Skocz do zawartości

Gotowanie/chmielenie brzeczki po wysładzaniu


redlum

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zaczynałem robić piwo od brewkitów potem przerzuciłem się na chmielenie słodów płynnych, zaś teraz robię partial mash. Myślę o pierwszym pełnym zacieraniu jedno temperaturowym. U matki w piwnicy znalazłem cooler taki z 30L i chciałbym użyć go do zacierania. Moim głównym problemem jest to że nie mam warunków na gotowanie w dużym garnku (kuchenka indukcyjna). Robię to na dwa garnki 6-7l. I tutaj moje główne pytanie. Po zacieraniu ile czasu muszę gotować brzeczkę? Czy wystarczy jakbym część tej brzeczki po zacieraniu chmielił w dwóch garnkach, a resztę po prostu partiami tylko zagotował? Czy też ta reszta musi się gotować przez przynajmniej godzinę?

Edytowane przez redlum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, brzeczkę możesz chmielić w dwóch garach. Dodaj tylko trochę więcej chmielu. Pozostałą brzeczkę, której nie chcesz chmielić gotuj 30-40min, nie krócej. Powinno starczyć :)

 

Z tym "więcej" chmielu" to ostrożnie bo możesz go zmarnować. Wsyp taką ilość do garka żeby IBU nie przekroczyło 120-130. Jak dasz więcej to chmiel się po prostu zmarnuje... Być może będziesz musiał chmielić na dwa / trzy razy (nie wiem w jakie IBU celujesz i jak dużą warkę zamierzasz zrobić)

Edytowane przez Jancewicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście gotowałbym 2 partie tak samo z podobnym chmieleniem, żeby DMS odparował. Ale jeżeli nie będzie Ci to przeszkadzało to możesz krócej, u kogoś w zapisach piwowarskich przeczytałem, że gotują całą brzeczkę 30minut i piwo wychodzi dobre bez DMSu.

 

Swojego piwa nigdy nie gotowałem krócej niż 60minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chmielenie w dwóch małych garnkach mam już opanowane - nie robię gorzkich piw więc IBU gotowego piwa nie przekracza 40. Po chmieleniu mam ok 7.5l brzeczki którą uzupełniam wodą do 20-23l. Stosunek 1 do 3 więc IBU tego w garnkach nie jest wyższe niż 120. Przy gotowaniu w mniejszych garnkach odparowanie jest sporo większe niż te przyjęte 10-15%. Przeważnie zaczynam gotować ok 10l płynów a zostaje mi tylko 7,5l. Poczytałem też o DMS - ludzie piszą że trzeba gotować aby się go pozbyć - ale że chmielenie to przynajmniej 60 min to nigdzie nie znalazłem ile minimalnie czasu trzeba nie było DMS.

 

EDIT: coś znalazłem - przy użyciu zasypów w których dominuje słód pilzeński zaleca się wydłużyć czas gotowania przed chmieleniem do 30 min - więc brzeczka powinna się gotować ok 90min. Przy zasypach ze słodów ciemniejszych nie jest to wymagane - bo dużo DMS jest wytrącane w procesie słodowania. 

Chyba jednak będę musiał się zaopatrzyć w garnek z lidla. 

Jakby ktoś miał jeszcze z tym tematem doświadczenia to proszę o informacje. Pewnie zrobię jedno piwo dla testu przy gotowaniu reszty brzeczki przez 30 min tylko użyję słodu np pale ale.

Np 4-5kg słodu pale ale zacierany jednotemperaturowo w temperaturze ok 70C i spadającej do 64C 120 min

chmiel marynka 30g 60 min

lubelski 30gr 10 min

drozdze US-05 lub S-04.

Powinno wyjść coś ala Polskie Ale na słodach pale ale

Edytowane przez redlum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.