Skocz do zawartości

2016.10.08-09 Warszawski Konkurs Piw Domowych 2016 - edycja jesienna


the_doctor

Rekomendowane odpowiedzi

W imieniu organizatora, Mazowieckiego Oddziału Terenowego PSPD, chciałbym poinformować, że na początku października 2016 odbędzie się jesienna edycja Warszawskiego Konkursu Piw Domowych. 


Konkurs przeprowadzony zostanie zgodnie z wytycznymi zawartymi w Przewodniku dla organizatorów konkursów piw domowych PSPD w następujących 8 kategoriach:


1. Owocowy Berliner Weisse 7-8 BLG
2. Tea American Pale Ale 11-14 BLG  (należy podać gatunek herbaty)
3. Foreign Extra Stout 14-18 BLG
4. American IPA 14-17,5 BLG (piwo musi zostać uwarzone na podstawie podanej przez nas receptury)

5. Sahti 18-28 BLG
6. Quadruppel (Belgian Dark Strong Ale) 19-28 BLG
7. DoppelRauchBock (Podwójny Koźlak Wędzony) 18-28 BLG

8. Świeży Cydr (nie bierze udziału w wyborze Grand Prix)
 

Uroczyste ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród zwycięzcom odbędzie się podczas jesiennego Warszawskiego Festiwalu Piwa.

Regulamin, szczegóły na temat nagród oraz dokładny opis kategorii zostanie zamieszczony w późniejszym terminie.


Łychy w dłoń!
Powodzenia,
Olek

Edytowane przez the_doctor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zupełnie nie rozumiem dlaczego Organizatorzy tak usilnie tworzą kategorie z wytycznymi surowcowymi a nie tylko sensorycznymi, po zeszłorocznym wysypie różnych "single hopów" i "polish IPA" które powinny pachnieć amerykańcami, żeby wygrać (zrozumiałbym jeszcze że powinny mieć np. aromat Marynki), myślałem że to koniec, bo średnio się to sprawdziło ale jak widać nie ;)

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

4. American IPA 14-17,5 BLG (piwo musi zostać uwarzone na podstawie podanej przez nas receptury)

 

Rozumiem, że szczep drożdży, dokładną ich ilość w zależności od ilości L w fermentorze, profil zacierania, gotowania, dokładne chmielenie, profil wody, profil sprzętu też zostanie podany? :D

A jak AIPA wygra GP to kto będzie autorem receptury? :)

 

P.S. Ciekawy jestem jakie kategorie konkursowe będą na konkursach za 10 lat jak skończą się pomysły - może np. American Belgian English Irish Scottisch British Brett Dopper Amber Golden Brown Extra Tea Fish Oysters Imperial India Pale Ale Bock Rauch Lambic Porter warzony bez chmielu, słodów i wody :)

 

Ta adnotacja nie jest do końca ścisła:) Podamy zasyp i drożdże. Chmielenie będzie indywidualną sprawą piwowara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiecie, że macie zerową możliwość zweryfikowania tego co zrobił piwowar? Czy wrzucił 100 g, czy 200 g na zimno na przykład. Jaką motywację ma piwowar, żeby trzymać się ściśle wytycznych, skoro w praktyce zwykle i tak wygrają piwa dowalone chmielem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiecie, że macie zerową możliwość zweryfikowania tego co zrobił piwowar? Czy wrzucił 100 g, czy 200 g na zimno na przykład. Jaką motywację ma piwowar, żeby trzymać się ściśle wytycznych, skoro w praktyce zwykle i tak wygrają piwa dowalone chmielem? 

 

Żadnej i liczenie na uczciwość to czysta naiwność, bo jak 10 osób może zastosuje się ściśle do wytycznych, to znajdzie się te kilka co zrobią na przekór. No cóż ale taki ich wybór zawsze pozostaje nie startować w danej kategorii, a niech to będzie już zmartwienie sędziów i organizatorów co z takim fantem zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiecie, że macie zerową możliwość zweryfikowania tego co zrobił piwowar? Czy wrzucił 100 g, czy 200 g na zimno na przykład. Jaką motywację ma piwowar, żeby trzymać się ściśle wytycznych, skoro w praktyce zwykle i tak wygrają piwa dowalone chmielem?

 

Czesławie, jak widać Warszawa chciała wyjść przed szereg i na siłę wszystkim zaimponować ogłaszając kategorie jesienne już na początku roku, ale widać autor (bądź autorzy) chyba się nieco zagalopowali w swoich fantazjach piwnych. Tak, jak piszesz - jestem ciekawy jak zrobią kalibrację przed konkursem (bo chyba zrobią, prawda?) i jakie piwa wezmą jako wzorce.

 

Jak tak dalej pójdzie to BJCP nie nadąży z nowymi kategoriami, a PL będzie w tej kwestii niedościgniona.

 

Cóż ... wiadro karmelu + 3 łopaty chmielu nadal "żondzi".

 

 

P.S. Mam propozycję kategorii na wiosnę 2016 - Wędzony Palony Stout z recepturą narzuconą przez autora - proponuję sprawdzoną recepturę: 3 kg wędzonego + 3 kg jęczmienia palonego + 3 kg cukru

 

Podamy zasyp i drożdże. Chmielenie będzie indywidualną sprawą piwowara.

