Skocz do zawartości

2016.10.08-09 Warszawski Konkurs Piw Domowych 2016 - edycja jesienna


the_doctor

Rekomendowane odpowiedzi

No przydałby się Opis Stylów ale jak widać Warszawa ma po raz kolejny z tym problem, żeby takie coś stworzyć. Pewnie opublikują na miesiąc przed konkursem razem z recepturą na AIPA i będą zdziwieni, że ludzie narzekają. Style łatwo wymyślić, ale żeby to opisać i miało ręce i nogi trudniej. Najłatwiej jest rzucić info, a 2-2,5 miesiąca przed konkursem piwowarzy dalej nic nie wiedzą. To już taka norma w niektórych konkursach organizowanych przez niektóre oddziały PSPD, co wy chcecie powinniście się przyzwyczaić!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz Ty nie wiesz? Musi być szoł piwowarzy na płytę wręczanie nagród itp.To jest tylko konkurs przy okazji festiwalu. To na festiwalu organizatorzy koszą kasę, a do konkursów trzeba dokładać i poświęcić czas, więc co dziwne w tym że wychodzi jak wychodzi? Robią go na odwal i nie jedną przykrą opowiastkę nie tylko od uczestników o Warszawie słyszałem, ale także sędziowie się skarżyli, a to musi już coś być na rzeczy. Ale wiadomo wszystko zostaje w środku, a jak ktoś coś wygada to pod pręgierz go. Ja tylko chciałbym zauważyć jedno - za co jest brane to cholerne wpisowe jeżeli organizator się nie wywiązuje z swojej części umowy? Oczywiście zaraz będzie spychologia i nikt nic nie wie z organizatorów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwólcie że rozwieję trochę wasze wątpliwości. Jeśli chodzi o zwłokę z ogłoszeniem opisów stylów na tą edycję to wynikła ona ze zmian personalnych wśród organizatorów konkursu. Opisy stylów pojawią się na początku przyszłego tygodnia. Jako że jest już trochę późno zadecydowaliśmy o przeniesieniu kategorii IPA z przepisu na następną edycję (odpowiadając od razu na pytania jaki to będzie przepis - będzie to klon znanego piwa - nie będzie on liczony do GP natomiast aby to zrekompensować nagroda będzie wyższa niż w innych kategoriach). Co do herbaty to mieszanki owocowe jak i herbaty aromatyzowane (poza klasycznym earl gray) są niewskazane i takie piwa będą oceniane gorzej. Natomiast za herbatę na potrzeby kategorii uznane są też susze dedykowany przygotowaniu naparu nie będące herbatą z botanicznego punktu widzenia, takie jak yerba mate, rooibos itp. Od razu dodam też z rzeczy nieoczywistych że sahti nie powinno być tak jasne jak "Koniec Świata" ze względu na wskazany dodatek słodu karmelowego żytniego, oraz to że dopuszczony jest w tej kategorii dodatek miodu, malin czy chleba razowego. Jeśli chodzi o słody wędzone, to wędzoność nie jest cechą pożądaną (nie dążymy do odtworzenia historycznego sahti, wytyczną są współczesne jego wersje, ale dopuszczamy w tej kategorii sporą dowolność), ale niewielka, dobrze się wkomponowująca w cały bukiet nie będzie raczej punktowana negatywnie tak samo jak wszelkie inne dodatki mające uzasadnienie historyczno/geograficzne. Inne kategorie nie powinny budzić kontrowersji - jest to raczej klasyczne podejście do stylów. Poczynania mojego poprzednika nie mi komentować. Razem z opisami stylów powinien pojawić się też regulamin konkursu. Życzę wszystkim powodzenia i polecam szybko wziąć się za warzenie tym którzy czekali jeszcze na informacje odnośnie sahtli lub tea APA. Wszystkim zawiedzionym brakiem kategorii IPA z przepisu i nie mogącym wytrzymać do następnej edycji pozostaje mi zaproponować uwarzenie tea APA.

Edytowane przez szewiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli całkiem wywalacie AIPA i nie ma nic w zamian? Rozumiem, że jest 7 kategorii. Pytanie też mam odnośnie cydru jak będzie sprawdzana "świeżość cydru"? Akurat zaczynają się dopiero jabłka, ale raczej odmiany nie nadające się do niego. Pod koniec sierpnia zazwyczaj pojawiają się zbiory jabłek, a około 3 tygodni potrzebne jest na zrobienie cydru. Wydaje mi się trochę nie trafione z nazwą, bo pewnie większość cydrów będzie zrobiona, z zeszłorocznych zbiorów zalegających w hurtowniach, albo wypusty z zeszłego roku... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj, odsyłam do Przemka Iwanka. Ta kategoria to jego pomysł ja cydrownikiem nie jestem - dopiero się przymierzam. Z tego co wiem cydr ten może być na odmianach deserowych, ale pożądane są nuty (taniny, kwaśność itp) od starych odmian czy jabłek dzikich. Istotne jest by był świeży i orzeźwiający.

