Skocz do zawartości

Vanilla & Coffe Sweet Stout - prośba o rade i opinie


Sewer

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich bardzo serdecznie.

Mam do was prośbę, mianowicie zamierzam uwarzyć swoją pierwszą warkę i proszę was o wytknięcie mi ewentualnych błedów które mogę popełnić i są w moim przepisie. Na końcu jest opis czynności które będę wykonywał.
Tutaj podaję przepis: http://brewness.com/pl/recipe/vanill...eet-stout/view
Dodam że, ekstrakty robiłem dodając do 2 posiekanych lasek wanilli 50ml burbonu i do 30g kawy świeżo zmielonej 50g rumu białego. 
Boję się że, zrobię zbyt dużą mieszankę słodów i nic z tego nie wyjdzie, oraz czy dla takiej ilości słodu temperatury zacierania są właściwe ? 

Kolejne pytanie dotyczy chmielu, otóż otrzymałem rozszczelnione opakowanie chmielu Hallertauer Tradition DE 2013 i leży u mnie 2 dni w ciemnym i suchym miejscu w temp 20 stopni, zabezpieczyłem je woreczkiem strunowym, czy chmiel nie utraci swoich wartości ? Warkę zamierzam uwarzyć jutro tj. 01.15.2016r.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich bardzo serdecznie.

Mam do was prośbę, mianowicie zamierzam uwarzyć swoją pierwszą warkę i proszę was o wytknięcie mi ewentualnych błedów które mogę popełnić i są w moim przepisie. Na końcu jest opis czynności które będę wykonywał.

Tutaj podaję przepis: http://brewness.com/pl/recipe/vanill...eet-stout/view

Dodam że, ekstrakty robiłem dodając do 2 posiekanych lasek wanilli 50ml burbonu i do 30g kawy świeżo zmielonej 50g rumu białego. 

Boję się że, zrobię zbyt dużą mieszankę słodów i nic z tego nie wyjdzie, oraz czy dla takiej ilości słodu temperatury zacierania są właściwe ? 

Kolejne pytanie dotyczy chmielu, otóż otrzymałem rozszczelnione opakowanie chmielu Hallertauer Tradition DE 2013 i leży u mnie 2 dni w ciemnym i suchym miejscu w temp 20 stopni, zabezpieczyłem je woreczkiem strunowym, czy chmiel nie utraci swoich wartości ? Warkę zamierzam uwarzyć jutro tj. 01.15.2016r.

Pozdrawiam

Jak na mój gust to za dużo zamieszałeś z wielością słodów, ale OK. Jedno co na pewno bym zrobił to wywalił Steinbach Owsiany  i dał płatki owsiane. Wniosą Ci gładkość do piwa. Chmiele dałbym tylko na początek. Bądź co bądź to stout i co innego ma grać w tej orkiestrze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok zrobię tak jak mówisz, dzięki za radę. 0,5 kg płatków owsianych błyskawicznych wystarczy ? Myślę czy by nie zrezygnować ze słodu Castle Czekoladowego.

Czekoladowy możesz zostawić choć nie wiem czy nie zniknie przy ekstraktach. Co do płatków to ja osobiście się nie boję dawać większych ilości. Robiłem z powodzeniem piwa z ponad 50% zasypem niesłodowanym i piwa wyszły pijalne, a niektórzy mówili że bardzo dobre :) . Moim zdaniem temp fermentacji jest bardzo istotna. Nie robiłem piw z ekstraktami, więc nie wiem co  wniosą i co mogą przykryć. No ale ja się nie znam :) ja tylko lubię dobre piwo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rum i burbon zostały dodane tylko do wyciągnięcia aromatów z kawy i wanilli w piwie raczej nie będą wyczuwalne (przynajmniej tego nie planowałem), dodałem takie alkohole bo akurat nie miałem wódki a burbonu i rumu było na styk. Gdzieś na amerykańskich forach czytałem by nie przesadzać z wanilią (2-3 laski na 20 l) bo zabija pianę a w większych ilościach może być zbyt uderzająca. Smaki faktycznie mogą się niwelować ale zależy mi tylko na delikatnym posmaku wanilii i kawy. Na pierwszym planie ma być smak mlecznej czekolady. Ale dzięki za zwrocenie na to uwagi, może jednak zrezygnuję z ekstraktu kawowego bo w końcu słody powinny dać posmak palonej kawy. Z płatkami owsianymi to rzeczywiście może troche więcej ich dać, myślę że 1kg będzie w sam raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dając trzy duże laski na 22l bardzo słabo było czuć wanilię ,moczona była w 120ml wódki z 35 g kakao,w słoiku bardzo ładnie pachniało waniliowo-czekoladowo ,w gotowym piwie kakao trochę było czuć ,wanilii prawie wcale 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moczyłem w alkoholu 2 oraz 3 laski wanilii przez min. 2 tygodnie, warki od 20 do 25l.

