Skocz do zawartości

Ekstraktywność słodu


Jarek0

Rekomendowane odpowiedzi

Mam taki problem, Brewtarget w opisie słodów ma rubrykę "ekstraktywność%". W jaki sposób określić ekstraktywność słodów czy może można to gdzieś znaleźć, zależy ona od rodzaju słodu czy każdy producenta ma inną?
Nigdzie, ani na stronach sklepów, ani na opakowaniach słodów nie natknąłem się na takie info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz mieć pod ręką dane na temat ekstraktywności najpopularniejszych słodów, które łatwo można przekopiować to m.in. z tego arkusza możesz sobie skopiować http://www.piwo.org/files/file/46-pppp-polskie-proste-piwne-porachunki/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producenci to podają, tu masz dla Strzegom pilzneński, wynosi 80%

http://dmgp.com.pl/specyfikacje/pl/slod_pilznenski.pdf

 

Z tego co pamiętam to na uczelni laboratoryjnie badaliśmy ekstraktywność słodów pilzneńskich od wszystkich producentów dostępnych w TB i Strzegom nam wyszedł znacznie mniej bo 70% z małym hakiem zaś np. Castle Malting było 82-83% mniej więcej, nie pamiętam jak inne wypadły, ja pracowałem tylko z tymi dwoma i niestety tylko te wyniki zapamiętałem. Ale w zasadzie wyszło na to, że biorąc pod uwagę różnicę w cenie i tylko ten parametr to Strzegom wychodzi najkorzystniej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Laborki tylko więc trzeba wziąć na to poprawkę, warunki identyczne nad czym czuwał bolecki więc w zasadzie nie wiem skąd taki niski wynik.

Zakładam, że na każdym worku było wykonywane kilka powtórzeń, więc może kwestia śrutowania, błędu studenckiego, albo gorszego worka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śrutowanie odbywało się w taki sam sposób, nie rozregulowywano sprzętu. Nie wykluczam za to błędu (chociaż naprawdę ciężko coś było spaprać w tym konkretnym przypadku) lub gorszego worka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śrutowanie odbywało się w taki sam sposób, nie rozregulowywano sprzętu. Nie wykluczam za to błędu (chociaż naprawdę ciężko coś było spaprać w tym konkretnym przypadku) lub gorszego worka.

Może i worek trafił się kijowy, jak w czerwcu robiłem akcję słodową z Optimy to wzieliśmy prawie 300kg słodu, wszystkie mniejsze worki pszenicy oglądałem oprócz jednego, który poleciał do mnie, jak warzyłem pszenicę to się załamałem... pszenicy było może z 60%, reszta to jęczmień, słoma i coś co wyglądało jak owies co mnie mocno zdziwiło, bo oni słodu owsianego wtedy na pewno nie mieli. Na poprzedniej akcji słodowej ze Strzegomia też chyba jedna osoba żaliła się na gorszą jakość 1 worka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

wg mnie kiepskiej wydajności warzelni/piwowara itd. Od dawna używam tego słodu i nie dam złego słowa na jego temat powiedzieć
Przyłączam się do tej opinii. Odkąd zmieniłem Strzegomia na Bruntala wydajność warzelni podskoczyła co jest ważne ale równie ważna dla mnie jest powtarzalność.

Nie muszę modyfikować i przeliczać ponownie wcześniejszych przepisów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.