Skocz do zawartości

Lagery z brewkitu


szwagier

Rekomendowane odpowiedzi

Hej wszystkim :)

 

Od jakiegoś czasu przybierałem się do zrobienia piwa, czytałem, kompletowałem sprzęt, ale że nie mogłem się zebrać żeby kupić same surowce to na gwiazdkę od swojej narzeczonej dostałem 2 brewkity z Gozdawy: Amber Lager i Bursztynowy Koźlak

 Do tej pory gromadziłem wiedzę na temat piw górnej fermentacji, od 3 tygodni siedzę i czytam na temat lagerów. Jestem coraz bliżej "uwarzenia" piwa jednak brakuje mi odpowiedzi na 2 pytania:

 

1. W jednej puszcze jest 7 gram suchych drożdży German Lager W35, przeglądając forum i korzystając z kalkulatora wychodzi mi, że jest to "trochę" za mało. Do głowy mi przyszło, żeby najpierw nastawić Amber Lagera używając 2 saszetek, a następnie wykorzystać gęstwę do kolejnego piwa. Jest w tym sens, czy lepiej iść według instrukcji producenta na puszce?

 

2. Kolejna moja wątpliwość jest co do zadania drożdży i przeniesienia fermentatora do właściwego pomieszczenia.  Rozumiem, że drożdże rehydratyzujemy w 20-25 stopniach, a fermentacja piw dolnej fermentacji przebiega w o wiele niższych temperaturach. W pomieszczeniu w którym planuje fermentacje zazwyczaj jest 13 stopni +- 2. Nigdzie nie potrafiłem znaleźć jak postępować z fermentatorem po dodaniu drożdży. Chodzi mi konkretnie, czy pozadaniu drożdży w załóżmy 22 stopniach mam przenieść od razu fermentator do pomieszczenia  o temperaturze 13 stopni? Czy dać najpierw czas, żeby te drożdże się jakoś "zaaklimatyzowały" :P?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 wychodzi mi, że jest to "trochę" za mało. Do głowy mi przyszło, żeby najpierw nastawić Amber Lagera używając 2 saszetek, a następnie wykorzystać gęstwę do kolejnego piwa.

 

Bardzo cwane i jak najbardziej ma sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie warzyłem z brewkitu, ale skoro to gotowe zestawy to drożdży powinno wystarczyć.

Poza tym na opakowaniu drożdży German Lager W35, widnieje masa netto 10 g.

 Opakowania sprzedawane oddzielnie mają po 10 gram, te dodawane do brewkitow mają po 7 (na opakowaniu brewkita widnieje taka informacja). Też mi się wydawało, że powinno starczyć, ale czytałem jeden temat, w którym przy takiej ilości drożdże nie ruszyły i po przeliczeniu na kalkulatorze trochę się zaniepokoiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Chodzi mi konkretnie, czy pozadaniu drożdży w załóżmy 22 stopniach mam przenieść od razu fermentator do pomieszczenia o temperaturze 13 stopni? Czy dać najpierw czas, żeby te drożdże się jakoś "zaaklimatyzowały" :P?

 

Jak pozwolisz im się zbyt długo "aklimatyzować" w temp. 22 stopni, to może z tego nie wyjść lager :P .

Moim zdaniem powinieneś schłodzić brzeczkę przed dodaniem drożdży do takiej temperatury, w jakiej drożdże będą pracować. Fermentor od razu do zimnego pomieszczenia. Nie zapomnij o dobrym napowietrzeniu przed dodaniem drożdży.

Powodzenia :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.