 

I co da fakt, że będzie zasyp i drożdże? Wystarczy użyć słód innego producenta albo stary słód. To samo z drożdżami. Zero możliwości weryfikacji. Totalnie nietrafiony pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem ciekawy jak zrobią kalibrację przed konkursem (bo chyba zrobią, prawda?) i jakie piwa wezmą jako wzorce

Myślę, że spokojnie na palcach jednej ręki policzysz konkursy w Polsce gdzie ma miejsce coś takiego jak kalibracja przed konkursem.

 

A na taką kalibrację z prawdziwego zdarzenia to wystarczyłby 1 palec.

Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że spokojnie na palcach jednej ręki policzysz konkursy w Polsce gdzie ma miejsce coś takiego jak kalibracja przed konkursem.

 

Myślę, że na palcach jednej ręki powinienem liczyć konkursy, na których takiej kalibracji NIE MA. Wstydem dla rodzimego piwowarstwa jest to, że konkursy wyglądają tak, jak wyglądają. 

 

A na taką kalibrację z prawdziwego zdarzenia to wystarczyłby 1 palec.

 

Owszem, Podlaski powinien być wzorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że na palcach jednej ręki powinienem liczyć konkursy, na których takiej kalibracji NIE MA. Wstydem dla rodzimego piwowarstwa jest to, że konkursy wyglądają tak, jak wyglądają.

No cóż, to już osobna sprawa.

 

 

Owszem, Podlaski powinien być wzorem.

Trudno się nie zgodzić.

Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Włączając się do dyskusji na temat AIPA. Myślę, że bardziej racjonalnym podejściem było by uwarzenie klona jakiegoś AIPA a organizator da podpowiedzi jak takową uwarzyć. Rzecz jasna musiało by być to piwo w zasięgu ręki każdego piwowara, a nie zrobienie klona np. Pliny The Elder itd.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

co do Sahti - znalazłem przepis w miarę "oficjalny" który zawiera słód wędzony. Nasza rodzima Pinta także dodała taki słód do zasypu, jednak w BJCP 2015 nie ma zbytnio słowa o nutach wędzonych w opisie stylu.

Mam trochę wędzonego słodu o profilu który mógłby zagrać w Sahti ( o ile wyjdzie tak jak sobie zaplanowałem ), jednak nie jestem pewien czy jego użycie bedzie właściwe. Co sądzicie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włączając się do dyskusji na temat AIPA. Myślę, że bardziej racjonalnym podejściem było by uwarzenie klona jakiegoś AIPA a organizator da podpowiedzi jak takową uwarzyć. Rzecz jasna musiało by być to piwo w zasięgu ręki każdego piwowara, a nie zrobienie klona np. Pliny The Elder itd.

 

Pozdrawiam

 

A moim zdaniem Pliny The Elder to nie jest głupi pomysł. Stanowiłoby to spore wyzwanie dla piwowara :) Myślę, że organizatorzy powinni wziąć to pod uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, i wszyscy warzyliby na podstawie jednej-dwóch receptur dostępnych w internecie, mając zerowe pojęcie jak to piwo powinno wyjść. Nie mówiąc o sędziach, którzy najpierw powinni się napić takiego pliny, żeby później móc oceniać zgodność piw z kategorią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawia się tu wiele pomysłów na udoskonalenie konkursu i większość jest dobrych. Organizujcie konkursy i wdrażajcie nowe koncepcje.

Póki co, Warszawiacy mają swoją wizję, warzenie wg wspólnej receptury podoba mi się. Poszedłbym nawet dalej - wysyłka zestawów surowców dla zainteresowanych, pod warunkiem wpłacenia odpowiedniej kwoty z góry. A może sponsorzy częściowo wspomogą?

Ten eksperyment może dowieść, że technologia, odmienna u różnych piwowarów,  jest ważniejsza od receptury. Ja taką tezę zaryzykuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawia się tu wiele pomysłów na udoskonalenie konkursu i większość jest dobrych. Organizujcie konkursy i wdrażajcie nowe koncepcje.

Póki co, Warszawiacy mają swoją wizję, warzenie wg wspólnej receptury podoba mi się. Poszedłbym nawet dalej - wysyłka zestawów surowców dla zainteresowanych, pod warunkiem wpłacenia odpowiedniej kwoty z góry. A może sponsorzy częściowo wspomogą?

Ten eksperyment może dowieść, że technologia, odmienna u różnych piwowarów,  jest ważniejsza od receptury. Ja taką tezę zaryzykuję.

 

Pomysł z warzeniem według receptury ma jedną ogromną wadę, brak możliwości weryfikacji i o do tego są zastrzeżenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł z warzeniem według receptury ma jedną ogromną wadę, brak możliwości weryfikacji i o do tego są zastrzeżenia.

Masz rację, jednak patrząc szerzej, to piwo nadesłane w dowolnej kategorii też jest niezweryfikowane - nie mamy pewności kto je robił, co dokładnie wlał do butelek, czy na pewno deklarowane dane zgadzają się z rzeczywistymi, czy to w ogóle było piwo domowe?

Cała ta zabawa z konkursami polega na wzajemnym zaufaniu piwowarów do sędziów i sędziów do piwowarów. Bez tego daleko nie zajedziemy. Można oszukać i wygrać konkurs, tylko jaka z tego satysfakcja?

Poczekajmy do października i przekonajmy się jak to wypadnie.

Edytowane przez Maryh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.