Skocz do zawartości

Zamknięty fermentor na cichej/lagerowaniu


Rekomendowane odpowiedzi

Doktor ma rację policz ilość cukru potrzebną, narzędzia są w toolkicie albo w programie Jacka http://www.piwo.org/files/file/13-kalkulator-rezerwy-brzeczki-do-refermentacji/w polu rezerwa wpisujesz 0 :) Powinno dać ci odpowiedni wynik.

 

Zostaw piwo na refermentacje w tych 17C ja robię nawet w 20C z tydzień powinien starczyć, a później te 2 miesiące dojrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

hej, jako że temat w kwestii leżakowania w miarę nowy (wśród tych o leżakowaniu), to może tutaj dorzucę swoje pytania

 

Zarys sytuacyjny: Jestem w trakcie leżakowania lagera. Przeprowadzam je w 20l fermentorze z biowinu (ilość piwa w fermentorze - 19l z hakiem), z kolei fermentor znajduje się w lodówce w temperaturze 4°C. Nie jest mi spieszno z kolejnym krokiem względem piwa, wolę żeby się ładnie ułożyło :) w związku z czym planuję je w lodówce przetrzymać ok 2,5 miesiąca (BLG nastawne ok 10,5*), po czym rozlew do butelek. I tutaj pytanie pierwsze:

1. Skoro piwo będzie leżakowane przez 2,5 miesiąca, to czy po rozlewie i refermentacji również powinno trafić jeszcze na jakiś czas do leżakowania?

2. Podejrzewam że mogę mieć problemy z upchaniem 40 butelek do lodówki - w związku z czym raczej widzę ich przyszłość w temperaturze pokojowej - względnie dość chłodnej pokojowej - koło 15* powiedzmy - czy to wpłynie jeszcze na późniejszy smak piwa? 

 

i na koniec pytanie z trochę innej beczki:

3. Jako że fermentor jest przechowywany w lodówce używanej na codzień - podczas otwierania drzwiczek zapala się światło. Czy fermentor lepiej będzie owinąć np folią NRC żeby ograniczyć dostęp światła do piwa czy raczej tak małe ilości światła kilka razy w ciągu dnia nie powinny zaszkodzić w żadnym stopniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.