Jump to content

Lagery z brewkitu


szwagier
 Share

Recommended Posts

Hej wszystkim :)

 

Od jakiegoś czasu przybierałem się do zrobienia piwa, czytałem, kompletowałem sprzęt, ale że nie mogłem się zebrać żeby kupić same surowce to na gwiazdkę od swojej narzeczonej dostałem 2 brewkity z Gozdawy: Amber Lager i Bursztynowy Koźlak

 Do tej pory gromadziłem wiedzę na temat piw górnej fermentacji, od 3 tygodni siedzę i czytam na temat lagerów. Jestem coraz bliżej "uwarzenia" piwa jednak brakuje mi odpowiedzi na 2 pytania:

 

1. W jednej puszcze jest 7 gram suchych drożdży German Lager W35, przeglądając forum i korzystając z kalkulatora wychodzi mi, że jest to "trochę" za mało. Do głowy mi przyszło, żeby najpierw nastawić Amber Lagera używając 2 saszetek, a następnie wykorzystać gęstwę do kolejnego piwa. Jest w tym sens, czy lepiej iść według instrukcji producenta na puszce?

 

2. Kolejna moja wątpliwość jest co do zadania drożdży i przeniesienia fermentatora do właściwego pomieszczenia.  Rozumiem, że drożdże rehydratyzujemy w 20-25 stopniach, a fermentacja piw dolnej fermentacji przebiega w o wiele niższych temperaturach. W pomieszczeniu w którym planuje fermentacje zazwyczaj jest 13 stopni +- 2. Nigdzie nie potrafiłem znaleźć jak postępować z fermentatorem po dodaniu drożdży. Chodzi mi konkretnie, czy pozadaniu drożdży w załóżmy 22 stopniach mam przenieść od razu fermentator do pomieszczenia  o temperaturze 13 stopni? Czy dać najpierw czas, żeby te drożdże się jakoś "zaaklimatyzowały" :P?

 

 

Link to comment
Share on other sites

 wychodzi mi, że jest to "trochę" za mało. Do głowy mi przyszło, żeby najpierw nastawić Amber Lagera używając 2 saszetek, a następnie wykorzystać gęstwę do kolejnego piwa.

 

Bardzo cwane i jak najbardziej ma sens.

Link to comment
Share on other sites

Nigdy nie warzyłem z brewkitu, ale skoro to gotowe zestawy to drożdży powinno wystarczyć.

Poza tym na opakowaniu drożdży German Lager W35, widnieje masa netto 10 g.

 Opakowania sprzedawane oddzielnie mają po 10 gram, te dodawane do brewkitow mają po 7 (na opakowaniu brewkita widnieje taka informacja). Też mi się wydawało, że powinno starczyć, ale czytałem jeden temat, w którym przy takiej ilości drożdże nie ruszyły i po przeliczeniu na kalkulatorze trochę się zaniepokoiłem.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Chodzi mi konkretnie, czy pozadaniu drożdży w załóżmy 22 stopniach mam przenieść od razu fermentator do pomieszczenia o temperaturze 13 stopni? Czy dać najpierw czas, żeby te drożdże się jakoś "zaaklimatyzowały" :P?

 

Jak pozwolisz im się zbyt długo "aklimatyzować" w temp. 22 stopni, to może z tego nie wyjść lager :P .

Moim zdaniem powinieneś schłodzić brzeczkę przed dodaniem drożdży do takiej temperatury, w jakiej drożdże będą pracować. Fermentor od razu do zimnego pomieszczenia. Nie zapomnij o dobrym napowietrzeniu przed dodaniem drożdży.

Powodzenia :beer:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.