Skocz do zawartości

Brak oznak fermentacji po 2 dniach


larnacoeur

Rekomendowane odpowiedzi

W sobotę uwarzyłem swoją pierwszą warkę- APA 13blg. Wszystko poszło dużo lepiej niż się spodziewałem. Nie miałem problemów z zacieraniem, filtracja przeszła gładko. Brzeczkę schłodziłem na dworze do jakichś 40st, przelałem do fermentora (temperatura jeszcze spadła), przewiozłem do domu, wstawiłem do piwnicy i odczekałem jeszcze 1/1.5h przed zadaniem drożdży, które wcześniej zrehydratyzowałem. Temperatury brzeczki później już nie mierzyłem z obawy przed zakażeniem. Zadałem drożdże i czekam. Mija 2 dzień i nie ma żadnych widocznych oznak fermentacji- brak piany i ruchu CO2 w rurce. Czy brak dobrego napowietrzenia brzeczki przy przelewaniu lub zbyt ciepła brzeczka mogła zaszkodzić drożdżom? Dodam, że wszystkie drożdże po rehydratyzacji leżały na dnie, nie było nawet cienkiej warstwy na powierzchni wody. Użyłem M44 West Coast Mangrove Jack's. Brzeczka stoi w 18st. Mam zamiar poczekać jeszcze dobę, ale chciałbym się dowiedzieć jakie są możliwości gdyby do tego czasu to nie ruszyło..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Użyłem M44 West Coast Mangrove Jack's

 

Standard. Czytajcie o drożdżach wcześniej MJ mają straszny start nawet 72 h... lepiej zrobić dla nich mini starter wcześniej. Muszę Cię niestety zmartwić po ostatnich wypowiedziach na forum widać czasem nie ruszają, więc jak masz coś na podorędziu to lepiej zadaj. Nie wiem czym spowodowane jest to MJ mają tak długi lag, nie unikniesz tego, bałbym się teraz bardziej, że coś zamiast drozdży w tym czasie mogło się namnożyć w brzeczce. Nie otwieraj i tak wiadra, ale postaraj się coś załatwić na wszelki wypadek. Mi piwo na tych drożdżach wyszło dobre i start trwał też tak długo. Ogólnie ryzyk fizyk z tymi drożdżakami.

 

Powiem tak ostatnio dostałem drożdże Coobra American Ale i po 72 h jak mi nie ruszyły miałem straszny chlorofenol w piwie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MJ według specyfikacji gwarantują około 5mld komórek drożdżowych na 1g drożdży co daje nam około 50mld komórek w jednej saszetce, dla porównania Fermentis gwarantuje w swoich drożdżach 6mld komórek na 1g drożdży co daje nam 69mld komórek w saszetce suma sumarum mamy około 20mld komórek drożdżowych mniej czyli powiedzmy około 25%. co wg mnie jest bardzo dużą różnicą. Samo MJ zaleca użycie 2 saszetek drożdży dla warki powyżej 12,5blg i objętości 25l. Do tego dorzucając aspekt ekonomiczny Fermentis>>>>MJ. 

 

źródło  http://culturesforhealth.com/media/docs/MJCSA5_Yeast.pdf

http://www.fermentis.com/wp-content/uploads/2012/06/SFA_S04_PL.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja ostatnio popelnilem warke ipa 15blg na tych drozdzach z data waznosci  do stycznia 2016. drozdze zdalem we wtorek 19.01 ok 20 a fermentacja ruszyla w sobote dopiero i caly czas pracuja. temperatuta zadania na wiadrze ok 17-18 stopni. tez juz bylem zdecydowany zadac inne drozdze ale jednak ruszylo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Starter z suchych?
Ostatnio miałem w planach dwie warki dzień po dniu i tylko jedną paczuszkę W34/70.

Zrobiłem z jednej paczuszki 2 startery, każdy w osobnej 1 litrowej kolbie.

Pierwszy starter użyłem po około 24h.