O ile z wiadra jeszcze było czuć wanilię, tak po refermentacji praktycznie wcale, może w tym piwie z 3 laskami jeszcze jest to trochę słodszy aromat ale i tak ginie w kakao i aromacie chmielu.

Taki macerat wrzucam wraz z moczonym materiałem zazwyczaj na tydzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 5 godzinnych zmaganiach z filtracją... udało mi się zakończyć cały proces warzenia i piwo stoi już na burzliwej. Po 7 godzinach zaczęło bulgotać.  Z tą wanilią to zrobię tak że, dodam 50 ekstraktu z 2 lasek na cichej. Po zakończeniu zrobię test czy jest wyczuwalna i ewentualnie będę dodawał ekstrakt kroplomierzem bezpośrednio do butelek. Po przelaniu na cichą wyszło mi 20.7 Plato z czego 2.7 to laktoza. Dodałem jeszcze 2 l wody mineralnej do rozcieńczenia więc jest coś około 16,5 Plato. Dodam że warka 20 l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waniliowy będzie ciężko dostać i jest drogi, chyba że zrobisz go sam.

?????? ciężko dostać? drogi?

Chodzi mi o zwykły cukier do ciast z waniliną.

 

Proporcje takie same jak ze zwykłym cukrem, chyba że chcesz mieć więcej lub mniej waniliowe, wtedy mieszasz ze zwykłym cukrem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też robiłem z 2 laskami wanilii (moczone w ok 50ml rumu przez tydzień, potem to wszystko - i pocięta wanilia i rum - na tydzień na cichą).

Tłuszcz z wanilii było widać na powierzchni, w piwie wyczuwalność na poziomie autosugestii. Warka 23L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co Panowie byście powiedzieli gdyby np. 2 laski wanilii dodać na etapie gotowania? Czy aromat jaki uda się wyciągnąć poprzez wysoką temperaturę zniknie z czasem w taki sposób że nie ma sensu? Czy może warto spróbować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co Panowie byście powiedzieli gdyby np. 2 laski wanilii dodać na etapie gotowania? Czy aromat jaki uda się wyciągnąć poprzez wysoką temperaturę zniknie z czasem w taki sposób że nie ma sensu? Czy może warto spróbować?

Czytałem że, ta metoda nie daje efektów. Najlepszym sposobem jest dodawanie wanilli na cichą czy to w postaci ekstraktów (polecany) czy w postaci rozkrojonych lasek. Niektórzy dodają też cukier wanilinowy do refermentacji ale ciężko określić ile go dodać. Z dawkowaniem wanilli też jest problem bo niektorzy mowią że, 2-3 laski na 20l a inni że, 4-5. Faktem jest że, im dłużej piwo leżakujemy tym smak wanilli jest mniej wyrazisty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 11 dniach od uwarzenia zrobiłem pomiar blg, jest na poziomie 8 stopni z czego 2.7 to laktoza czyli wychodzi 5.3 blg. Piwo smakuje alkoholowo, czekoladowo, czuć slody palone, jest gładkie i trochę mętne. Robię teraz fast-ferment test i po 2-3 dniach przelewam na cichą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.