Jump to content

balon czy fermentator?


cząsi
 Share

Recommended Posts

Hej,

 

Noszę się z zamiarem popełnienia w najbliższym czasie cydru kartonikowego. W większości postów, które przeczytałem, do fermentacji cydru używacie szklanego balona. Czy jest to konieczne? Czy można po prostu użyć tradycyjnego fermentatora znanego nam wszystkim z piwnych przygód (z kranikiem bądź też bez niego)?

 

Cheers

Mateusz

Link to comment
Share on other sites

Użyj fermentora. Rok temu robiłem cydr w dwóch fermentorach 30L i było spoko. Czyścić balon to trudna sprawa. Mam za sobą piwa w balonach i po czyszczeniu jednego - pękł mi na rękach. Kolejny powód dla którego warto użyć plastikowego fermentora ;).

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem jak wy myjecie te balony. Zalewasz pod korek NaOH, czekasz dzień i masz czysty. Ewentualnie woda plus corega tabs

Teraz przeprowadzałem fermentację burzliwą w balonie z blow-off. Wystarczyło go wypłukać i już umyty i piwko na cichej. Do cydru też wziąłbym balon.

Link to comment
Share on other sites

Postało, ostygło, spokojnie - nie jestem aż takim gamoniem :D. Pewnie miałem zwykły niefart lub szkło pękło od ciężaru wody przy wylewaniu cieczy? Nie wiem, a balonów używam teraz tylko w ostateczności. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.