Skocz do zawartości

Pierwsze warzenie piwa z koncentratu, prośba o ocenę poczynań :)


nehoshi

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie chciałem wszystkich serdecznie przywitać, jako, że jest to mój pierwszy post na Waszym forum.

 

A teraz szybko piszę w czym rzecz :)

 

W środę wieczorem zacząłem warzenie ciemnego ale z koncentratu (Dark Ale firmy Coopers). Wszystko wykonałem zgodnie z instrukcją, tj.

- 1kg cukru wymieszałem z 2l wody i dodałem puszkę koncentratu, wszystko wymieszałem.

- po wystygnięciu przelałem do fermentatora i dodałem 20l wody (mineralna, niegazowana oczywiście :))

- sprawdziłem temperaturę i przy 24 st. Celsjusza dodałem torebeczkę drożdży, zamknąłem wszystko szczelnie wieczkiem z rurką fermentacyjną i postawiłem do fermentacji.

- bulgotanie (z rurki) zaczęło się po 1-2 godzinach i trwa do tej pory chyba bez zarzutu.

 

I teraz moje pytania:

- cały czas pojemnik trzymam w temp. ~22 st. Celsjusza (w instrukcji napisane było 21-27st. C. a na forum wyczytałem, że powinno być ~18 najlepiej. Tu mam zagwostkę - powinienem obniżyć temperaturę?

- pytam o to ponieważ z rurki zaczęła wydobywać się piana i boję się, żeby nie dostało się do środka powietrze. Wyciągnąłem ją już do góry maksymalnie, żeby była jak najbardziej oddalona od powierzchni piwa, ale nie wiem czy to wystarczy.

 

Na co teraz powinienem zwracać największą uwagę? Ile wody powinno być w rurce? Jak naleję więcej troszkę to ją wychlapuje (wydaje mi się, że bardzo intensywnie gazuje, nie wiem czy tak powinno?) a boję się, żeby nie było za mało i żeby nie doszło do dostania się powietrza do fermentatora.

 

Będę bardzo wdzięczny za porady i pomoc. Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Wychodzi na to kolego, że Ci drożdże rurką wychodzą. :)

Nie ma źle-nie panikuj.

Do bulgatora dolej wody przegotowanej ale nie za dużo-tylko bulgotało. Powietrze się nie dostanie bo cały czas dwutlenek węgla jest wypychany ( tlen jest lżejszy i nie ma szans).

A temp. też już nie zmieniaj, bo jest optymalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się-jest zbędna.

Sam mam ostatnio pokrywki tylko przykryte i niedociśnięte. Rurki są potrzebne by nie dostało się nic do środka jak np. owocówki.

Jeśli nalałeś kranówki a masz chlorowaną to nie ma problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam rurki tak podczas burzliwej jak i cichej, choć trochę inaczej niż ty, bo fermentuję balonach szklanych. Ty faktycznie podczas fermentacji burzliwej możesz nie używać rurki, ale radzę zamontować ją na cichej.

Ja dolewam do rurki oliwy. Woda często "wyparowuje".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszecie o fermentacji burzliwej i cichej, a ja w "instrukcji" mam napisane, żeby do ustania bąblowania trzymać w fermentatorze, a następnie przelać do butelek i zakapslować. Czyli cicha fermentacja jest w butelkach tak?

Kurcze, jak zwykle pierwszy raz jest najtrudniejszy, ale zarazem najciekawszy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Burzliwa, bo drożdże zjadają cukry i produkują dużo dwutlenku węgla. Cichą fermentację przy konserwach się nie stosuje.

Przy zacieraniu stosuje się w celu zredukowania osadów i drożdży. Piwo wtedy się klaruje i odpoczywa. Drożdże wtedy nie pracują już tak intensywni i opadają na dno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam tylko na cichej. Gdy fermentowałem Tripla na THG i gdy drożdże wyszły na spacer, całkiem sciągnąłem dekiel i zrobiłem fermentację otwartą :)

Dobrze, że nie dostałeś jakichś bakterii mlekowych, miałbyś niezłe smaki. Jak w guinesie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, burzliwa fermentacja to jest ta gdy powstaje najwięcej piany, później ona opada co oznacza koniec fermentacji burzliwej. Wtedy zlewasz znad osadów na fermentacje cichą do drugiego pojemnika/balona aby się piwo wyklarowało. Trwa to ok. 2 tyg. Dopiero po tym zlewasz do butelek i w butelkach fermentacja nazywa sie refermentacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Burzliwa, bo drożdże zjadają cukry i produkują dużo dwutlenku węgla. Cichą fermentację przy konserwach się nie stosuje.

Przy zacieraniu stosuje się w celu zredukowania osadów i drożdży. Piwo wtedy się klaruje i odpoczywa. Drożdże wtedy nie pracują już tak intensywni i opadają na dno.

Też można zastosować. Tak jak w przypadku robienia win. W przypadku kitów też przecież są drożdże, które opadają na dno w miarę upływu czasu.

Co do zasady to cicha fermentacja to ten etap, gdy drożdże nie pracują już tak intensywnie i jej efekty są nieznaczne. Przebiega on niezależnie od tego, czy przelejesz piwo znad osadu drożdżowego czy nie. Ja radzę ci pozostawić piwo w ferentatorze do czas dobrego sklarowania i po tym zlewać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cichą fermentację przy konserwach się nie stosuje.

.

dlaczego ?

Na pewno według instrukcji firmy Coopers nie ma czegoś takiego jak cicha fermentacja w przypadku robienia z puszki tak jak ja robię swoje pierwsze piwko. Chyba' date=' że to w butelkach zachodzi...?[/quote']

Nie w butlkach jest refermentacja. Cichą możesz zastosować tak jak pisali koledzy, by zminimalizować osad drożdży w butelce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz dodatkowy kibel to możesz zrobić-tz. przelać z fermentacji burzliwej na cichą. Oczywiście po zakończeniu fermentacji burzliwej czyli wtedy gdy piana zejdzie i przestanie bulkać (niektóre drożdże utrzymują się na powierzchni po zakończeniu fermentacji i utrzymują kożuch piany na powierzchni).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.