Jump to content

Cześć wszystkim


cząsi
 Share

Recommended Posts

Hej, mam na imię Mateusz. Piwowarstwem domowym zajmuję się dopiero od kilku miesięcy. Zanim rozpocząłem przygodę z warzeniem, starałem się, na ile to możliwe, zgłębić tajniki rzemiosła. Forum jest świetnym miejscem informacji zarówno dla laików (takich jak ja), jak również dla zaawansowanych piwowarów.

Pisząc pierwszy post, chciałbym zapytać Was o radę związaną z ostatnią warką. 2 tygodnie temu warzyłem German Pilsa, tylko trochę przesadziłem z ilością słodu. Blg brzeczki wyniosło 16°... Zawaliłem trochę sprawę, bo nie sprawdziłem sobie ekstraktu przed wyłączeniem palnika. Przy wyliczaniu zasypu korzystałem z aplikacji 'Wort', która przy wydajności 70% oraz wielkości warki (standardowe 20 litrów) założyła użycie 5 kilogramów słodu.

I tutaj moje pytanie, czy bawić się w HGB i rozwodnić piwo przed zabutelkowaniem? Czy zostawić tak jak jest (zastanawiam się czy nie będzie zbyt ciężkie, warzyłem z myślą o sezonie letnim)?
Z góry dzięki ;)

 

Link to comment
Share on other sites

czysto teoretycznie, czy miałoby sens rozwodnienie tej Warki? Czy wpłynełoby to negatywnie na walory smakowe piwa? I jeżeli piwo byłoby rozwodnione, to czy chmielic na zimno? Dzięki za trafną uwagę

Edited by cząsi
Link to comment
Share on other sites

Po co rozwadniać? Wypij że smakiem a następnym razem skoryguj wydajność. 16 Blg to nie jakiś mocarz. Pamiętaj, że rozwadniając zmniejszysz też goryczkę.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

To zależy jak mocno je rozwodnisz, raczej nie powinno jakoś zepsuć to piwa, a goryczkę możesz zwiększyć zagotowując trochę chmielu, odcedzając i wlewając wywar. Chmielenie na zimno raczej nie zwiększa goryczki, ale aromat też przecież się przyda. Myślę że sensu nie ma, jak już to dochmielić je.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.