Drożdże w kolejnym starterze po dobie dokarmiłem jeszcze brzeczką i zadałem na dzień kolejny czyli po około 48h.

Ja polecam takie rozwiązanie i będę stosował w przyszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

... lepiej zrobić dla nich mini starter wcześniej.

Starter z suchych?

Czy masz na myśli mała warkę dla gestwy ?

 

 

Tak ala starter czyli wlanie uwodnionych sucharów do natlenionej brzeczki około litra i potem to zadać. Ale w przypadku MJ to bym po prostu dał dwie saszetki.

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

... lepiej zrobić dla nich mini starter wcześniej.

Starter z suchych?

Czy masz na myśli mała warkę dla gestwy ?

Tak ala starter czyli wlanie uwodnionych sucharów do natlenionej brzeczki około litra i potem to zadać. Ale w przypadku MJ to bym po prostu dał dwie saszetki.

Imo mała lekka warka lepsza ale to nie ja mam ponad 200 warek na karku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

... lepiej zrobić dla nich mini starter wcześniej.

Starter z suchych?

Czy masz na myśli mała warkę dla gestwy ?

Tak ala starter czyli wlanie uwodnionych sucharów do natlenionej brzeczki około litra i potem to zadać. Ale w przypadku MJ to bym po prostu dał dwie saszetki.

Imo mała lekka warka lepsza ale to nie ja mam ponad 200 warek na karku

 

 

Imo srimo to to samo przecież tylko w innej skali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to jest w miarę lekka warka APA 13 blg.

mała 

 

konus wyżej merytorycznie napisał - 10-12l 11-12°Blg 

 

 

 

 

Starter z suchych?
Ostatnio miałem w planach dwie warki dzień po dniu i tylko jedną paczuszkę W34/70.

Zrobiłem z jednej paczuszki 2 startery, każdy w osobnej 1 litrowej kolbie.

Pierwszy starter użyłem po około 24h.

Drożdże w kolejnym starterze po dobie dokarmiłem jeszcze brzeczką i zadałem na dzień kolejny czyli po około 48h.

Ja polecam takie rozwiązanie i będę stosował w przyszłości.

 

 

żeby to miało jakikolwiek sens starter powinien mieć conajmniej 3l 

 

 

Should I make a starter with dry yeast?

 

It is generally not recommended to make a starter with dry yeast, for a few reasons. The yeast comes packaged with a cell count and nutrient reserves sufficient for most 5 gallon batches. The cost of a packet of yeast is generally less than the cost of making a proper starter. To be large enough for optimal cell growth based purely on the number of yeast cells inoculating the starter wort, the starter would need to be roughly 3L on a stir plate and this is impractical for most and would yield far more cells (380+ billion) than you would need for most 5 gallon ales. Making a traditional 1L to 2L starter would not allow for healthy growth of the yeast cells.

źródło http://www.homebrewtalk.com/showthread.php?t=441967

Edytowane przez FurioSan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo zacząć stosować kalkulatory do gęstw. 

 

I co ruszyły? Przy zadawaniu nowych drożdży powąchaj czy z wiadra nie śmierdzi już jakoś dziwnie. 

 

 

 

Ostatnio miałem w planach dwie warki dzień po dniu i tylko jedną paczuszkę W34/70. Zrobiłem z jednej paczuszki 2 startery, każdy w osobnej 1 litrowej kolbie. Pierwszy starter użyłem po około 24h. Drożdże w kolejnym starterze po dobie dokarmiłem jeszcze brzeczką i zadałem na dzień kolejny czyli po około 48h. Ja polecam takie rozwiązanie i będę stosował w przyszłości.

 

 

Nie sprzedawaj niepoprawnych sposobów, nie mających pokrycia z obliczeniami. To, że kilka razy się tak udało to nie znaczy, że sposób jest poprawny. Z twojego opisu wynika i tak wynika, że miałeś jakieś 50% drożdży za mało nawet po starterze - mam nadzieje też, że nie wrzucałeś go na mieszadło. Resztę wyjaśnił Furio. 

