotkę to prędzej ktoś stwierdzi do czego się ten garnek nadaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

garnek matowieje od tego

tak zwłaszcza

 

 

który jednak okazał się być zdarty na dnie, i to na tyle, że nie zostało na denku zbyt dużo emalii. Wygląda to tak, jakby coś się w nim kiedyś przypaliło i ktoś próbował to doczyścić papierem ściernym

 

temu matowienie na pewno zaszkodzi :smilies: i już się nigdy do niczego nie nada.

 

Napisałem to, bo nie tylko autor tematu z tym problemem czyta ten wątek. Ja sobie jeden gar zmatowiłem przez używanie sody, więc wolę innych przed używaniem tego środka do emalii ostrzec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Za przeproszeniem gówno prawda z tym że odprysk emalii = gar do wywalenia. Ja uwarzyłem 2 warki już na garnku ze sporymi obiciami i nie ma żadnego posmaku żelaza czy jakichkolwiek niepożądanych smaków/aromatów, po prostu zacier/brzeczka za krótko przebywa w garnku żeby cokolwiek się przedostało. Problemem może jedynie być niedopuszczanie do rdzewienia garnka, ale odpowiednia konserwacja, mycie, suszenie i trzymanie w suchym pomieszczeniu załatwia ten problem. A nie ma sensu wydawać kilkaset zł gdy nie wiesz czy hobby ci podpasuje ;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat. Siódma warka nie była szczęśliwa dla mojego browaru domowego:(. Stłukłem menzurkę i obiłem garnek. Dołączam zdjęcia, poradźcie, czy warto dalej go używać. W planach mam zakup garnka z kranikiem z nierdzewki, no ale jeszcze fundusze nie pozwalają... 

 

P.S. A może istnieje jakaś emalia "domowa", co by to pomalować? Pomóżcie, dzięki.

post-12049-0-27675400-1454835792_thumb.jpg

post-12049-0-26859800-1454835793_thumb.jpg

post-12049-0-17537500-1454835794_thumb.jpg

post-12049-0-18908400-1454835795_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat. Siódma warka nie była szczęśliwa dla mojego browaru domowego:(. Stłukłem menzurkę i obiłem garnek. Dołączam zdjęcia, poradźcie, czy warto dalej go używać. W planach mam zakup garnka z kranikiem z nierdzewki, no ale jeszcze fundusze nie pozwalają... 

 

P.S. A może istnieje jakaś emalia "domowa", co by to pomalować? Pomóżcie, dzięki.

Mam dwa takie obicia i warzę bez problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.