Edytowane przez szewiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadam na pytania:

a) nie, nie był to mój pomysł z tą kategorią, ale to chyba najmniej ważne

b) w sierpniu pojawiają się pierwsze jabłka, m.in. antonówki, które mogą być ciekawym materiałem na cydr

c) świeżość będziemy sprawdzać naszymi zmysłami - a jakże by inaczej? jak ktoś zrobi ze starych - jego sprawa. Chmielu też można użyć sprzed 3 lat, ale to da się poczuć. Świeże jabłka dają lepsze cydry niż te z chłodni, to udowodnione.

d) kiedyś pito bardzo świeże, niemalże fermentujące cydry, dlaczego tego nie spróbować? Na pewno będą bardzieś kwaśkowate, rześkie, kwaśność będzie ostrzejsza i mniej ułożona, ale będą za to bardzo odświeżające.

e) znam cydry które nie są lekkie i bardzo orzeźwiające, a wręcz ciężkawe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piłem cydr na antonówce moim zdaniem był beznadziejny... :P Ale co kto lubi. Spróbować można ale dla mnie jeżeli będzie dobrze zrobiony cydr to sędzia nie wyczuje na dobrą sprawę jak stary jest. Ale okej rozumiem punkt widzenia i rozwiało moje wątpliwości. 

 

Tak cydry dowalone słodzikiem zwłaszcza francuskie nie można nazwać lekkimi ;) Choć dla mnie z natury to napój który powinien być rześki i orzeźwiający, takie cydry staram się robić w domu bo mi najbardziej smakują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli piłeś cydr z wiodącej marki to czemu się dziwisz? Natomiast jeśli domowy to rozważ czy cydrownik który go zrobił zna się na rzeczy. Ja piłem naprawdę dobre cydry na antonówce. Co do IPY - owszem jeśli ktoś zabrałby się za warzenie zaraz, miał szansę by zdążyć, choć połowa sierpnia mogła by już wiązać się z piwem niedoleżakowanym. Przeliczyliśmy to sobie i uznaliśmy że w sytuacji kiedy nie jest to piwo które piwowar może zrobić z tego co ma (tylko jeszcze musi doliczyć czas na zakup surowców) nie chcemy stawiać wszystkich uczestników w sytuacji w której muszą robić piwo na czas i ryzykować jego niedoleżakowaniem. 1 tydzień na dojście surowców + 2 tygodnie na fermentację burzliwą + 2 tygodnie na fermentację cichą + 4 tygodnie lagerowania + 1 tydzień na wysyłkę piwa daje nam dokładnie tyle czasu ile mamy do konkursu (. Oczywiście mogłoby się zdarzyć że piwowar przypadkiem miałby wszystkie potrzebne składniki, fermentacja wyszła by mu w schemacie 7+7 i nagazowałby to w tydzień. Może nawet takie piwo wyszło by dobre jednak w szalonej większości wypadków raczej nie. A jako że nie każdy pewnie będzie dysponował czasem by akurat uwarzyć piwo w ciągu tygodnia o ogłoszenia receptury stwierdziliśmy że lepiej jest kategorię przełożyć i następnym razem ogłosić odpowiednio wcześniej. Także jak pisałem powyżej proponuję zmierzyć się z herbacianą APĄ. Co do której masz sporo czasu na dopracowanie sposobu dodania herbaty.

Edytowane przez szewiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domowego z antonówki nie piłem, tylko wiodącej marki ;) Za to piłem bardzo dobre wino w mieszance antonówka/śliwki hehe, ale to już osobny temat. Piotrze słodzik może i zbrodnia ale sypią go na potęgę do cydrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Piotrze słodzik może i zbrodnia ale sypią go na potęgę do cydrów.

Do lambików też, a nie sądzę żeby jakiś konkurs wygrał lambik na słodzikach;)

 

 

Bo tak wiele tych konkursów było na lambiki... :P Ja nie uważam, że to dobrze, że sypią ale stwierdzam fakt, że to ma miejsce. Myślę, że rozsądnie dosłodzony cydr może być dobry i sędziowie nawet się nie spostrzegą, że był w nim słodzik. Wygrywają kwasy na kwasie mlekowym, nie widzę dlaczego miałoby nie wygrać piwo/cydr z słodzikiem, jeżeli będzie dobre. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Panowie co z formularzem? Nie można wybrać zgłaszanych piw.

Zapisy ruszą na początku przyszłego tygodnia. Jest szansa na dogadanie się z Pubem -  jeśli się uda damy znać na FB.

Edytowane przez szewiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwa wysyłamy na adres:


ul. Langiewicza 31 

02-071 Warszawa

nr tel 508454439


Na paczce koniecznie umieśćcie dopisek WKPD

 

Piwa można dostarczyć osobiście (od 29.09.2016):

Chmielarnia Marszałkowska

Marszałkowska 10/16, Warszawa

W godzinach:


pn.–czw.11:00 – 00:00

pt. 11:00 – 02:00

sb. 12:00 – 02:00

nd. 12:00 – 00:00


 

lub

 

ul. Langiewicza 31 (wejście od ul. Krzywickiego)

02-071 Warszawa

W godzinach:

pon. – piąt: 8:00 – 17:00

 

Potwierdzania przyjęcia piw będą starał się wysyłać na bieżąco. Gdyby ktoś nie dostał potwierdzenia piszcie na adres markar@interia.eu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.