 

Starter dla gęstw i sucharów gwoli wyjaśnienia, bo może faktycznie kilka osób z tematu wyciągnąć błędne wnioski polega na uwodnieniu sucharów (w wodzie) i następnie zadania ich do paru litrów brzeczki gdzie przeprowadzona będzie normalna fermentacja - potem sklarować to w lodówce piwo wylać i zadawać samą gęstwę. teoretycznie doliczamy to do pasażu drożdży, ale sami widzicie jest to sposób dość problematyczny i ciężko o sterylność na każdym etapie procesu, więc lepiej się nie męczyć i kupić te 2 saszetki. Ja już niejednokrotnie przekonałem się, że nie ma co żydzić na drożdżach i naprawdę dbajcie o ich dobrą kondycje, dobrą ilość i jak najszybszy czas zadania do brzeczki i opanowania przez nich środowiska, a następnie dobrych warunków fermentacji. To są najważniejsze rzeczy przy robieniu piwa, słynne powiedzenie piwowar robi brzeczkę, drożdże robią piwo. 

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wszystko ruszyło. Pojawiła się piana i woda w rurce skacze sobie wesoło co kilka sekund, więc wszystko wydaje się być w porządku. To moja pierwsza warka więc mam nietypowe pytanie.. Czy brzeczka powinna pachnieć tak dosyć intensywnie jak taki bardzo słodki sok jabłkowy? W jaki sposób rozpoznaje się infekcje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wszystko ruszyło. Pojawiła się piana i woda w rurce skacze sobie wesoło co kilka sekund, więc wszystko wydaje się być w porządku. To moja pierwsza warka więc mam nietypowe pytanie.. Czy brzeczka powinna pachnieć tak dosyć intensywnie jak taki bardzo słodki sok jabłkowy? W jaki sposób rozpoznaje się infekcje?

 

Nie bardzo... Jak pachnie cydrowo lub winnie to mogły wleźć już jakieś dzikuski do środka. Infekcje błoną albo zapachem rozpoznajemy, ale jak coś ruszyło to spróbujesz piwo za 2 tygodnie i się przekonasz czy jest okej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie chcę zakładać nowego tematu więc napiszę tutaj. Piwko przelane na cichą fermentację jakoś w środę, blg zmierzone- 5,5. Dzisiaj dodawałem chmielu na zimno i pobrałem znowu próbkę do mierzenia i wyszło bardzo podobnie.. może 0.3 mniej. Temperatura zacierania troszkę się wahała bo warzyłem w dosyć zimnym pomieszczeniu i musiałem co jakiś czas podgrzewać więc nieumyślnie piwo mogło zatrzeć się raczej na słodko.. Takie odfermentowanie jest do przyjęcia? Chciałbym piwo zabutelkować jakoś w piątek/sobotę. Jeżeli nic się nie ruszy z blg to można to bezpiecznie zrobić? Dodam, że piwo fermentuje cały czas w raczej stałych 16-17st C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więcej informacji. Jaki zasyp, jakie drożdże... Bez tego nikt Ci nic nie poradzi. Ekstrakt początkowy też by się przydał.

Wszystko jest w pierwszym poście. ~13blg, M44 Mangrove Jack's i później awaryjnie Mauribrew ALE514. Wydaje mi się, że M44 nie ruszyły. 

Zasyp: 80% Pale Ale Strzegom, 15% Monachijski Strzegom, 5% Karmelowy Jasny Strzegom.

Edytowane przez larnacoeur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Więcej informacji. Jaki zasyp, jakie drożdże... Bez tego nikt Ci nic nie poradzi. Ekstrakt początkowy też by się przydał.

Wszystko jest w pierwszym poście. ~13blg, M44 Mangrove Jack's i później awaryjnie Mauribrew ALE514. Wydaje mi się, że M44 nie ruszyły.

 

 

5,5 z 13 to trochę słabo. Może przenieś w cieplejsze miejsce to coś dojedzą? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.